Wizyta u Sióstr Klarysek
Dodane przez przemo1994 dnia Listopad 23 2008 12:05:16

Wizyta u Sióstr Klarysek

18 listopada br. klasa Id z ząbkowickiego Liceum Ogólnokształcącego udała się z wizyta do zakonu Sióstr Klarysek w Ząbkowicach śląskich. Spotkanie z nimi zorganizowała pani profesor Małgorzata Wilk, superbelfer naszej Szkoły. Mniszki Klaryski to zakon zamknięty. Siostry wstępujące do niego żyją w klauzurze, czyli pewnego rodzaju odizolowaniu od świata a w ścisłym kontakcie z Bogiem.
Naszą ,,wycieczkę“ rozpoczęliśmy od modlitwy przed Najświętszy Sakramentem w przyklasztornych kościele. Obejrzeliśmy również relikwiarz z relikwiami świętych Męczenników (dominikanów): ojca Mikołaja, ojca Jana oraz diakona Andrzeja. Zostali oni brutalnie zamordowani podczas napadu husytów w 1428 roku. Następnie pod przewodnictwem naszego Katechety udaliśmy się do klasztoru. Przywitała nas siostra Róża, która (jak się później dowiedzieliśmy) zajmuje się ogrodem klasztornym. Poprowadziła nas do rozmównicy, w której miało się odbyć całe spotkanie. Kiedy weszliśmy, siostry już na nas czekały. Duże wrażenie zrobiły na nas kraty, które oddzielały nas od sióstr, jednak umożliwiały rozmowę. Siostry, które uczestniczyły w spotkaniu i odpowiadały na nasze pytania to: siostra Barbara od Baranka Bożego, siostra Maria Agnieszka od Matki Bożej Anielskiej, siostra Katarzyna od Matki Bożej Miłosierdzia, siostra Józefa od Najświętszego Oblicza oraz siostra Dominika. Najpierw siostry powiedziały kilka słów od siebie a dalsze spotkanie przebiegało na zasadzie: ,,pytanie- odpowiedź“.
Pytań było mnóstwo, jednak sióstr to nie przeraziło i z chęcią oraz uśmiechem na twarzy rozwiały wszystkie nasze wątpliwości dotyczące życia zakonnego. Ze szczegółami dowiedzieliśmy się, jak wygląda dzień w klasztorze i codzienna modlitwa. Kwestią, która szczególnie nas zaciekawiła, było to, iż siostry czuwają przed Najświętszym Sakramentem nawet w nocy ( po 2 godziny). Dużo pytań było związanych z występowaniem z klasztoru czyli porzucaniem życia duchownego. Siostry opowiedziały nam także, ze bardzo lubią haftować i malować. Ich dzieła wysyłane są do różnych zakątków świata. Dużym zaskoczeniem był dla nas fakt, iż siostry prowadzą swoją stronę internetową i za pomocą Internetu załatwiają wiele urzędowych spraw. Niestety, nie wszystko da się załatwić przez Internet, dlatego w 23-osobowej grupie klauzurowych sióstr znajdują się siostry zewnętrzne. Zajmują się one wszystkimi sprawami, których załatwienie wymaga opuszczenia bram zakonu.
Ważnym faktem, którego dowiedzieliśmy się przy okazji tej wizyty, jest trwanie procesu beatyfikacji Apostołki Eucharystii Matki Marii Fundatorki Klarysek od Wieczystej Adoracji, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Siostrą reprezentującą zakon Mniszek Klarysek jest siostra Barbara, która pisze ,,dekret heroiczności cnót“ siostry Marii.
Wartym uwagi jest również fakt, że ząbkowickie Mniszki Klaryski nawiązały stały kontakt z zagranicznymi siostrami klaryskami. Mowa o: Niemczech, Austrii czy nawet Bangladeszu. Na koniec spotkania nasz przewodniczący w imieniu całej klasy podziękował siostrom za poświęcony nam czas oraz wręczył słodki upominek. Siostry natomiast obdarowały nas obrazkami z modlitwą o beatyfikacje ich założycielki. Miejmy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wizyta w Klasztorze Sióstr Klarysek.

Monika Zarówna


Rozszerzona zawartość newsa