16 listopada 2012 roku klasy Ia i IIIa - obydwie o profilu biologiczno-chemicznym - wybrały się do Wrocławia na Wydział Nauk Społecznych. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Jolanta Depczyńska, pani Marzanna Tusznio oraz pan Remigiusz Cwek.
Na miejscu wysÅ‚uchaliÅ›my dwóch wykÅ‚adów. Pierwszy poÅ›wiÄ™cony byÅ‚ problemowi terroryzmu. ProwadzÄ…cy- doc. dr Zbigniew Cesarz w sposób barwny ,niemal gawÄ™dziarski poruszyÅ‚ kwestie zagrożeÅ„ czyhajÄ…cych ze strony terrorystów. Przyczyna aktów terrorystycznych leży po stronie nierozwiÄ…zanych problemów spoÅ‚ecznych czy politycznych. W dalszym ciÄ…gu dominujÄ… przyczyny secesjonistyczne bÄ…dź religijne. Na przestrzeni wieków zmieniÅ‚ siÄ™ charakter ataków. W XIX i XX w. dominowaÅ‚y akty przemocy wobec polityków. Kiedy spoÅ‚eczeÅ„stwa siÄ™ przyzwyczaiÅ‚y, a politycy nigdzie przecież do ulubionych nie należeli, terroryÅ›ci zaczÄ™li porywać samoloty. To schyÅ‚ek lat 70. XX w. Później pojawiÅ‚y siÄ™ ataki w miejscach publicznych (metro, centrum handlowe, teatr, itp.). Tylko Å›mierć niewinnych byÅ‚a w stanie poruszyć opiniÄ™ publicznÄ…. DziÅ› obiektem ataku terrorystów może stać siÄ™ cyberprzestrzeÅ„, Å‚atwo też mogÄ… być wykorzystane w tym celu wyniki badaÅ„ naukowych, najnowsze odkrycia i wynalazki. WykÅ‚ad zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ pytaniem: czy mamy bać siÄ™ terroryzmu? OdpowiedziÄ… byÅ‚y liczby: w Polsce na skutek tego zjawiska zginęło dotychczas 17 osób, zaÅ› w wypadkach drogowych tysiÄ…ce… Jednak w globalnym Å›wiecie, szczególnie od czasu udziaÅ‚u polskich wojsk w wojnie afgaÅ„skiej, różne scenariusze powinny być brane pod uwagÄ™.
Drugi wykÅ‚ad dotyczyÅ‚ eugeniki- tematu bliższego biologom i chemikom. Tu dominowaÅ‚y slajdy przedstawiajÄ…ce etapy rozwoju tej dziedziny. Wszelkie sterylizacje, wazeoktomie i inne zabiegi na osobach uznawanych za niepożądane dla spoÅ‚eczeÅ„stwa (np. przestÄ™pcy czy upoÅ›ledzeni umysÅ‚owo) odbywaÅ‚y siÄ™ w Å›wietle prawa. Okrutnie brzmiaÅ‚y sÅ‚owa sÄ™dziego w jednym ze stanów USA: „Trzy pokolenia imbecyli wystarczÄ…”. PowoÅ‚ywano siÄ™ także na cytaty z Biblii: „ Na gÅ‚ogu nie wyrosnÄ… winne grona ani osty nie urodzÄ… fig.” A wszystko to po to, aby wyhodować czÅ‚owieka idealnego, czyli mÄ…drego, piÄ™knego, zdrowego, nieobciążonego genetycznie żadnymi uÅ‚omnoÅ›ciami. Ten tzw. homo perfectus wciąż jest obiektem marzeÅ„ współczesnej nauki. Wiadomo, że tak eugenika rodzi rozmaite dylematy moralne, trudne do jednoznacznego rozstrzygniÄ™cia. ProwadzÄ…cy- dr Piotr Grabowiec- zakoÅ„czyÅ‚ wykÅ‚ad konkluzjÄ…, że najcenniejszÄ… substancjÄ… na Å›wiecie jest materiaÅ‚ genetyczny. Po wysÅ‚uchaniu prelekcji trudno siÄ™ z tym nie zgodzić.
Wszyscy z uwaga śledzili tok rozumowania wykładowców i pilnie robili notatki, które (niestety) zostaną niedługo ocenione. Dobrze było na jeden dzień opuścić szkolne mury i przez chwilę poczuć się jak student.
Tekst i zdjęcia: Ilona Kobrzak, IA |