Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 27 2024 16:45:24 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Obejrzeliśmy "Powrót do domu" Harolda Pintera w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu 14.11.2009
Harold Pinter, wybitny współczesny dramaturg angielski, laureat Nagrody Nobla z 2005 r., odsÅ‚ania w swoich dramatach prawdy dotyczÄ…ce ludzkiego losu z brutalnym okrucieÅ„stwem, czego byliÅ›my Å›wiadkami, oglÄ…dajÄ…c spektakl: „Powrót do domu” w Teatrze Współczesnym we WrocÅ‚awiu.
O czym opowiada przedstawienie? Do starego wygodnego domu dziedziczonego z pokolenia na pokolenie, w którym mieszka ojciec, emerytowany rzeźnik z dwoma dojrzałymi synami i jego nieżonaty brat kierowca taksówek, powraca po wielu latach nieobecności najstarszy brat z żoną. Niestety, nie liczą się tutaj ani więzy krwi, ani przyzwoitość. Ruth tarza się na tapczanie na oczach męża z jego bratem. Ostatecznie zostaje z mężczyznami. Jej mąż sam wraca do nieletnich trzech synów.
Dlaczego fascynuje sztuka? Może ta męska nagość i nieporadność w domu bez kobiety? Może brutalny język i żenująca prawda o mężczyznach, ich apodyktycznej naturze, braku wyobraźni o kobiecie. To, że są wstrętni w stosunku do siebie i powracającego brata?
„Nie miÅ‚ość rzÄ…dzi tutaj, ale zasada wÅ‚adzy i podporzÄ…dkowania siÄ™. I jeszcze coÅ› dominuje w psychice tych mężczyzn – tych, a może chodzi autorowi o wszystkich mężczyzn. Jest to mizoginizm, wynikajÄ…cy tyleż samo z pożądania kobiety, co z obawy przed niÄ… , przed jej wÅ‚adzÄ… i wÅ‚asnÄ… nieadekwatnoÅ›ciÄ… w stosunkach z niÄ…” – czytamy w eseju BolesÅ‚awa Taborskiego.
Sztuka to fascynująca dziedzina. Granice między realnością a sennym marzeniem zostają tutaj zatarte. Nie wiadomo, co dzieje się realnie, ale na pewno wiadomo, czego się pragnie i jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby pragnienia stawały się rzeczywistością.
Taborski stwierdza: „ To nie teatr realistyczny, to teatr realnego absurdu. Paradoks zaÅ› polega na tym, że absurd realny jest tylko pozornie absurdem”.
Ludzka natura jest o wiele bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pozór. Nikt lepiej jej nie zgłębił od artystów. Nawet psycholodzy nich się z nimi nie równają. Dlatego warto bywać w teatrze. Gra tutaj nie tylko słowo. Dlatego teatr to szczególnie fascynująca dziedzina sztuki. Przewyzsza ją jedyny mistrz - natura oglądana zwłaszcza podczas górskich rajdów.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Copyright © 2015
5866225 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: