Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatWrzesie 19 2020 15:11:47 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Młodzież ząbkowickiego LO w Kopalni Złota i w Złotych Górach 12.11.2009 r.


Zobacz wszystkie zdjęcia!

Święto Niepodległości 10.11.2009r.


Zobacz wszystkie zdjęcia!

Zaproszenie na spotkanie Sympatyków ząbkowickiego Liceum
Serdecznie zapraszamy Osoby zainteresowane działalnością na rzecz rozwoju Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. na zebranie, które odbędzie się 1 grudnia 2009 r. w auli Szkoły przy Powstańców Warszawy 8b o godz. 17.00.


Stowarzyszenie Absolwentów,
Nauczycieli i Przyjaciół
LO w Ząbkowicach Śl.
To nie był półmetek, to szaleństwo
Tradycją szkół ponadgimnazjalnych stały się półmetki. To okazja do wielkich emocji po odbyciu połowy męczeńskiej drogi, (po wielu latach wspominanych jednak nie najgorzej). Trzeba to uroczyście przeżyć, a cóż jest bardziej uroczystego nad bale w ekskluzywnych salach przy obficie zastawionych stołach w najmodniejszych kreacjach kupowanych obowiązkowo w salonach mody we Wrocławiu. 7 listopada licealiści z ząbkowickiego LO bawili się w Ziębickim Centrum Kultury. To nie był półmetek, to było po prostu szaleństwo przy supertanecznej muzyce serwowanej przez znanego ząbkowickiego didżeja Franciszka Gawędę. Tak wspaniale, z takim temperamentem, z taką radością i spontanicznością można się bawić tylko wtedy, gdy ma się niewiele ponad naście lat i przy sobie wymarzonego partnera lub partnerkę.

Na upartego znalazłoby się trochę mankamentów. Po co aż takie drogie kreację? Czy nie można skromniej? Zbyt zimny hol prowadzący przecież do drugiej sali, WC czy szatni. Mankament wielu wynajmowanych lokali. Rozgrzani tańcem czy zbyt spoceni, nagle schłodzeni – powód do zapalenia płuc. Poza tym nie do końca pewni zaproszeni niektórzy partnerzy próbujący przemycać to i owo.

W zdecydowanej jednak większości to po prostu złota młodzież.

Chyba wszyscy bawiący się tam zwrócili uwagę na klasę IIc z wychowawczynią p. Ewą żuk. Wśród nich doskonale bawiła się niepełnosprawna Ania na wózku inwalidzkim. Ukłony dla ludzi, którzy potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę do tego, b wszyscy czuli się dobrze. Także serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy wspomagali wychowawców w sprawowaniu opieki nad młodzieżą.
Wzruszająca pamięć
Niemal wszystkie grona pedagogiczne z okazji Dnia Edukacji Narodowej spędzały czas w restauracjach, doskonale bawiąc się i pałaszując przysmaki. Wielu nauczycieli wracało do domów z naręczami kwiatów od wdzięcznych uczniów. Wielu wzruszało się, kiedy młodzi ludzie z entuzjazmem śpiewali im sto lat. życzliwie, ale i z tego powodu, że chociaż trochę czasu upłynie i nuż uda się odpytywanie.
Warto przy tej okazji wspomnieć o sympatycznym zwyczaju Grona Pedagogicznego w ząbkowickim LO. Od niepamiętnych czasów każde święto obchodzi się wspólnie z emerytowanymi nauczycielami. Jeśli znajdzie się duży lokal, to wspólnie z młodymi, jeśli takiego lokalu nie ma, to osobno, ale nigdy tutaj nie zapomina się o emerytach. I na pewno ta łączność z pracownikami szkoły w późnym czasie swojego życia jest bardzo ważna. Jest powrotem do przeszłości.
Do grona pedagogicznego LO dołączyło grono pedagogów ze zlikwidowanej szkoły zawodowej ZSP nr 2.
Takie wspólne spotkanie nauczycieli miało miejsce w restauracji "Pod Arkadami" 15 października. Pani dyrektor Wiesława Kurzyńska złożyła wszystkim serdeczne życzenia zdrowia, długiego życia, pogody ducha. Były dyrektor Zygmunt Petz podziękował w imieniu zebranych za pamięć i możliwość wspólnego biesiadowania. Dał także wyraz satysfakcji z pracy w szkolnictwie, mówiąc o wdzięcznej pamięci uczniów.
Ten wspólny czas to także okazja do wspomnień o tych, którzy zawsze tutaj byli a już nigdy nie przyjdą, a którzy przecież na trwałe wpisali się w historię obu szkół.
Pamięć o tych, którzy pracowali w tych dwóch szkołach a którzy już odeszli to wyraz wysokiej kultury dyrekcji i administracji LO. Oby te tradycje były zawsze i w każdym zakładzie pracy kultywowane. żeby młodzi ludzie mieli świadomość wdzięczności wobec swoich poprzedników. Szczególnie ważne to w szkolnictwie, gdzie każdy pracownik wpisuje się na dobre lub złe w pamięć.
Elżbieta Brylińska
Dolnośląski Festiwal Nauki w Ząbkowicach śl.
Dolnośląski Festiwal Nauki w Ząbkowicach śl.
(8-9.10.2009)
w odbiorze uczniów ząbkowickiego LOWśród gwiazdDosłownie wśród gwiazd, bo od prezentacji dr hab. Pawła Rudawego z Uniwersytetu Wrocławskiego, dotyczącej Słońca i jego oddziaływania na życie naszej planety rozpoczął się pierwszy dzień w ramach kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Parafrazując słowa Hitchcocka, napiszemy: "DFN powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć”. Tak też właśnie było, gdyż po wykładzie inauguracyjnym przyszedł czas na serię wystąpień pokrewnych. Tutaj pragniemy serdecznie pogratulować organizatorom, którzy potrafili stworzyć taki rozkład zajęć, aby nikt z obecnych się nie nudził. I tak najmłodszych z pewnością zainteresowała prezentacja dr Sylwestra Kołomańskiego pod jakże enigmatycznym tytułem: „Porady dla początkujących obserwatorów nieba”. Podczas gdy młodsi spoglądali przez potężny teleskop i co chwilę wydawali z siebie okrzyki radości, starsi wspólnie z dr Ewą Niemczurą odkrywali historię i sekrety teleskopów 3N – Największych, Najdroższych, Najnowocześniejszych na świecie.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że młodzież biorąca udział w wykładach miała do czynienia z profesjonalistami w każdym calu. Każdy z grona wykładowców był doskonale przygotowany i dysponował fachową wiedzą, co udowadniali, odpowiadając na często skomplikowane pytania odwiedzających. Ku uciesze wszystkich laików z zakresu przedmiotów ścisłych, w tym również nas, nasi wrocławscy goście o sprawach trudnych i z pozoru niezrozumiałych mówili w tak jasny i przejrzysty sposób, że każdy z obecnych w głównej sali ZOK-u mógł pochwalić się znajomością takich terminów jak chociażby stochastyczna fluktuacja aktywności Słońca.
Dodatkowo każda prezentacja okraszona była licznymi multimediami – zdjęciami, filmami. Kulminacyjnym punktem czwartkowych wykładów i wyczekiwanym przez wszystkich momentem było wystąpienie paryskiego profesora, wybitnego specjalisty w zakresie magnetyzmu prof. Michela Verdaguera. Punktualnie o godzinie 12:00 cała sala wypełniła się żądnymi wiedzy uczniami. Uczestnicy czwartkowych spotkań jednomyślnie ogłosili wykład sympatycznego Francuza najlepszym tego dnia. I nie można się im dziwić – oprócz suchej teorii mieli okazję przyjrzeć się działaniu sił magnetycznych w licznych doświadczeniach fizycznych. Z tego też powodu przez salę co rusz przelewały się gromkie brawa i okrzyki zadowolonych „studentów”. Podsumowując, nikt, kto w czwartek zdecydował się poświęcić trochę czasu na wyprawę do Zok-u, nie mógł czuć się zawiedzony. A kto nie był, ten trąba !

Kacper Czerniec, Maciek Rusin.

Wykłady na "Wrocławskiej" w ramach DFN

Dnia 8 października 2009 roku rozpoczął się 12 Dolnośląski Festiwal Nauki pod nazwą "Wyobraźnia i myśl sięgają dalej niż do gwiazd". Jest to impreza typu popularnonaukowego organizowana przez wyższe uczelnie wrocławskie. W tym roku pierwsze wykłady odbyły się równocześnie w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, III LO im. Władysława Jagiełły oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach śląskich. Pierwszy wykład na "Wrocławskiej" na temat: "Szlak cysterski na ziemi ząbkowickiej" wygłosił pan Jerzy Organiściak. Niezwykle mądrze i ciekawie opowiadał o wspaniałych zabytkach pozostawionych przez cystersów. Widzów najbardziej interesowały bogate profesjonalne zdjęcia zaprezentowane w prezentacji multimedialnej. Po wykładzie pan Organiściak rozdawał drobne upominki w postaci przewodników, które sam napisał.
Drugi wykład na temat " Judaizm i religia żydowska” zaprezentował pan Jerzy Kidler .Była to świetna lekcja kultury i dobre źródło wiedzy dla obecnej młodzieży. Pan Jerzy doskonale współpracował z widownią, a przede wszystkim przekazał nam poglądy, które dotyczyły jego religii. Największą popularnością cieszyło się opowiadanie o świętach żydowskich. Na zakończenie pragnę dodać, że na wykładzie było obecnych wiele znakomitości z życia Ząbkowic śląskich, m.in. Pan Burmistrz Krzysztof Kotowicz. Podczas Festiwalu każdy uczestnik z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zainteresowanych tą imprezą zapraszam serdecznie do odwiedzenia strony festiwalu: www.festiwal.wroc.pl. Polecam gorąco.

Pasternak Marta

Jak molekuły stają się magnetykami…Francuski prof. M. Verdaguer oraz inż. F. Villain, podczas wykładu inauguracyjnego spróbowali nam przybliżyć genezę magnetyzmu nuklearnego. Prezentacja była prowadzona w języku angielskim, a na język polski tłumaczył dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Nauki profesor Kazimierz Orzechowski.
Molekuły są uważane za ciała niemagnetyczne, ale wyjątek stanowi molekuła tlenu, którą oddychamy. Ta właściwość tlenu umożliwia przetrwanie istot żywych na Ziemi. Molekuły zostały zsyntetyzowane na uniwersytecie w Paryżu. Dzięki chemii kwantowej chemicy mogą ustawić spiny elektronów oraz zmusić molekuły, żeby stały się magnesami. Ciała mogą być: diamagnetyczne (oddziaływanie jest bardzo słabe), silnie diamagnetyczne (odpychają sięwink, paramagnetyczne (słabo się przyciągająwink oraz ferromagnetyczne (np. ,,spinacz’’- silne przyciąganie). Można zaobserwować proces, w którym ferromagnetyk staje się paramagnetykiem. Gdy ciało o niskiej temperaturze podda się działaniu wysokiej temperatury, traci właściwość przyciągania. Imeryzacja powoduje, że materiał przestaje być diamagnetykiem. Magnes wytwarza pole magnetyczne niewidzialne gołym okiem, ale mogą go ujawnić inne magnesy, poprzez ukazanie kierunku pola magnetycznego.
Ważnym zastosowaniem magnesu jest kompas. Pierwszą busolę wynaleźli Chińczycy. Był to kompas ,,łyżeczkowy’’.
Wszystko jest magnetyczne dzięki elektronowi, który posiada wiele właściwości. Najważniejszą z nich to ruch cząsteczki elektronu, który daje moment magnetyczny. Polscy nobliści: Olszewski i Wróblewski jako pierwsi skroplili tlen i azot z powietrza. Kiedy tlen jest w stanie podstawowym, to nazywamy go tripletem. Gdy tlen znajduje się w stanie wzbudzonym, zmienia swoje właściwości. Kompleksy jonów metali przejściowych często mają piękne kolory związane ze stopniem utlenienia.
Wykład był szczególnie interesujący dla ścisłych umysłów. Jednak każdy mógł się nim zafascynować, ponieważ dotyczył różnych sfer życia oraz odpowiadał na pytania nurtujące niejednego człowieka.

Marta Siedlarz, Agata Sobczyk, Karolina Polak, Sylwia Sowa. Kl. IIa

Pierwszy dzień DFN w LO

8 października w III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach śląskich rozpoczął się XII Dolnośląski Festiwal Nauki. W tym dniu odbył się szereg wykładów, których zakres tematyczny był bardzo szeroki.
Spory procent prezentacji dotyczył zwyczajów żywieniowych społeczeństwa. Być może jest to apel do ludzi młodych, gdyż wg dr inż. Joanny Wyki prowadzącej wykład „Moje zwyczaje żywieniowe”, głównym czynnikiem rozwoju chorób są złe nawyki żywieniowe. Poprzez dane statystyczne Pani dr inż. dokonała szczegółowej analizy sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży, a następnie przedstawiła najważniejsze zasady właściwego stylu życia.
Kolejny wykład dotyczył szkodliwych skutków spożywania fast food`ów. Prowadząca porównała m.in. wartości kaloryczne hamburgera z innymi produktami.
Szalenie interesujące były „Eksperymenty w chemii” odbywające się na wolnym powietrzu przed szkołą. Chemicy z Politechniki Wrocławskiej przeprowadzili wiele doświadczeń takich jak: „chemiczny grzyb”, „warzenie sztucznego piwa”, czy „przemiana misia Haribo w ryczącego, świecącego niedźwiedzia”. Warte uwagi okazały się warsztaty rozwijające wyobraźnię - „Design produktów codziennego użytku”. Uczestnicy tworzyli własne kompozycje w przestrzeni oraz uczyli się podstaw projektowania.
Młodzież słuchała z dużym zainteresowaniem wykładów, które miały miejsce w dniu dzisiejszym.

Michał Mazur i Tomasz Grządkowski

Zabójcze kalorieCoraz częściej, by zjeść posiłek, zahaczamy o bary szybkiej obsługi, fast-foody (np. KFC, Pizza Hut, McDonald's, Burger King), ponieważ możemy tam błyskawicznie otrzymać coś ciepłego i łatwego do spożycia. Na tym kończą się zalety tego jedzenia. Co jest, ale szkodzi, a czego brak
Okazuje się, że te wszystkie hamburgery, hot-dogi, frytki, pizza zawierają ogromne ilości kalorii, soli, szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, niskiej jakości węglowodanów, co prowadzi do nadwagi i otyłości, nowotworów, nadciśnienia tętniczego, zatruć pokarmowych, rozwoju miażdżycy, uszkodzeń struktury błony komórkowej, itd. Brak w nich natomiast błonnika pokarmowego, który reguluje nasz metabolizm. Nie posiadają również jakże ważnych składników naszej codziennej diety, a mianowicie witamin i soli mineralnych.
Może apetycznie wygląda, ale…
Co kryje się np. w takim hamburgerze? Z zewnątrz wygląda nawet ładnie: miękka, sezamowa bułka, która wyśmienicie smakuje w połączeniu z kawałkiem mięsa, sałatą, smażoną cebulą i ketchupem. Otóż taka bułka nie ma w sobie nic wartościowego, w dodatku jest naładowana polepszaczami. Gotowe, zmielone mięso zawiera mnóstwo konserwantów i całe przesączone jest tłuszczem. Ze smażonej cebuli "uciekły" wszystkie witaminy. Ketchup, przetworzony z pomidorów, nienadających się już do spożycia z dodatkiem dużych ilości sacharozy, poprawia jedynie smak. A ciepła i zwiędła sałata służy do ozdoby. Tak skomponowany produkt pod nazwą Big Mac dostarcza nam 560kcal oraz 25-35% tłuszczu. By spalić taką ilość kalorii, trzeba np. spacerować przez 3 godziny i 40 minut. Cały zestaw (jeden posiłek) składający się z kanapki, porcji frytek, coca-coli i ciastka ma ok. 1600kcal! (Przeciętny chłopiec w wieku od 13 do 15 lat powinien dziennie zjeść 3000kcal, a dziewczynka 2500kcal (rozłożone na 4-5 posiłków)).
Tyjemy!
Badania dowodzą, że na świecie już 1 mld ludzi ma nadwagę, co prowadzi do otyłości (ludzi otyłych jest 300mln). W USA 80% społeczeństwa ma nadwagę, a 5% jest tak otyła, że uniemożliwia to poruszanie się i normalne funkcjonowanie. Nasza planeta coraz bardziej tyje właśnie przez nieprawidłowy sposób odżywiania się. Dzieje się to też przez to, że mamy zaburzone poczucie wielkości porcji. W latach 50. kanapka Burger King była o 1/3 mniejsza niż dzisiaj, natomiast frytki aż o 2/3.

To co jeść?
Idealnie dobrana wielkość codziennego obiadu powinna wyglądać następująco: ilość makaronu lub ryżu = wielkości myszy komputerowej, grubość kawałka mięsa = grubość talii kart do gry, ilość ziemniaków = wielkość żarówki, ilość surówki = wielkość mydła, ilość masła = rozmiar kostki do gry, owoc = wielkość piłki do baseballa. By nie doprowadzać do otyłości, musimy też zachowywać bilans energetyczny (pobór energii równa się wydatkowi energii).

Ewelina Pietrzak

Jeszcze raz o grzechach i wybawieniuFast-foody spowalniają myślenie, powodują kłopoty z pamięcią, koncentracją itp. Do nadwagi i otyłości przyczyniają się również kolorowe napoje (coca-cola, fanta, sprite itp.) Zawierają dużo cukru (lub w wersji "light" aspartamu/acesulfamu K, które nadają słodki smak), benzoesanu sodu, kwasu fosforowego, który wypłukuje wapń z zębów, prowadząc do próchnicy, niszczenia szkliwa, kwasu cytrynowego, kofeiny, karmelu (palonego cukru). Dlatego zamiast puszki coca-coli lepiej wcisnąć guziczek w automacie obok napisu Kubuś, który w porównaniu z kolorowymi napojami zawiera mnóstwo witamin. Warto też zacząć zastępować niedobre jedzenie, pełnowartościowymi posiłkami, a zamiast przekąsek, chipsów, shake'ów lepiej wybrać jabłko.
Z wykładu dr inż. Joanny Wyki i dr inż. Jolanty Mikołajczak spisała Ewelina Pietrzak-IIA

Aż 7 głów, a tylko jedna myśliZaczęło się od szukania. Góra – dół – na żadnych drzwiach nie mogłyśmy znaleźć informacji o warsztatach KOMPOZYCJI PRZESTRZENI REKREACYJNEJ. O dziw, nawet dyrekcja nie była w stanie udzielić nam informacji. Ale na szczęście się udało – w naszej świetlicy czekała dr Anna Borcz (artysta plastyk,z Instytutu Architektury Krajobrazu na Wydziale Inżynierii Kształtowania środowiska i Geodezji). Zapowiadało się na prywatny wykład – początkowo byłyśmy tylko my dwie. Pani doktor pokazała nam prace studentów – zarówno dobre, jak i te z najczęściej popełnianymi błędami. Poziom prac był zaskakujący, tych z egzaminu wstępnego również. Dowiedziałyśmy się, że aby zdać egzamin, trzeba już pół roku wcześniej uczestniczyć w kursie przygotowawczym. Niestety, sama nauka w szkole nie wystarczy.
Zajęcia polegały głównie na nauce wykreślania przedmiotów w perspektywie jedno- i dwubiegowej. Wydaje się to proste, ale zacznijmy od początku. Wiecie jak stara jest perspektywa? Pochodzi aż z XV w. i od tego czasu się nie zmieniła. Czy można dotknąć horyzontu? Nie, bo to pozorna linia dzieląca niebo i ziemię, gdy się przybliżamy, ona się oddala.
Do pracy otrzymaliśmy kartkę papieru i dwie kredki – w ciepłym i zimnym kolorze. Pracując tylko tymi dwoma kolorami, można otrzymać niezwykły efekt. Wiecie z ilu odcinków równych długości głowy składa się sylwetka stojącego człowieka? Dokładnie z 7 długości, choć wydawać by się mogło całkiem inaczej. A siedzącego? Z pięciu. Zależnie od tego, jaką długą mamy głowę, tacy wysocy jesteśmy. Pozostańmy w tym temacie. Ciekawostką jest to, że z punktu widzenia obserwatora wszyscy ludzie mają głowy na linii horyzontu. Nawet jeśli jedna osoba stoi od nas w odległości 5m, a druga 100m, ich głowy będą na tym samym poziomie. światło w kuli – aby je odpowiednio zaznaczyć, wystarczy tylko kilka kresek w prawo i w lewo.
Elipsa – spłaszczone koło wpisane w prostokąt, jeszcze tylko parę linii i mamy fontannę!.Aby przestrzeń wyglądała bardziej realistycznie, jeden z punktów zbiegu trzeba umieścić poza kartką. Program bardzo spodobał się gimnazjalistom i chyba do nich głównie był adresowany. Dla nas, licealistów trochę to za mało.
Aha, po warsztatach prace można było zabrać ze sobą do domu., co też uczyniliśmy.

Aneta Zbylut

Wykłady w ZOK-u z drugiego dnia DFN

09.10.09 r. odbył się drugi dzień XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach śląskich. Wykłady, które miały miejsce w Ząbkowickim Ośrodku Kultury, dotyczyły biologii i medycyny. Pierwszy wykład zaprezentował pan Egbert Piasecki - dr prof. hab. Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Instytut ten prowadzi badania na temat odporności organizmów na różne typy zakażeń. Na wykładzie była mowa o wirusach i bakteriach atakujących nas - ludzi. Zostały także pokazane wstrząsające zdjęcia osób zakażonych ospą prawdziwą, dokładny opis objawów i sposobu leczenia kiedyś i dzisiaj. Prezentacja ta zawierała bardzo dużo informacji o rozwijających się różnych typach wirusów w naszych organizmach, które kiedyś były nieuleczalne, a teraz podaje się przeciw nim szczepionki od najmłodszych lat życia człowieka. Omawiane były różnego rodzaju choroby, które kiedyś powodowały ogromne ilości śmierci wśród ludzi a teraz są zupełnie bezpieczne i niegroźne. Wskazywane były również zagrożenia współczesne, powodujące śmierć ludzi takie jak AIDS czy wirus grypy AH1N1. Został także poruszony problem broni biologicznej, której w posiadaniu są Rosja i USA, np. wąglik.
"śmierć gwałtowna a pogoda"to temat drugiej prezentacji. Prowadzącymi wykład były mgr Agata Thannhäuser-Wójcik i mgr Hanna Ojrzyńska.. Różne rekwizyty, tj. piła do cięcia zwłok, sklepienie czaszki z miejscem postrzałowym oraz sznury wisielcze zapadły w pamięć najbardziej. Wykład poruszał tematy pracy Zakładu Medycyny Sądowej. Zajmuje sie on badaniem różnych przypadków gwałtownej śmierci np. samobójstw.

Anita Bugaj, Urszula Cisak

Spojrzenie w przyszłość

W ramach XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach śląskich w ZSP im. Stanisława Staszica przy ul. Wrocławskiej odbyły się wykłady różnotematyczne. Na piątkową rozpiskę przypadały m.in.: „Czy materiały mogą być sprytne? Jak nowoczesne materiały odmienią nasze życie?” Prezentację przygotował dr Inż. Daniel Lewandowski. Pierwszy wykład zaczął się o godz. 9:00. Dotyczył on głównie materiałów Smart. Przedstawił również idee działania układów adaptacyjnych i aktywnych oraz omówił schemat zaworu zbudowanego z piezoelektryków. Po skończeniu wykładu przyszła pora na warsztaty. Punkt 10:45 w sali zjawił się mgr z Akademii Sztuk Pięknych p. Wojciech Wesołek. Uczestnikami byli uczniowie pierwszych i drugich klas mechanicznych. Temat brzmiał: „Wizja samochodu przyszłości”. Młodzi mechanicy dostali kartki, na których musieli namalować własną wizję samochodu, który wejdzie do produkcji za ok. 30 lat (a zatem zadanie bardzo banalne smiley). Potem toczyła się dyskusja oraz omawianie i prezentowanie swoich wytworów. Drugi i ostatni wykład został zorganizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy, a dotyczył odnawialnych źródeł energii. Temat ten miał na celu uświadomienie nam ekologicznego trybu życia, problemów związanych z ropą, wodą oraz zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla. W końcu to my w niedalekiej przyszłości będziemy wszystkim rozporządzać. Warto więc już od młodych lat wiedzieć, z czym będziemy mięli do czynienia.

Krzysztof Cupiał & Radosław Tarach

O magicznych ( chemicznych) sztuczkachW jaki sposób w filmach przedstawia się sceny z krwią?
Bardzo prosto - używa się mieszaniny (wiążący tlen polimer), którą smaruje się np. nóż. Po zajściu reakcji bezbarwny polimer przybiera odcień czerwieni.
Studenci przedstawili też, w jaki sposób można otrzymać "piwo domowe" z ogólnodostępnych produktów. Kto był na zajęciach, ten wie… Zobaczyliśmy również ,w jak łatwy sposób można stworzyć racę z żelaza , tekturowej rolki od papieru toaletowego, której jedna strona musi zostać zakryta sreberkiem. Kuleczki Fe podpala się, a następnie wrzuca do pojemniczka. Po chwili zaczynają wydobywać się bardzo duże ilości białego dymu. Raca gotowa!
Podczas prezentacji wystąpił wątek o charakterze zabawowym . Dotyczył on małego misia "Haribo", który został wrzucony do probówki z kwasem. Gdy reakcja zaczęła zachodzić, roztapiający się niedźwiadek „wydawał" dziwne odgłosy.
Te i inne ciekawostki można było obejrzeć i usłyszeć podczas pokazu studentów i doktorantów Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej.

Marcin Zieliński
Henryków 2009

Henryków 2/2 2009 from Kacper Czerniec on Vimeo.

program DFN

Wyobraźnia i myśl sięgają dalej niż do gwiazd
Czwartek 8-10-2009
Akademia Ekonomiczna, sale wykładowe w Ząbkowicach śl., ul. Wrocławska 17
09:00 - 10:00 Szlak cysterski na Ziemi Ząbkowickiej W mgr inż. Jerzy Organiściak LOT
09:00-09:45 Historia gmin wyznaniowych żydowskich w Polsce W Józef Kożuch Gmżydowska
10:00-10:45 Judaizm i kultura żydowska W Jerzy Kichler Gmżydowska

III Liceum Ogólnokształcące, ul. Powstańców Warszawy 8b
09:00 - 12:00 Kompozycja przestrzeni rekreacyjnej Wa dr Anna Borcz UP
09:00 – 09:45 Tereny zalewowe doliny Odry W,D dr Marek Krukowski UP
09:00 – 09:45 Moje zwyczaje żywieniowe W dr inż. Joanna Wyka UP
09:00 – 09:45, 10:00 – 10:45, 11:00 – 11:45 Fast food i kolorowe napoje P dr inż. Joanna Wyka, dr inż. Jolanta Mikołajczak UP
10:30-11:30, 11:30-12:30 Rozwiń swoją wyobraźnię - design przedmiotów codziennego użytku Wa dr Anna Borcz UP
10:00 – 12:30 Eksperyment w chemii P mgr inż. Anna Nowakowska - Oleksy PWr
10:00-10:45,
12:15-13:00 Ekologiczne aspekty kształtowania środowiska dys dr Marek Krukowski UP
14:00-14:45 śmierć gwałtowna a pogoda W mgr Agata Thannhäuser-Wójcik, dr Jakub Trnka, mgr Hanna Ojrzyńska AM
15:00-15:45 Czy planety mają wpływ na nasze ciało? W mgr Agata Thannhäuser-Wójcik, dr Jakub Trnka AM
20:00-21:00 Obserwacje nieba Wa dr Tomasz Mrozek, dr Sylwester Kołomański UW

Ząbkowicki Ośrodek Kultury, Rynek 24
09:00 - 10:00 Co z tym Słońcem czyli jak zmiany aktywności Słońca wpływają na ziemski klimat? wykład inauguracyjny W dr hab. Paweł Rudawy, prof. UWr UWr
09:30-10:00, 10:00-10:30, 10:30-11:00, 11:00-11:30, 11:30 - 12:00 Porady dla początkujących obserwatorów nieba Wa dr Sylwester Kołomański UWr
09:30-10:00, 10:00-10:30, 10:30-11:00, Jak działa teleskop? Wa dr Tomasz Mrozek UWr
10:30-11:15 Narzędzia współczesnego astrofizyka - największe teleskopy W,P dr Ewa Niemczura UW
12:00-13:00 O tym jak molekuły stają się magnetykami i co zdumiewającego wtedy zobaczymy W prof. Michel Verdaguer France
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Ziębice, Rynek 24
09:00 - 09:45, 18:00 - 18:45 Granice św. Jana - Ziębickie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 10 W Henryk Sławiec
09:00 -18:00 Zwiedzanie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach Wy Pracownicy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego MSGD
09:00-09:45, 10:00- 10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45 Niezwykłe historie domowych sprzętów W,P mgr Jarosław żurawski MSGD
09:00 - 13:00 Poznajemy historię i zabytki Ziębic Wy przewodnicy PTTK PTTK

Piątek 9-10-2009
Akademia Ekonomiczna, sale wykładowe w Ząbkowicach śl., ul. Wrocławska 17
08:15 - 09:00 Szlak cysterski na Ziemi Ząbkowickiej W mgr inż. Jerzy Organiściak LOT
09:00 - 10:30 Czy materiały mogą być sprytne? Jak nowoczesne materiały odmienią nasze życie? W dr inż. Daniel Lewandowski PWr
09:00-10:30 Projektowanie środków transportu W dr Piotr Jędrzejewski ASP
10:45-12:15 Projektowanie środków transportu Wa mgr Wojciech Wesołek ASP
10:45 - 11:30 Szczyt energetyczny 2009 W mgr inż. Wiesław Tomaszewski UP
12:00 - 13:00 Energia odnawialna Wa mgr inż. Wiesław Tomaszewski UP

III Liceum Ogólnokształcące, ul. Powstańców Warszawy 8b
08:30-09:15 Czy możemy wytępić chorobotwórcze wirusy? W doc. dr hab. Egbert Piasecki PAN
09:30-11:00 Od mgławicy do kamicy W,P dr n. med. Sławomir Zmonarski,
dr n. med. Oktawia Mazanowska AM
11:15 - 12:00 Projektowanie ergonomiczne - co to takiego? W,P prof. Jan Kukuła ASP

Ząbkowicki Ośrodek Kultury, Rynek 24
12:00 - 13:30 Od tranzystora do mikroprocesora L dr inż. Jerzy Kolanko PWr

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Ziębice, Rynek 24
09:00 - 09:45 Granice św. Jana – Ziębickie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 10 W Henryk Sławiec
09:00 -16:00 Zwiedzanie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach Wy Pracownicy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego MSGD
09:00-09:45, 10:00- 10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45 Niezwykłe historie domowych sprzętów W,P mgr Jarosław żurawski MSGD
09:00 - 12:30 Poznajemy historię i zabytki Ziębic Wy przewodnicy PTTK PTTK
10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45 Joseph Langer – śląski artysta, kolekcjoner i podróżnik Wy dr
IV Targi Pracy i Edukacji w Ząbkowicach śl.
W pięknej auli ząbkowickiego Liceum Ogólnokształcącego już po raz czwarty odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Są one wynikiem niezwykłej aktywności Powiatowego Urzędu Pracy w Ząbkowicach śl., nic więc dziwnego, że przy różnych okazjach dyrektor tego Urzędu, pani Irena Balikowska otrzymuje wyrazy uznania i podziękowania. Tym razem skierowała je pod tym adresem podczas oficjalnego otwarcia pani Alicja Synowska, wicedyrektor do spraw Usług Rynku Pracy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.
To kolejna inicjatywa przeznaczona dla planujących naukę oraz poszukujących pracy. Znacznie więcej niż poprzednio, bo aż 23 stoiska wypełniły wnętrze auli. Wśród nich znajdowali się pracodawcy, jednostki szkoleniowe i wyższe uczelnie.
Takie firmy jak Eures, HESUNG ELECTRONICS POLAND, LG Chem, EDYMAX POLAND, DONGSEO DISPLAY POLAND usytuowane w Biskupicach Podgórnych oferowały bezrobotnym pracę. Targi jednak były zdominowane przez jednostki kształceniowe. Oferty zainteresowanym studiami składały m.in. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Dolnośląska Szkoła Wyższa czy też Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej z Wrocławia. Na nasze targi przyjechały jednostki z różnych miast, wśród których należy wymienić Wrocław, świdnicę, Kłodzko. I tylko sześć z Ząbkowic.
Targi to również możliwość kosztowania smakołyków. Tym razem stoły uginały się od przysmaków przygotowanych przez cateringową firmę z Ziębic o nazwie: Usługi Gastronomiczno-Hotelarskie przy ZSP (Internat), a konsumentom wdzięcznie służyli uczniowie Technikum Gastronomicznego tej szkoły.
Targi to okazja dla poszukujących pracy, ale także dla młodzieży planującej dalszą naukę. Na każdym stoisku znaleźć można było szereg ulotek informujących o szczególnych warunkach przyjęć i można było rozmawiać z przedstawicielami różnych jednostek. Nic też dziwnego, że cieszyły się dużą popularnością.

Elżbieta Brylińska
Pierwszoklasistka o wycieczce do teatru

19 września 2009 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia. Była to wyprawa autokarowa, zorganizowana przez polonistki: panią Elżbietę Brylińską i Jolantę Depczyńską. Udział w niej brali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z klas pierwszych, drugich i trzecich. Ponadto dwoje opiekunów czuwało nad nami. Przygotowania skończyły się błyskawicznie. Wszystko zaczęło się punktualnie, bez największych problemów. O godzinie 16:00 wyruszyliśmy autobusem do Wrocławia. Drogę umilały nam nasze własne rozmowy, jak również melodyjna muzyka. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy do celu wycieczki. Nasze emocje niewątpliwie wzrosły, gdy tylko ujrzeliśmy wrocławski Teatr Współczesny, który jest zlokalizowany tuż przy jednej z ulic. Gdy weszliśmy, byliśmy oczarowani jego awangardowym wnętrzem. Po okazaniu biletów udaliśmy się do foyer, by cierpliwie czekać na dzwonek, który miał nas powiadomić o rozpoczęciu przedstawienia. W tym czasie mogliśmy zapoznać się z broszurkami, które otrzymaliśmy przy wejściu. Zawarte w nich były informacje na temat "Cementu"(Zementu), obsady aktorów, a także o biografii Heinera Müllera. Po niecierpliwym oczekiwaniu na rozpoczęcie o 19:15 zadźwięczał dzwonek, co oznaczało, iż spektakl niebawem się rozpocznie. Usiedliśmy na wyznaczonych miejscach i w końcu się zaczęło. Zaskoczyło mnie to, że już na scenie znajdowała się grupa aktorów, którzy fenomenalnie wykonali choreograficzną sytuację. Spektakl trwał około dwóch godzin. Opowiadał o Glebie Czumałowie, który powraca z rewolucyjnych zamieszek do swego rodzinnego miasta. Cementownia, w której pracował, nie działa. Za wszelką cenę chce doprowadzić ją do rozkwitu. Ludzie są bezrobotni, głodni. Tymczasem grupa wysoko kwalifikowanych, zawodowych urzędników powiela się, by walczyć przeciw "anarchii, korupcji, sabotażowi". Rewolucja występowała pod skrzydłami socjalnych obietnic, które z biegiem czasu spełzły na niczym. Gdy ten ekscytujący czas minął, wróciliśmy autobusem, w późnych godzinach wieczornych, do domów. Wycieczka przebiegała zgodnie z planem i dała nam wiele do myślenia. Aktorzy ukazali nam sytuację nadzwyczaj realnie. Scenografia, kostiumy, muzyka i zarówno choreografia wywarły na nas ogromne wrażenie. Każdy ich gest, poza, słowo wzbudzały dreszcze i pobudzały do głębszego zastanowienia się nad sensem tego spektaklu. Byliśmy bardzo zadowoleni z tak wyjątkowej wyprawy kulturalnej. Przy okazji zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom tej wycieczki do tak szczególnego miejsca. Bez wątpienia wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenia. W czasie przebywania we Wrocławiu nauczyliśmy się, iż "rewolucja" nie oznacza tylko zmiany w państwie, to również gwałtowny przewrót w ludzkich sercach.

Marzena Słapa LO kl Ib
Byliśmy w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu na "Cemencie" 19.09.09
Byliśmy w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu na "Cemencie" 19.09.09

Dlaczego „Cement” na scenie Teatru Współczesnego?

Główny bohater dramatu niemieckiego współczesnego pisarza Heinera Mullera pt. Cement” Gleb Czumałow po trzech latach uczestniczenia w rewolucji przeciw białogwardzistom w Rosji powraca do rodzinnego miasta. Cementownia, która zapewniała pracę mieszkańcom, została zamieniona na zagródkę dla kóz i świń. Jego dziecko znajduje się w domu dziecka i przymiera głodem. Jego ukochana, zaangażowana w rewolucję, wyznawczyni wolnej miłości, nie jest już ani żoną, ani matką. Biurokracja rozrasta się do monstrualnych rozmiarów. Za pomocą rewolucyjnej retoryki elity władzy przemycają osobistą zemstę, walkę przeciw ideowym wrogom. To sztuka o fałszu rewolucji – pisze Igor Stokfiszewski. A kiedy reprezentant elit rządzących zakłada księżowską szatę, wiemy, o jakim świecie mówi sztuka,. do jakich czasów mamy tutaj odniesienia. Tyle o problematyce. Praktycznie nic nowego. Natomiast pod względem artystycznej teatralnej realizacji sztuka jest rewelacyjna. To doskonały przykład postmodernistycznego spektaklu. Muller sparafrazował powieść radzieckiego pisarza Fiodora Gładkowa. Odniesienia do tradycji to jeden z wyznaczników literackiego postmodernizmu. Dlatego nie dziwią tu nawiązania do różnych mitów. Nadają zjawiskom uniwersalność. Wielogatunkowość, synkretyzm różnych odmian sztuki, fascynujący poetycki język prezentowany w licznych monologach czy nawet grupowych recytacjach, przy niezwykłej scenografii, kostiumach i doskonałej grze aktorskiej czyni spektakl na wskroś nowoczesnym. Całość rodzi wrażenie czegoś niebywałego, oryginalnego. Wręcz szokującego kulturalnego zjawiska.
Strona 125 z 132 << < 122 123 124 125 126 127 128 > >>
Copyright © 2015
2703944 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: