Program „Mam haka na raka'' na pewno jest już wszystkim uczniom dobrze znany. Jak wiadomo, drużyna z naszego Liceum w tym roku zakwalifikowaÅ‚a siÄ™ do drugiego etapu konkursu, w którym należaÅ‚o zaprojektować kampaniÄ™ spoÅ‚ecznÄ… (w tym spot radiowy, telewizyjny oraz plakat), dotyczÄ…cÄ… nowotworu skóry – czerniaka.
Na ogłoszenie wyników, które odbyło się 13 czerwca w Warszawie, organizatorzy zaprosili wszystkie 100 drużyn, uczestniczących w drugim etapie. Piątka dziewczyn z klasy 2a Emilia Ciapka, Emilia Iberle, Karolina Mateńczuk, Arleta Szpytma i Ewelina Zalewska z nauczycielką biologii panią Reginą Bigoś udały się do Warszawy, aby wziąć udział w finałowej gali.
Wyjechałyśmy w środę rano, więc po południu byłyśmy już na miejscu. Po zakwaterowaniu w Agrykoli udałyśmy się na zwiedzanie stolicy.
Pogoda była wymarzona, dlatego spacerowałyśmy aż do wieczora. Zobaczyłyśmy m.in. Starówkę, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego ¯ołnierza, Pałac Nauki i Kultury oraz sąsiednie Złote Tarasy. W drodze powrotnej zaliczyłyśmy nawet przejażdżkę metrem. Po krótkim odpoczynku udałyśmy się do £azienek Królewskich, które znajdowały się tuż obok naszego hotelu. Mimo późnej pory było bardzo klimatycznie, jednak aby móc dostrzec wszystkie uroki parku, poszłyśmy tam ponownie o poranku. Miałyśmy możliwość podziwiać Teatr Stanisławowski, wywarł na nas duże wrażenie. Atrakcją były zamieszkujące park zwierzęta, udało nam się sfotografować wiewiórki, pawie. Spotkałyśmy także dziennikarza, który poprosił nas o udzielenie krótkiego wywiadu do stacji radiowej.
Przed południem udałyśmy się do ATM Studio, gdzie miała miejsca gala finałowa. Przybyło około 600 osób z całej Polski i wszyscy wyglądali bardzo odświętnie. Zostałyśmy mile ugoszczone, a przede wszystkim zaskoczone rozmachem, z jakim impreza została zorganizowana. Galę poprowadziła znana nam dobrze z telewizji Patrycja Kazadi. Wokół ogromnej sali, w której odbywało się wręczenie nagród, stały tablice z plakatami ilustrującymi projekt każdej z drużyn. Cała sala wypełniona była po brzegi stolikami, przy których oprócz uczestników konkursu zasiedli również goście honorowi, m.in. ministrowie, senatorowie i profesorzy. Niespodziewanie podeszła do nas starsza pani, która dowiedziała się, że reprezentujemy Ząbkowice Śląskie. Jak się okazało, pani Janina Rudnicka- Lewandowska niegdyś mieszkała w tym mieście, a obecnie jest członkinią Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.
Wyłoniono laureatów w kilku kategoriach, jedna drużyna oceniana była przez studentów Akademii Medycznej, w innej wyłoniono zwycięzców na podstawie podjętych przez nich działań lokalnych, jeszcze inna oceniana była przez przedstawicieli mediów.
Jednakże głównymi bohaterami dnia zostali uczniowie ZespoÅ‚u Szkół w Kietrzu, którzy zaprojektowali zwyciÄ™skÄ… kampaniÄ™ – czyli tÄ™, która w najbliższym czasie emitowana bÄ™dzie w Å›rodkach masowego przekazu w caÅ‚ej Polsce. Po wrÄ™czeniu nagród odbyÅ‚a premiera owego spotu telewizyjnego oraz flash mob, czyli wspólne wykonanie krótkiego ukÅ‚adu tanecznego, oprócz tego dla wszystkich goÅ›ci przygotowano także poczÄ™stunek. NajwiÄ™kszÄ… atrakcjÄ… dla mÅ‚odzieży zdecydowanie byÅ‚y koncerty ambasadorów akcji, czyli RafaÅ‚a Brzozowskiego, Natalii Szroeder oraz Libera, którzy wykonali swoje przeboje.
Wyjazd pełen był atrakcji, wrażeń i niespodzianek. Mimo że nie zostałyśmy laureatkami konkursu, wcale nie czujemy się przegrane. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom uświadomiłyśmy społeczności lokalnej Ząbkowic Śląskich potrzebę profilaktyki lub możliwości wykrywania objawów raka skóry.
Jeśli zachęciłyśmy chociaż jedną osobę, by poddała się badaniu profilaktycznemu, to jest dla nas duży sukces. Udział w akcji dał nam wiele doświadczeń, dlatego cieszymy się, że uczestniczyłyśmy w tym przedsięwzięciu.
tekst: Emilia Ciapka, 2a
foto: pani Regina BigoÅ›