Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 28 2023 03:02:31 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

Do wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych ludzi z prowincji należy DFN. Odbywał się w dniach od 16 do 18 października. DFN to okazja do przybliżenia atmosfery wyższych uczelni do środowisk szkół ponadgimnazjalnych czy nawet gimnazjów, bo również i taka młodzież wysłuchiwała w miarę cierpliwie zbyt długich dla tego rodzaju publiczności wykładów. DFN w Ząbkowicach śl. został zainaugurowany wykładem prof. dr hab. Tadeusza Dobosza z Akademii Medycznej pt. ”Poznajemy cuda współczesnej medycyny”. Festiwal został oficjalnie otwarty przez Starostę Ząbkowickiego Ryszarda Nowaka w pięknej auli ząbkowickiego LO, który objął patronat nad tegoroczną imprezą. Wykładowcy różnych uczelni wprowadzali słuchaczy w nadzwyczaj różnorodne dziedziny. Mówiono np. o cudach podniebnych, badaniach polarnych, szybkich kolejach, ciepłych domach XXI wieku. Wiele wykładów dotyczyło naszego regionu. Były one prezentowane w Bardzie jak i w kopalni złota w Złotym Stoku. Ważnym miejscem sesji naukowej stał się kościół pw. św. Jadwigi. Zainteresowani techniką mogli wysłuchiwać wykładów o szybkich kolejach czy sprzęcie przeprawowo-mostowym NATO. Sporo ćwiczeń i wykładów dotyczyło komunikacji i sposobów zachowania się na drodze w ruchu samochodowym.
W świat przyrody wprowadzał m.in. wspaniale przygotowany i zaprezentowany wykład dr J. Furmankiewicz o echolokacji nietoperzy. Eksponaty przyrodnicze, prezentacja multimedialna, doskonała dykcja i tempo wykładu potrafiły utrzymać w napięciu liczącą około 400 osób publiczność w różnym wieku zgromadzoną w auli LO. Nic dziwnego, że wykład został nagrodzony gromkimi brawami.
Warto zapytać, czy jest sens „zarywania” trzech dni z zajęć lekcyjnych na tego rodzaju imprezę. Entuzjasta Festiwalu odpowie: niewątpliwie.
Myślę jednak, że przy organizacji takiej akcji należałoby przeprowadzać wywiady dotyczące zainteresowań, czynić np. listy chętnych na określone tematy. Organizatorzy oczywiście mają tę świadomość. Uwzględniają profile klas, ale niezależnie od tego jeszcze bardziej należałoby tę kwestię dopracować Festiwal wszak jest przeznaczony dla pasjonatów określonych dziedzin, więc o te pasje słuchaczy należy pytać, żeby czas tej wspaniałej okazji stykania się z najwyższym poziomem nauki nie był zmarnowany.

Elżbieta Brylińska

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

1.jpg 10.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

W Ząbkowicach śl. znajduje się bezcenna perełka kultury baroku – kościół pw. św. Jadwigi. Z okazji zbliżających się Dni Nauki jeszcze we wrześniu br. uczniowie LO z kl. IIe pod kierunkiem wychowawczyni Anny Grześków przeobrazili się w badaczy zabytków sztuki znajdujących się na zewnątrz i we wnętrzu kościoła. życzliwie wspomagani przez ks. Dziekana Bohdana Wolniewicza zgromadzili bogatą wiedzę, posiłkując się różnymi źródłami, na temat zabytku. Z pewnością cennym materiałem zgromadzonym przez młodzież są opisy wystroju kościoła. Obszerny materiał oraz przygotowana przez uczniów multimedialna prezentacja znajdzie się w najbliższym czasie na stronie internetowej ząbkowickiego LO: www.lozabkowice.xk.pl
Część dorobku zaprezentowali podczas historycznej sesji naukowej w dniu 17 października.
Wszyscy kierujący się na wykłady do kościoła zatrzymywali się przed wystawą przygotowaną przez uczniów kl. IIe. Na planszach widniały zdjęcia przeróżnych rzeźb i fresków kościoła wykonane przez Radosława Chuchrę. Tym zbiorem będzie dysponować parafia.
Przy okazji wspomnijmy o bezcennym wydarzeniu, jakim była naukowa sesja poświęcona kulturze baroku podczas DFN w kościele, o którym mówimy.
Grzegorz Zajączkowski reprezentujący Fundację Edukacji dla Demokracji wygłosił wykład o sakralnym szlaku sztuki barokowej na Dolnym śląsku, posiłkując się cennymi zabytkami. Można je oglądać na stronie internetowej:www.drogibaroku.org. O mistyce sztuki barokowej mówił Grzegorz Wojturski, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Historia obrazu św. Jadwigi z naszego kościoła stała się przedmiotem wykładu dr Joanny Lubos-Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a o kościele opowiadała Edyta Patro, pracownik Izby Pamiątek w Ząbkowicach śl.
Warto nadmienić, że warsztaty odbyły się w ramach projektu: Aktywizacja Partnerstw Lokalnych na nowo powstałym szlaku kulturowym sakralnej sztuki barokowej im. Michała Willmanna realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Pracy – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2008.

Elżbieta Brylińska

a.jpg b.jpg c.jpg d.jpg e.jpg
Nauczyciele z Main Tauber w naszym LO
Nauczyciele z Main Tauber w naszym LO
1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
ślubowanie klas pierwszych 2008
ślubowanie klas pierwszych 2008
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
Laureaci wrócili z Anglii
Laureaci ogólnopolskiego konkursu „Mam haka na raka” powrócili z Anglii. Są nimi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach śl. w składzie: Ewa Kita, Sylwia Komar, Kasia Kusiak, Julia Piasecka, Krzysztof Szkorbut i Magda Zachara. To wspaniali, ambitni, zaangażowani, twórczy i pracowici młodzi ludzie. Podjęli inicjatywę uczestnictwa w ogólnopolskim konkursie w październiku 2007 roku zorganizowanego przez Polską Unię Onkologiczną i napracowali się ogromnie. Przeprowadzili szereg akcji oświatowych, zarzucili powiat ulotkami o profilaktyce chorób onkologicznych, pokazali szereg wstrząsających prezentacji o jej zlekceważeniu i myślę, że każdego, kto z nimi miał bezpośredni kontakt, przekonali o konieczności obserwowania swojego organizmu i zgłaszania wątpliwości lekarzom. Ich przygoda to wędrowanie po Ząbkowicach i powiecie, Wrocławiu, Warszawie i w efekcie po Anglii. Jak zainteresowanym już było wiadome, zdobyli pierwsze miejsce w Polsce, przywieźli dla szkoły fantom z ludzkimi narządami, szkielet, model piersi i mikroskop o wartości 20 tys. zł. Ich opiekunka, pani Aneta Szczakowska została nagrodzona Laptopem a każdy uczestnik grupy mógł wziąć udział w trzytygodniowym obozie języka angielskiego w Hasings. Oczywiście skorzystali z tej możliwości i uczyli się tego języka od 26 lipca do 18 sierpnia. Organizatorzy zapewnili im zakwaterowanie, przejazd autokarem, wyżywienie i opłacili koszty lekcji. Nagrodzili każdego uczestnika grupy 5 tys. zł., bo tyle trzeba by zapłacić, gdyby się chciało skorzystać z takich możliwości. Nie organizowali czasu wolnego, którego było pod dostatkiem i na ten cel trzeba było mieć własne pieniądze, co malkontentów nie satysfakcjonowało, bo tacy znaleźli się też w tej grupie. Nagrody ufundowało wiele firm, wśród których na szczególne podziękowania zasłużyła firma farmaceutyczna Glaxosmichkline.

Przywieźli jednak w zdecydowanej mierze fascynujące wrażenia. Zetknęli się z żywym językiem, nauczyli się radzić sobie w trudnych sytuacjach, a takich nie brakowało, gdyż nikt ich nie prowadził za rączkę, sporo zwiedzili w zależności od swoich wolnych środków, ale przede wszystkim wszyscy nawiązali serdeczne więzi z rodzinami, u których mieszkali i uczestnikami obozu, wśród których dominowali Arabowie. Nawet niektórzy otrzymali zaproszenie na pobyt w Arabii Saudyjskiej.
Droga do sukcesu nie była łatwa. W pierwszym etapie konkursu uczestniczyło 550 szkół, do drugiego zakwalifikowało się 98. W dużej mierze o przebrnięciu przez tak wysoki próg zadecydowały ulotki w nakładzie 2 tys. Młodzi znaleźli zrozumienie u Starosty Powiatu, pana Ryszarda Nowaka, który nie tylko w starostwie znalazł pieniądze na sfinansowanie ulotek, ale także przyczynił się do sfinansowania kosztów podróży młodzieży do Warszawy. Koszty zwróciły się zwielokrotnione. Więc niewątpliwie warto inwestować w młodzież a szczególni w młodzież taką, jaką ma nasze Liceum.

Elżbieta Brylińska
Nasza szkoła w finale konkursu "Mam haka na raka"!

Sześcioosobowy zespół uczniów z klasy II a, po przejściu dwóch etapów w których brało udział ponad 500 szkół, został zakwalifikowany do pierwszej dziesiątki najlepszych projektów w całej Polsce! W pierwszym etapie nasi koledzy zorganizowali kampanię społeczną w naszym regionie, w drugim zaś zaprojektowali kampanię profilaktyczna dotyczącą raka piersi. Ich pracę można podziwiać na stronie www.mamhakanaraka.pl Zespół 19 czerwca uda się do Warszawy, gdzie nastąpi uroczysta gala i ogłoszenie wyników. Zwycięska kampania zostanie zrealizowana w całej Polsce. życzymy powodzenia!

Nowy numer gazetki "Lol"
Gazetka dostępna TUTAJ oraz w dziale "Szkolne gazetki"
Apel - Konstytucja 3 maja
Uroczystość obchodów 217 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja.
Pożegnanie maturzystów
Pożegnanie maturzystów Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach śląskich 25 kwietnia 2008 r. w auli przy ul. Powstańów Warszawy 8b.Więcej zdjęć...
Nowe
Dodałem nowy plan lekcji oraz "Wewnątrzszkolny system oceniania"
Matury ustne 2008 r.
Plany matur ustnych na 2008 r. (słaba jakośćwink
Strona 143 z 145 << < 140 141 142 143 144 145 >
Copyright © 2015
4694959 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: