Obejrzeliśmy "Powrót do domu" Harolda Pintera w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu 14.11.2009
Dodane przez MirSan dnia Kwiecie 25 2010 10:55:58
Harold Pinter, wybitny współczesny dramaturg angielski, laureat Nagrody Nobla z 2005 r., odsłania w swoich dramatach prawdy dotyczące ludzkiego losu z brutalnym okrucieństwem, czego byliśmy świadkami, oglądając spektakl: „Powrót do domu” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.
O czym opowiada przedstawienie? Do starego wygodnego domu dziedziczonego z pokolenia na pokolenie, w którym mieszka ojciec, emerytowany rzeźnik z dwoma dojrzałymi synami i jego nieżonaty brat kierowca taksówek, powraca po wielu latach nieobecności najstarszy brat z żoną. Niestety, nie liczą się tutaj ani więzy krwi, ani przyzwoitość. Ruth tarza się na tapczanie na oczach męża z jego bratem. Ostatecznie zostaje z mężczyznami. Jej mąż sam wraca do nieletnich trzech synów.
Dlaczego fascynuje sztuka? Może ta męska nagość i nieporadność w domu bez kobiety? Może brutalny język i żenująca prawda o mężczyznach, ich apodyktycznej naturze, braku wyobraźni o kobiecie. To, że są wstrętni w stosunku do siebie i powracającego brata?
„Nie miłość rządzi tutaj, ale zasada władzy i podporządkowania się. I jeszcze coś dominuje w psychice tych mężczyzn – tych, a może chodzi autorowi o wszystkich mężczyzn. Jest to mizoginizm, wynikający tyleż samo z pożądania kobiety, co z obawy przed nią , przed jej władzą i własną nieadekwatnością w stosunkach z nią” – czytamy w eseju Bolesława Taborskiego.
Sztuka to fascynująca dziedzina. Granice między realnością a sennym marzeniem zostają tutaj zatarte. Nie wiadomo, co dzieje się realnie, ale na pewno wiadomo, czego się pragnie i jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby pragnienia stawały się rzeczywistością.
Taborski stwierdza: „ To nie teatr realistyczny, to teatr realnego absurdu. Paradoks zaś polega na tym, że absurd realny jest tylko pozornie absurdem”.
Ludzka natura jest o wiele bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pozór. Nikt lepiej jej nie zgłębił od artystów. Nawet psycholodzy nich się z nimi nie równają. Dlatego warto bywać w teatrze. Gra tutaj nie tylko słowo. Dlatego teatr to szczególnie fascynująca dziedzina sztuki. Przewyzsza ją jedyny mistrz - natura oglądana zwłaszcza podczas górskich rajdów.
Rozszerzona zawartość newsa