Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 27 2024 02:28:31 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
„DwanaÅ›cie stacji”- rzecz o przeszÅ‚oÅ›ci, mitach, brutalnej rzeczywistoÅ›ci i …ruskich pierogach

W tym semestrze oglÄ…daliÅ›my spektakle teatralne we WrocÅ‚awiu, na deskach ZOK-u, a teraz przyszedÅ‚ czas na poznanie repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 29 listopada IIe oraz przedstawiciele różnych klas obejrzeli ,, DwanaÅ›cie stacji’’ wg poematu współczesnego pisarza Tomasza Różyckiego w reżyserii MikoÅ‚aja Grabowskiego.
Bohaterem sztuki była rodzina wyrwana ze swojej małej ojczyzny, z okolic Lwowa, która została przesiedlona na tereny Opolszczyzny. Problemem tych ludzi było poczucie wyobcowania, mimo upływu lat nie znaleźli swojego miejsca na ziemi. Przesiedlono ich do poniemieckich domów, w których zostały przedmioty, meble i rożne inne ślady po poprzednich właścicielach . Przywiezione przez repatriantów tradycje są dla nich świętością. W spektaklu lepienie ruskich pierogów podniesiono do rangi rytuału, a wykonująca tę czynność Babcia przypominała demiurga.
„DwanaÅ›cie stacji” jest obrazem dużej rodziny z tradycjami (w jej skÅ‚ad wchodzÄ… krewni, ale i przesiedleni sÄ…siedzi), zżytej z sobÄ…, ale w której pojawiajÄ… siÄ™ też konflikty, na przykÅ‚ad miÄ™dzypokoleniowe. Gdy odbywaÅ‚a siÄ™ zbiórka na dawnÄ… parafiÄ™, tam na Kresach, starsi byli rozdarci pomiÄ™dzy wyjazdem w rodzinne strony a pozostaniem na opolskich terenach. Powrót okazaÅ‚ siÄ™ tylko marzeniem…
„DwanaÅ›cie stacji” to spektakl o tym, jak historia potrafi pogmatwać ludzkie losy, o tym, jak przeszÅ‚ość sprzyja budowaniu mitów, o tym, że ziemie , na których żyjemy, noszÄ… Å›lady wielokulturowoÅ›ci, wreszcie o tym, jak zmienia siÄ™ rzeczywistość ( wielka koparka usuwa wszystko, co napotka, przygotowujÄ…c teren pod nowy supermarket). Dwugodzinny spektakl byÅ‚ interesujÄ…cy, gdyż pokazywaÅ‚ część polskiej historii, którÄ… zapewne wielu z nas znaÅ‚o z rodzinnych opowieÅ›ci.
Aby pokazać wyższość tradycji nad nowoczesnoÅ›ciÄ…, czyli ruskich pierogów nad pizzÄ… i innymi fast foodami, aktorzy czÄ™stowali publiczność tymi ostatnimi. Po raz pierwszy zjedliÅ›my w teatrze rekwizyty! Równie ciekawÄ… innowacjÄ… byÅ‚o przeplatanie gry aktorskiej na scenie z filmem. Jako że w poemacie T. Różyckiego sÄ… aluzje do „Pana Tadeusza” na pewno do sztuki powrócimy i wtedy zapewne odsÅ‚oni siÄ™ kolejna interpretacja tego przebogatego tekstu i spektaklu.

Tekst: Ania Kijak i Estera Kubacka z IIE
Zdjęcia: Joanna Depczyńska IE

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Copyright © 2015
5865139 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: