Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatLipiec 15 2024 20:37:02 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Płaszcz czasu, czyli o wystawie Anety Zbylut

Płaszcz czasu, czyli o wystawie Anety Zbylut

Dnia 23 listopada br. w haalu kina Ząbkowickiego Ośrodka Kultury o godzinie 16:00 miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Anety Zbylut. Aneta jest uczennicą I klasy III LO w Ząbkowicach śląskich. Pochodzi ze Srebrnej Góry. W bardzo interesujący sposób przedstawiła na swoich fotografiach piękno zabytków i krajobrazów rodzinnego miasta. Głównym akcentem wystawy był płaszcz, który został nazwany „Płaszczem czasu”. Wykonany został przez Anetę z różnych starych nici i włóczek. Każdy kawałek tego stroju związany jest z inną osobą i innym wydarzeniem, jakie miało miejsce w tym mieście. Z fotografią Aneta wiąże swoją przyszłość. Zamierza podjąć studia w tym kierunku. Wystawę rozpoczęła Ania Zawada, która zarecytowała wiersz autorki naszej wystawy. Następnie Michał Kordas przywitał wszystkich zgromadzonych i przeprowadził krótki wywiad z Anetą. Wśród uczestników wystawy znalazła się również pani dyrektor ZOK-u Justyna Kaczorowska. Wystawie towarzyszyła przyjemna atmosfera. Na sam koniec został przygotowany mały poczęstunek dla wszystkich przybyłych. Imprezę sponsorował Ząbkowicki Ośrodek Kultury.

Paula Kania

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
Wizyta u Sióstr Klarysek

Wizyta u Sióstr Klarysek

18 listopada br. klasa Id z ząbkowickiego Liceum Ogólnokształcącego udała się z wizyta do zakonu Sióstr Klarysek w Ząbkowicach śląskich. Spotkanie z nimi zorganizowała pani profesor Małgorzata Wilk, superbelfer naszej Szkoły. Mniszki Klaryski to zakon zamknięty. Siostry wstępujące do niego żyją w klauzurze, czyli pewnego rodzaju odizolowaniu od świata a w ścisłym kontakcie z Bogiem.
Naszą ,,wycieczkę“ rozpoczęliśmy od modlitwy przed Najświętszy Sakramentem w przyklasztornych kościele. Obejrzeliśmy również relikwiarz z relikwiami świętych Męczenników (dominikanów): ojca Mikołaja, ojca Jana oraz diakona Andrzeja. Zostali oni brutalnie zamordowani podczas napadu husytów w 1428 roku. Następnie pod przewodnictwem naszego Katechety udaliśmy się do klasztoru. Przywitała nas siostra Róża, która (jak się później dowiedzieliśmy) zajmuje się ogrodem klasztornym. Poprowadziła nas do rozmównicy, w której miało się odbyć całe spotkanie. Kiedy weszliśmy, siostry już na nas czekały. Duże wrażenie zrobiły na nas kraty, które oddzielały nas od sióstr, jednak umożliwiały rozmowę. Siostry, które uczestniczyły w spotkaniu i odpowiadały na nasze pytania to: siostra Barbara od Baranka Bożego, siostra Maria Agnieszka od Matki Bożej Anielskiej, siostra Katarzyna od Matki Bożej Miłosierdzia, siostra Józefa od Najświętszego Oblicza oraz siostra Dominika. Najpierw siostry powiedziały kilka słów od siebie a dalsze spotkanie przebiegało na zasadzie: ,,pytanie- odpowiedź“.
Pytań było mnóstwo, jednak sióstr to nie przeraziło i z chęcią oraz uśmiechem na twarzy rozwiały wszystkie nasze wątpliwości dotyczące życia zakonnego. Ze szczegółami dowiedzieliśmy się, jak wygląda dzień w klasztorze i codzienna modlitwa. Kwestią, która szczególnie nas zaciekawiła, było to, iż siostry czuwają przed Najświętszym Sakramentem nawet w nocy ( po 2 godziny). Dużo pytań było związanych z występowaniem z klasztoru czyli porzucaniem życia duchownego. Siostry opowiedziały nam także, ze bardzo lubią haftować i malować. Ich dzieła wysyłane są do różnych zakątków świata. Dużym zaskoczeniem był dla nas fakt, iż siostry prowadzą swoją stronę internetową i za pomocą Internetu załatwiają wiele urzędowych spraw. Niestety, nie wszystko da się załatwić przez Internet, dlatego w 23-osobowej grupie klauzurowych sióstr znajdują się siostry zewnętrzne. Zajmują się one wszystkimi sprawami, których załatwienie wymaga opuszczenia bram zakonu.
Ważnym faktem, którego dowiedzieliśmy się przy okazji tej wizyty, jest trwanie procesu beatyfikacji Apostołki Eucharystii Matki Marii Fundatorki Klarysek od Wieczystej Adoracji, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Siostrą reprezentującą zakon Mniszek Klarysek jest siostra Barbara, która pisze ,,dekret heroiczności cnót“ siostry Marii.
Wartym uwagi jest również fakt, że ząbkowickie Mniszki Klaryski nawiązały stały kontakt z zagranicznymi siostrami klaryskami. Mowa o: Niemczech, Austrii czy nawet Bangladeszu. Na koniec spotkania nasz przewodniczący w imieniu całej klasy podziękował siostrom za poświęcony nam czas oraz wręczył słodki upominek. Siostry natomiast obdarowały nas obrazkami z modlitwą o beatyfikacje ich założycielki. Miejmy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wizyta w Klasztorze Sióstr Klarysek.

Monika Zarówna

Stypendia dla prymusów

Stypendia dla prymusów

18.11. 2008 r. w Jeleniej Górze 9 uczniów z Powiatu Ząbkowickiego otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2008/2009. Są nimi z ząbkowickich szkół: Patrycja Jahn, Paulina Miś, Tomasz Berliński, Anna Bielecka, z ziębickich: Agnieszka Orłowska, Karolina Gąsior i Krzysztof Kochanek, z Kamieńca: Dorota Tworkowska i Sylwia Ziółkowska. Stypendium uzyskał także Przemysław Turkiewicz, uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie.
Należy tu dodać z ubolewaniem, że tylko jedna uczennica naszego LO, Anna Bielecka, otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest to dosyć interesujące, jeśli się zważy, że Szkoła uzyskuje najlepsze w powiecie wyniki z matur.

Spotkanie z misjonarką

Spotkanie z misjonarkąDnia 28 października Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach śl. odwiedziła siostra Janina Olchawka, polska misjonarka w Senegalu. Przybyła do szkoły na zaproszenie nauczycielki religii, superbelfra pani Małgorzaty Wilk. Celem jej wizyty było przybliżenie uczniom problemów, z jakimi borykają się współcześni mieszkańcy Czarnego Lądu.
Siostra Janina od 26 lat przebywa w Senegalu. Jest to malowniczy kraj będący kiedyś kolonią francuską ze stolicą w Dakarze i bogatą kulturą narodowo - plemienną.
Urszulanka nigdy nie myślała o działalności misyjnej. Kiedy jej przełożona poinformowała ją o tym, że zostanie wysłana do Afryki, siostra najpierw była kompletne zdziwiona całym tym pomysłem. Nie wyobrażała sobie, jak poradzi sobie w tak odległym od ojczyzny kraju. Jednak po chwili namysłu uświadomiła sobie, że jest to wspaniały sposób na pomaganie bliźnim i z wielką radością w sercu zgodziła się na tę niecodzienną propozycję. Niestety, w latach 80. władze komunistyczne niechętnym okiem patrzyły na działalność misyjną Kościoła w krajach afrykańskich, tak więc propozycja wyjazdu była szalenie trudnym wyzwaniem. Siostra przyznała, że gdyby nie pomoc ludzi z Senegalu, nigdy nie udałoby jej się wydostać z Polski.
Misjonarka także o zadaniach Kosicioła w tym dalekim kraju. Po pierwsze panuje tam potworny głód, dlatego głównym zadaniem placówek urszulanek jest dożywianie dzieci. Podejmują także działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii AIDS, która nawiedza tę krainę. Służą również jako pielęgniarki w szpitalach oraz przy parafiach jako pomoc kuchenna.
Siostra opowiedziała nam jeszcze kilka ciekawostek dotyczących Senegalu. Mówiła o wysokim standardzie edukacyjnym na uniwersytetach państwowych. Wspomniała o niesamowitych wężach senagalskich i pięknych krajobrazach.
Podziękowaliśmy urszulance za te wspaniałe opowieści słodkim poczęstunkiem. Zaś siostra podarowała szkole kalendarze oraz niezwykły album autorstwa Doro Editions’a.


Tomasz Grządkowski


My w Teatrze Współczesnym

My w Teatrze Współczesnym

Młodzież ząbkowickiego LO, w tym także z Forum Młodych Ludowców, wzięła udział w wycieczce do Teatru Współczesnego. Obejrzeliśmy bardzo trudny, ale wręcz fascynujący spektakl o problemach austriackiego filozofa Ludwika Wittgensteina. Bywanie w teatrze to możliwość uczestniczenia w elitarnej kulturze. Wielka szkoda, że niedostępna dla wszystkich ze względu na dość wysokie koszty. Nasze częste wycieczki do Teatru Współczego zawdzięczamy mądrej polityce kierownika Biura Promocji i Sprzedaży tegoTeatru, pani Joannie Grzesiczak, która znacznie obniża koszty grupowych biletów stałym bywalcom. Jesteśmy za to wdzięczni. Należy tu przy okazji wyrazić ubolewanie z tego powodu, że program przygotowany przez auczycieli LO dotyczący m.in. uteatralniania młodzieży został odrzucony przez decydentów z Wrocławia i, niestety, koszty wyjazdów pokrywają wyłącznie rodzice. Dlatego każda obniżka biletów przez organizacje widowni dla grup młodzieżowych pzez kierowników wycieczek jest wysoko ceniona.
Elżbieta Brylińska

Obraz 470.jpg Obraz 475.jpg Obraz 476.jpg Obraz 478.jpg Obraz 479.jpg
Obraz 482.jpg Obraz 483.jpg Obraz 488.jpg DSC_0099.JPG DSC_0101.JPG
11 listopada w szkole

Powiatowa Akademia z okazji Dnia Niepodległości w Ząbkowicach

Dnia 7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach śl.odbył się apel z okazji obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Został zorganizowany przez klasę II d pod kierunkiem pani Elżbiety Wolińskiej. Bardzo ciekawym pomysłem pani profesor było ułożenie krzeseł w literę „V”, co oznaczało słowo „Victoria”. Wśród zaproszonych gości znajdowali się m.in.: Wicestarosta pan Tadeusz Cymbała, Przewodniczący Rady Powiatu pan Juliusz Lipski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Marian Kozyna, Wizytator Kuratorium Oświaty pani Danuta Nowak, Sekretarz pan Józef Halerewicz oraz radni i dyrektorzy szkół . Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymny państwowego. Jako pierwsza zabrała głos pani dyrektor Wiesława Kurzyńska, która powitała wszystkich zebranych. Następnie przemawiał pan Wicestarosta Tadeusz Cymbał oraz pani wizytator Danuta Nowak. Po zakończeniu części oficjalnej i wyprowadzeni sztandaru odbył się przegląd pieśni patriotycznych prowadzony przez uczniów : Konrada Hetela i Tomasza Mularczyka. W pieszej dziesiątce znalazły m.in. się takie utwory jak : „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Czesława Niemena, „Bogurodzica” czy „Hej sokoły”. Wszystkim tym pieśniom towarzyszyła projekcja filmów o tematyce narodowej. Potem został zaprezentowany układ choreograficzny do piosenki „Mury” Karczmarskiego w wykonaniu uczennic klasy 2d. Na koniec jeszcze raz zabrała głos pani dyrektor, która przypomniała znane motto:”Podstawą szczęścia człowieka jest wolność, a wolności- odwaga”.

Tomasz Grządkowski
1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG
6.JPG 7.JPG 8.JPG 9.JPG 10.JPG
11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG
Dzień Nauczyciela w naszym LO 10.10.2008

Dzień Nauczyciela w naszym LO 10.10.2008

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg
19.jpg 2.jpg 20.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
Dzień Nauczyciela w Ziębickim Centrum Kultury
Dzień Nauczyciela w Ziębickim Centrum Kultury
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg Obraz 139.jpg
Spotkanie Grona Pedagogicznego z emerytami
Spotkanie Grona Pedagogicznego z emerytami
1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

Dolnośląski Festiwal Nauki trwa

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

Do wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych ludzi z prowincji należy DFN. Odbywał się w dniach od 16 do 18 października. DFN to okazja do przybliżenia atmosfery wyższych uczelni do środowisk szkół ponadgimnazjalnych czy nawet gimnazjów, bo również i taka młodzież wysłuchiwała w miarę cierpliwie zbyt długich dla tego rodzaju publiczności wykładów. DFN w Ząbkowicach śl. został zainaugurowany wykładem prof. dr hab. Tadeusza Dobosza z Akademii Medycznej pt. ”Poznajemy cuda współczesnej medycyny”. Festiwal został oficjalnie otwarty przez Starostę Ząbkowickiego Ryszarda Nowaka w pięknej auli ząbkowickiego LO, który objął patronat nad tegoroczną imprezą. Wykładowcy różnych uczelni wprowadzali słuchaczy w nadzwyczaj różnorodne dziedziny. Mówiono np. o cudach podniebnych, badaniach polarnych, szybkich kolejach, ciepłych domach XXI wieku. Wiele wykładów dotyczyło naszego regionu. Były one prezentowane w Bardzie jak i w kopalni złota w Złotym Stoku. Ważnym miejscem sesji naukowej stał się kościół pw. św. Jadwigi. Zainteresowani techniką mogli wysłuchiwać wykładów o szybkich kolejach czy sprzęcie przeprawowo-mostowym NATO. Sporo ćwiczeń i wykładów dotyczyło komunikacji i sposobów zachowania się na drodze w ruchu samochodowym.
W świat przyrody wprowadzał m.in. wspaniale przygotowany i zaprezentowany wykład dr J. Furmankiewicz o echolokacji nietoperzy. Eksponaty przyrodnicze, prezentacja multimedialna, doskonała dykcja i tempo wykładu potrafiły utrzymać w napięciu liczącą około 400 osób publiczność w różnym wieku zgromadzoną w auli LO. Nic dziwnego, że wykład został nagrodzony gromkimi brawami.
Warto zapytać, czy jest sens „zarywania” trzech dni z zajęć lekcyjnych na tego rodzaju imprezę. Entuzjasta Festiwalu odpowie: niewątpliwie.
Myślę jednak, że przy organizacji takiej akcji należałoby przeprowadzać wywiady dotyczące zainteresowań, czynić np. listy chętnych na określone tematy. Organizatorzy oczywiście mają tę świadomość. Uwzględniają profile klas, ale niezależnie od tego jeszcze bardziej należałoby tę kwestię dopracować Festiwal wszak jest przeznaczony dla pasjonatów określonych dziedzin, więc o te pasje słuchaczy należy pytać, żeby czas tej wspaniałej okazji stykania się z najwyższym poziomem nauki nie był zmarnowany.

Elżbieta Brylińska

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

Uczniowie ząbkowickiego LO badaczami barokowego kościoła

1.jpg 10.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg

W Ząbkowicach śl. znajduje się bezcenna perełka kultury baroku – kościół pw. św. Jadwigi. Z okazji zbliżających się Dni Nauki jeszcze we wrześniu br. uczniowie LO z kl. IIe pod kierunkiem wychowawczyni Anny Grześków przeobrazili się w badaczy zabytków sztuki znajdujących się na zewnątrz i we wnętrzu kościoła. życzliwie wspomagani przez ks. Dziekana Bohdana Wolniewicza zgromadzili bogatą wiedzę, posiłkując się różnymi źródłami, na temat zabytku. Z pewnością cennym materiałem zgromadzonym przez młodzież są opisy wystroju kościoła. Obszerny materiał oraz przygotowana przez uczniów multimedialna prezentacja znajdzie się w najbliższym czasie na stronie internetowej ząbkowickiego LO: www.lozabkowice.xk.pl
Część dorobku zaprezentowali podczas historycznej sesji naukowej w dniu 17 października.
Wszyscy kierujący się na wykłady do kościoła zatrzymywali się przed wystawą przygotowaną przez uczniów kl. IIe. Na planszach widniały zdjęcia przeróżnych rzeźb i fresków kościoła wykonane przez Radosława Chuchrę. Tym zbiorem będzie dysponować parafia.
Przy okazji wspomnijmy o bezcennym wydarzeniu, jakim była naukowa sesja poświęcona kulturze baroku podczas DFN w kościele, o którym mówimy.
Grzegorz Zajączkowski reprezentujący Fundację Edukacji dla Demokracji wygłosił wykład o sakralnym szlaku sztuki barokowej na Dolnym śląsku, posiłkując się cennymi zabytkami. Można je oglądać na stronie internetowej:www.drogibaroku.org. O mistyce sztuki barokowej mówił Grzegorz Wojturski, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Historia obrazu św. Jadwigi z naszego kościoła stała się przedmiotem wykładu dr Joanny Lubos-Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego a o kościele opowiadała Edyta Patro, pracownik Izby Pamiątek w Ząbkowicach śl.
Warto nadmienić, że warsztaty odbyły się w ramach projektu: Aktywizacja Partnerstw Lokalnych na nowo powstałym szlaku kulturowym sakralnej sztuki barokowej im. Michała Willmanna realizowanego w ramach Programu Ministerstwa Pracy – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2008.

Elżbieta Brylińska

a.jpg b.jpg c.jpg d.jpg e.jpg
Strona 143 z 146 << < 140 141 142 143 144 145 146 >
Copyright © 2015
5498432 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: