Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 29 2022 14:51:30 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2022/2023Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
My w Teatrze Współczesnym

My w Teatrze Współczesnym

Młodzież ząbkowickiego LO, w tym także z Forum Młodych Ludowców, wzięła udział w wycieczce do Teatru Współczesnego. Obejrzeliśmy bardzo trudny, ale wręcz fascynujący spektakl o problemach austriackiego filozofa Ludwika Wittgensteina. Bywanie w teatrze to możliwość uczestniczenia w elitarnej kulturze. Wielka szkoda, że niedostępna dla wszystkich ze względu na dość wysokie koszty. Nasze częste wycieczki do Teatru Współczego zawdzięczamy mądrej polityce kierownika Biura Promocji i Sprzedaży tegoTeatru, pani Joannie Grzesiczak, która znacznie obniża koszty grupowych biletów stałym bywalcom. Jesteśmy za to wdzięczni. Należy tu przy okazji wyrazić ubolewanie z tego powodu, że program przygotowany przez auczycieli LO dotyczący m.in. uteatralniania młodzieży został odrzucony przez decydentów z Wrocławia i, niestety, koszty wyjazdów pokrywają wyłącznie rodzice. Dlatego każda obniżka biletów przez organizacje widowni dla grup młodzieżowych pzez kierowników wycieczek jest wysoko ceniona.
Elżbieta Brylińska

Obraz 470.jpg Obraz 475.jpg Obraz 476.jpg Obraz 478.jpg Obraz 479.jpg
Obraz 482.jpg Obraz 483.jpg Obraz 488.jpg DSC_0099.JPG DSC_0101.JPG
11 listopada w szkole

Powiatowa Akademia z okazji Dnia Niepodległości w Ząbkowicach

Dnia 7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach śl.odbył się apel z okazji obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Został zorganizowany przez klasę II d pod kierunkiem pani Elżbiety Wolińskiej. Bardzo ciekawym pomysłem pani profesor było ułożenie krzeseł w literę „V”, co oznaczało słowo „Victoria”. Wśród zaproszonych gości znajdowali się m.in.: Wicestarosta pan Tadeusz Cymbała, Przewodniczący Rady Powiatu pan Juliusz Lipski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Marian Kozyna, Wizytator Kuratorium Oświaty pani Danuta Nowak, Sekretarz pan Józef Halerewicz oraz radni i dyrektorzy szkół . Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymny państwowego. Jako pierwsza zabrała głos pani dyrektor Wiesława Kurzyńska, która powitała wszystkich zebranych. Następnie przemawiał pan Wicestarosta Tadeusz Cymbał oraz pani wizytator Danuta Nowak. Po zakończeniu części oficjalnej i wyprowadzeni sztandaru odbył się przegląd pieśni patriotycznych prowadzony przez uczniów : Konrada Hetela i Tomasza Mularczyka. W pieszej dziesiątce znalazły m.in. się takie utwory jak : „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Czesława Niemena, „Bogurodzica” czy „Hej sokoły”. Wszystkim tym pieśniom towarzyszyła projekcja filmów o tematyce narodowej. Potem został zaprezentowany układ choreograficzny do piosenki „Mury” Karczmarskiego w wykonaniu uczennic klasy 2d. Na koniec jeszcze raz zabrała głos pani dyrektor, która przypomniała znane motto:”Podstawą szczęścia człowieka jest wolność, a wolności- odwaga”.

Tomasz Grządkowski
1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG
6.JPG 7.JPG 8.JPG 9.JPG 10.JPG
11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG
Dzień Nauczyciela w naszym LO 10.10.2008

Dzień Nauczyciela w naszym LO 10.10.2008

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg
19.jpg 2.jpg 20.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
Dzień Nauczyciela w Ziębickim Centrum Kultury
Dzień Nauczyciela w Ziębickim Centrum Kultury
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg Obraz 139.jpg
Spotkanie Grona Pedagogicznego z emerytami
Spotkanie Grona Pedagogicznego z emerytami
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

Do wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych ludzi z prowincji należy DFN. Odbywał się w dniach od 16 do 18 października. DFN to okazja do przybliżenia atmosfery wyższych uczelni do środowisk szkół ponadgimnazjalnych czy nawet gimnazjów, bo również i taka młodzież wysłuchiwała w miarę cierpliwie zbyt długich dla tego rodzaju publiczności wykładów. DFN w Ząbkowicach śl. został zainaugurowany wykładem prof. dr hab. Tadeusza Dobosza z Akademii Medycznej pt. ”Poznajemy cuda współczesnej medycyny”. Festiwal został oficjalnie otwarty przez Starostę Ząbkowickiego Ryszarda Nowaka w pięknej auli ząbkowickiego LO, który objął patronat nad tegoroczną imprezą. Wykładowcy różnych uczelni wprowadzali słuchaczy w nadzwyczaj różnorodne dziedziny. Mówiono np. o cudach podniebnych, badaniach polarnych, szybkich kolejach, ciepłych domach XXI wieku. Wiele wykładów dotyczyło naszego regionu. Były one prezentowane w Bardzie jak i w kopalni złota w Złotym Stoku. Ważnym miejscem sesji naukowej stał się kościół pw. św. Jadwigi. Zainteresowani techniką mogli wysłuchiwać wykładów o szybkich kolejach czy sprzęcie przeprawowo-mostowym NATO. Sporo ćwiczeń i wykładów dotyczyło komunikacji i sposobów zachowania się na drodze w ruchu samochodowym.
W świat przyrody wprowadzał m.in. wspaniale przygotowany i zaprezentowany wykład dr J. Furmankiewicz o echolokacji nietoperzy. Eksponaty przyrodnicze, prezentacja multimedialna, doskonała dykcja i tempo wykładu potrafiły utrzymać w napięciu liczącą około 400 osób publiczność w różnym wieku zgromadzoną w auli LO. Nic dziwnego, że wykład został nagrodzony gromkimi brawami.
Warto zapytać, czy jest sens „zarywania” trzech dni z zajęć lekcyjnych na tego rodzaju imprezę. Entuzjasta Festiwalu odpowie: niewątpliwie.
Myślę jednak, że przy organizacji takiej akcji należałoby przeprowadzać wywiady dotyczące zainteresowań, czynić np. listy chętnych na określone tematy. Organizatorzy oczywiście mają tę świadomość. Uwzględniają profile klas, ale niezależnie od tego jeszcze bardziej należałoby tę kwestię dopracować Festiwal wszak jest przeznaczony dla pasjonatów określonych dziedzin, więc o te pasje słuchaczy należy pytać, żeby czas tej wspaniałej okazji stykania się z najwyższym poziomem nauki nie był zmarnowany.

Elżbieta Brylińska

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

1.jpg 10.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

W Ząbkowicach śl. znajduje się bezcenna perełka kultury baroku – kościół pw. św. Jadwigi. Z okazji zbliżających się Dni Nauki jeszcze we wrześniu br. uczniowie LO z kl. IIe pod kierunkiem wychowawczyni Anny Grześków przeobrazili się w badaczy zabytków sztuki znajdujących się na zewnątrz i we wnętrzu kościoła. życzliwie wspomagani przez ks. Dziekana Bohdana Wolniewicza zgromadzili bogatą wiedzę, posiłkując się różnymi źródłami, na temat zabytku. Z pewnością cennym materiałem zgromadzonym przez młodzież są opisy wystroju kościoła. Obszerny materiał oraz przygotowana przez uczniów multimedialna prezentacja znajdzie się w najbliższym czasie na stronie internetowej ząbkowickiego LO: www.lozabkowice.xk.pl
Część dorobku zaprezentowali podczas historycznej sesji naukowej w dniu 17 października.
Wszyscy kierujący się na wykłady do kościoła zatrzymywali się przed wystawą przygotowaną przez uczniów kl. IIe. Na planszach widniały zdjęcia przeróżnych rzeźb i fresków kościoła wykonane przez Radosława Chuchrę. Tym zbiorem będzie dysponować parafia.
Przy okazji wspomnijmy o bezcennym wydarzeniu, jakim była naukowa sesja poświęcona kulturze baroku podczas DFN w kościele, o którym mówimy.
Grzegorz Zajączkowski reprezentujący Fundację Edukacji dla Demokracji wygłosił wykład o sakralnym szlaku sztuki barokowej na Dolnym śląsku, posiłkując się cennymi zabytkami. Można je oglądać na stronie internetowej:www.drogibaroku.org. O mistyce sztuki barokowej mówił Grzegorz Wojturski, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Historia obrazu św. Jadwigi z naszego kościoła stała się przedmiotem wykładu dr Joanny Lubos-Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a o kościele opowiadała Edyta Patro, pracownik Izby Pamiątek w Ząbkowicach śl.
Warto nadmienić, że warsztaty odbyły się w ramach projektu: Aktywizacja Partnerstw Lokalnych na nowo powstałym szlaku kulturowym sakralnej sztuki barokowej im. Michała Willmanna realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Pracy – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2008.

Elżbieta Brylińska

a.jpg b.jpg c.jpg d.jpg e.jpg
Nauczyciele z Main Tauber w naszym LO
Nauczyciele z Main Tauber w naszym LO
1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
ślubowanie klas pierwszych 2008
ślubowanie klas pierwszych 2008
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
Laureaci wrócili z Anglii
Laureaci ogólnopolskiego konkursu „Mam haka na raka” powrócili z Anglii. Są nimi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach śl. w składzie: Ewa Kita, Sylwia Komar, Kasia Kusiak, Julia Piasecka, Krzysztof Szkorbut i Magda Zachara. To wspaniali, ambitni, zaangażowani, twórczy i pracowici młodzi ludzie. Podjęli inicjatywę uczestnictwa w ogólnopolskim konkursie w październiku 2007 roku zorganizowanego przez Polską Unię Onkologiczną i napracowali się ogromnie. Przeprowadzili szereg akcji oświatowych, zarzucili powiat ulotkami o profilaktyce chorób onkologicznych, pokazali szereg wstrząsających prezentacji o jej zlekceważeniu i myślę, że każdego, kto z nimi miał bezpośredni kontakt, przekonali o konieczności obserwowania swojego organizmu i zgłaszania wątpliwości lekarzom. Ich przygoda to wędrowanie po Ząbkowicach i powiecie, Wrocławiu, Warszawie i w efekcie po Anglii. Jak zainteresowanym już było wiadome, zdobyli pierwsze miejsce w Polsce, przywieźli dla szkoły fantom z ludzkimi narządami, szkielet, model piersi i mikroskop o wartości 20 tys. zł. Ich opiekunka, pani Aneta Szczakowska została nagrodzona Laptopem a każdy uczestnik grupy mógł wziąć udział w trzytygodniowym obozie języka angielskiego w Hasings. Oczywiście skorzystali z tej możliwości i uczyli się tego języka od 26 lipca do 18 sierpnia. Organizatorzy zapewnili im zakwaterowanie, przejazd autokarem, wyżywienie i opłacili koszty lekcji. Nagrodzili każdego uczestnika grupy 5 tys. zł., bo tyle trzeba by zapłacić, gdyby się chciało skorzystać z takich możliwości. Nie organizowali czasu wolnego, którego było pod dostatkiem i na ten cel trzeba było mieć własne pieniądze, co malkontentów nie satysfakcjonowało, bo tacy znaleźli się też w tej grupie. Nagrody ufundowało wiele firm, wśród których na szczególne podziękowania zasłużyła firma farmaceutyczna Glaxosmichkline.

Przywieźli jednak w zdecydowanej mierze fascynujące wrażenia. Zetknęli się z żywym językiem, nauczyli się radzić sobie w trudnych sytuacjach, a takich nie brakowało, gdyż nikt ich nie prowadził za rączkę, sporo zwiedzili w zależności od swoich wolnych środków, ale przede wszystkim wszyscy nawiązali serdeczne więzi z rodzinami, u których mieszkali i uczestnikami obozu, wśród których dominowali Arabowie. Nawet niektórzy otrzymali zaproszenie na pobyt w Arabii Saudyjskiej.
Droga do sukcesu nie była łatwa. W pierwszym etapie konkursu uczestniczyło 550 szkół, do drugiego zakwalifikowało się 98. W dużej mierze o przebrnięciu przez tak wysoki próg zadecydowały ulotki w nakładzie 2 tys. Młodzi znaleźli zrozumienie u Starosty Powiatu, pana Ryszarda Nowaka, który nie tylko w starostwie znalazł pieniądze na sfinansowanie ulotek, ale także przyczynił się do sfinansowania kosztów podróży młodzieży do Warszawy. Koszty zwróciły się zwielokrotnione. Więc niewątpliwie warto inwestować w młodzież a szczególni w młodzież taką, jaką ma nasze Liceum.

Elżbieta Brylińska
Nasza szkoła w finale konkursu "Mam haka na raka"!

Sześcioosobowy zespół uczniów z klasy II a, po przejściu dwóch etapów w których brało udział ponad 500 szkół, został zakwalifikowany do pierwszej dziesiątki najlepszych projektów w całej Polsce! W pierwszym etapie nasi koledzy zorganizowali kampanię społeczną w naszym regionie, w drugim zaś zaprojektowali kampanię profilaktyczna dotyczącą raka piersi. Ich pracę można podziwiać na stronie www.mamhakanaraka.pl Zespół 19 czerwca uda się do Warszawy, gdzie nastąpi uroczysta gala i ogłoszenie wyników. Zwycięska kampania zostanie zrealizowana w całej Polsce. życzymy powodzenia!

Strona 140 z 142 << < 137 138 139 140 141 142 >
Copyright © 2015
4376321 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: