Ostatni w tym roku szkolnym kontakt z wyższą uczelnią obfitował w urozmaicone formy przekazu. 19 czerwca klasa IIb oraz dwie osoby z IId wraz z opiekunkami: panią Marzanną Tusznio i panią Jolantą Depczyńską uczestniczyły w zajęciach na Wydziale Nauk Społecznych i Wydziale Filozofii.
Spotkanie z nauką rozpoczął wykład doktoranta na WNS, mgra Piotra Lachowicza na temat przełomu politycznego zapoczątkowanego wyborami z 4 czerwca 1989 r. Zaletą tej formy była możliwość zadawania pytań, co niektórzy z nas wykorzystali, wykazując się przy okazji dociekliwością.
Na Wydziale Filozofii powitaÅ‚a nas pani Katarzyna KuczyÅ„ska, doktor filozofii, która rozpoczęła cykl zajęć w ramach projektu „PorzÄ…dne myÅ›lenie.” Cel projektu to upowszechnienie filozoficzno- matematycznego sposobu myÅ›lenia i przekonanie uczniów, że jest ono niezbÄ™dne także w życiu codziennym. Na nudÄ™ nie byÅ‚o czasu, ćwiczyliÅ›my bowiem rozpoznawanie presupozycji, a nawet sami ukÅ‚adaliÅ›my teksty z różnymi jÄ™zykowymi manipulacjami. Aktywnie pracowaliÅ›my wszyscy, Å‚Ä…cznie z opiekunkami. MusieliÅ›my także zadawać pytania, które wymagaÅ‚y wyjaÅ›nienia tzw. „czarnej historii”.
Drugie zajÄ™cia poprowadziÅ‚ pan Sebastian Wachowiak, nauczyciel etyki i filozofii. Podzieleni na grupy… wyprowadzaliÅ›my krowy na pastwisko! Nawet nie podejrzewaliÅ›my, ile może budzić to emocji! Gra „Wspólne pastwisko” ujawniÅ‚a niestety naszÄ… skÅ‚onność do indywidualistycznych zachowaÅ„ w sytuacji, gdy ta wymaga współdziaÅ‚ania.
A oto kilka opinii uczestników zajęć wyrażonych tuż po ich zakończeniu:
„WykÅ‚ad byÅ‚ ciekawy, ale maÅ‚o ekspresyjny. Na filozofii byÅ‚o idealnie.” Marcin
„WykÅ‚ad z historii poszerzyÅ‚ moja wiedzÄ™. Na warsztatach filozoficznych pracowaliÅ›my
w grupach i byÅ‚o sympatycznie”. Asia
„ProwadzÄ…cy warsztaty trafili w nasze zainteresowania.” Krzysiek
„ZajÄ™cia pokazaÅ‚y, że aby coÅ› osiÄ…gnąć, trzeba pracować w grupie.” Kamil
„PodobaÅ‚ mi siÄ™ swobodny charakter wykÅ‚adu i warsztatów i to, że nasze pomysÅ‚y byÅ‚y wykorzystywane. Nasz poziom pozwala nam dyskutować z pracownikami naukowymi – to też jest godne uwagi.” Przemek
„ Osoby, z którymi siÄ™ zetknÄ™liÅ›my, byÅ‚y otwarte na nas. Po grze możemy wywnioskować,
w jakim społeczeństwie żyjemy i jak trudno nam będzie funkcjonować i na studiach,
i w pracy. DziÄ™ki kontaktom z Uniwersytetem poznaliÅ›my różne osobowoÅ›ci, odmienne style wykÅ‚adania i prowadzenia zajęć. To na pewno przyda siÄ™ w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci.” Ania
Jak widać, kto nie był, niech żałuje! Ale nic straconego.
Dzięki podpisanej umowie z Wydziałem Nauk Społecznych nasi licealiści będą mogli korzystać z różnorodnych form edukacyjnych także w przyszłym roku szkolnym.
Dziękujemy pani doktor Małgorzacie Alberskiej za opiekę i życzliwość, a wszystkim pracownikom naukowym, którzy przygotowali wykłady i warsztaty za poświęcenie swego czasu i podzielenie się wiedzą.
Tekst: Jolanta Depczyńska i Marzanna Tusznio
Foto: Daria Wolan, kl. IIb |