O pasji Grzesia Warzechy, ucznia ząbkowickiego LO
Dodane przez natalia smolen dnia Marzec 30 2009 18:10:07
„Poświęcić życie dla kawałka drewna” – o pasji Grzesia Warzechy, ucznia ząbkowickiego LO

1.Jesteś maturzystą. Jakie planujesz studia??

GW - Moim celem są studia na Akademii Muzycznej. Jest to cel, który wytyczyłem sobie, będąc gimnazjalistą i staram się dążyć do tego. Jestem szczęśliwy, że będę miał możliwość realizacji swoich planów życiowych.

2.Na jakim instrumencie rozwijasz swoją pasję i jaka muzyka cię interesuje??

GW - Instrumentem , który towarzyszy mi przez większość mojego wolnego czasu, są skrzypce. Jest to jeden z najtrudniejszych instrumentów. Praca nad jego poznawaniem sprawia mi dużo radości i satysfakcji. Otwiera on przed wykonawcą wielkie możliwości, jednak najpełniej realizuje się w muzyce klasycznej. Wykonywanie utworów największych wirtuozów tego instrumentu (N.Paganini, H.Wieniawski , F. Kreisler) dostarcza mi niepowtarzalnych emocji. Interesuje się także jazzem i gatunkami pochodnymi od jazzu. Gram również na fortepianie i to właśnie na nim staram się poznawać jazz.

3. W jakich okolicznościach zrodziło się Twoje zainteresowanie muzyką??

GW.- Wszystko zaczęło się od kupna pianina. Kiedy moja starsza siostra rozpoczęła naukę gry na fortepianie, ja także chciałem zająć się muzyką. Mój wybór padł na skrzypce. Tym sposobem gram już ponad 12 latJ

4.Do jakich szkół muzycznych i gdzie uczęszczałeś??

GW - Swoją naukę rozpocząłem w PSM Ist. Im. F.Chopina w Kłodzku w klasie mgr Barbary Juniewicz. Od trzeciej klasy byłem prowadzony przez mgr Renatę Gadomską. W tym czasie brałem udział w ogólnopolskich przesłuchaniach młodych skrzypków, gdzie otrzymywałem wyróżnienia, co mnie mobilizowało do dalszej pracy. W roku 2003 po zdaniu egzaminów zostałem przyjęty do PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie do klasy mgr Janusza Gajownika, gdzie obecnie jestem w klasie dyplomowej.

5.Scharakteryzuj wymagania w szkole muzycznej??

GW - Podstawą sukcesów w edukacji muzycznej jest praca. Każdy instrument wymaga poświęcenia mu cierpliwości i czasu. Wbrew pozorom sam talent do muzyki nie wystarcza, ale jest motorem napędowym do dalszej pracy. Szkoła muzyczna otwiera przed młodym człowiekiem wiele perspektyw, ponieważ takie przedmioty jak zasady muzyki czy harmonia pozwalają na naukę kompozycji. Istnieją także przedmioty, które pozwalają na poznanie historii i literatury muzycznej.

6.W jaki inny sposób doskonaliłeś swoje umiejętności ??

GW - Doskonałym sposobem na doskonalenie swoich umiejętności są wakacyjne kursy muzyczne. Umożliwiają kontakt z wybitnymi pedagogami i spędzenie czasu w miłym towarzystwie.

7.Dlaczego wybierasz uczelnię w łodzi??
GW - Jest to uczelnia z dużymi tradycjami. Uczą tam wybitni pedagodzy, o czym świadczą sukcesy studentów tej uczelni. Mam zamiar tam studiować również z tego powodu, iż poziom skrzypków tej uczelni zawsze był wysoki. O tym, czy dostanę się na tą uczelnię, będą decydować egzaminy wstępne. Moje przygotowania są skoncentrowane właśnie w tym kierunku.

8. Jakie perspektywy otwiera ukończenie studiów muzycznych??

GW - Absolwent AM ma wiele możliwości. Oprócz grania w orkiestrach i działalności koncertowej ma możliwości pracy pedagogicznej. Dla mnie najważniejsze jest to, że będę miał możliwość robienia w życiu tego, co naprawdę lubię i sprawia mi frajdę. Jednak aby dotrzeć do tego poziomu, potrzeba ogromnej pracy. Nie każdy ma ochotę na to, by poświęcić swój wolny czas, w moim przypadku, dla „ kawałka drewna” J

9.W tym roku kończysz szkołę muzyczna II stopnia w Nysie. Jakim akcentem kończycie szkołę??

GW - W tym roku organizowany jest specjalny koncert dyplomantów z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej. Spośród dyplomantów zostało wyłonionych 7 muzyków, którzy wykonają solowe utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W moim wykonaniu będzie można usłyszeć I część I Koncertu skrzypcowego D-dur N. Paganiniego. Koncert odbędzie się 18 kwietnia o godz. 18 w Filharmonii Opolskiej. Serdecznie zapraszam!

Wywiad przeprowadziła Elżbieta Brylińska
Rozszerzona zawartość newsa