Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecieñ 29 2024 04:01:47 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
SiÅ‚a „sÅ‚abej pÅ‚ci”

Przedostatnie zajÄ™cia w tym roku szkolnym w ramach Wszechnicy Teatralnej 14 maja 2012 roku poprowadziÅ‚a poetka, krytyczka literacka i publicystyka Agnieszka Wolny-HamkaÅ‚o. WykÅ‚ad zatytuÅ‚owany „[...] my przecie sÅ‚abe, / Do walk z mężczyznÄ… niezdolne niewiasty" – kobiety zwyciężone i zwyciężczynie w literaturze i teatrze” dotyczyÅ‚ roli kobiety w literaturze, sztuce i życiu spoÅ‚ecznym na przestrzeni dziejów. WziÄ™li w nim udziaÅ‚ uczniowie klas 1e, 1f, 2d, 2e III LO w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich wraz z polonistkami JolantÄ… DepczyÅ„skÄ…, MagdalenÄ… Kotowicz i UrszulÄ… ZacharÄ….
MieliÅ›my możliwość podziwiania twórczoÅ›ci Fridy Kahlo – kobiety, która w wyniku przymusowego unieruchomienia po wypadku zainteresowaÅ‚a siÄ™ malarstwem. Jej prace – przede wszystkim autoportrety – szokujÄ…, oddajÄ…c głównie ból. DzieÅ‚o „ZÅ‚amana kolumna” w sposób szczególny pokazuje cierpienie autorki, a gwoździe tkwiÄ…ce w ciele mogÄ… być analogiÄ… do mÄ™ki Chrystusa.
Skrajnie różny wizerunek kobiety zaprezentowaÅ‚ czoÅ‚owy przedstawiciel pop-artu Andy Warhol. Jego obraz „Marilyn Monroe” ukazuje kobietÄ™ piÄ™knÄ…, zmysÅ‚owÄ…, sÅ‚awnÄ…, ale czy szczęśliwÄ……?!
W latach 90. XX wieku po zmianie ustroju politycznego sztuka w Polsce staÅ‚a siÄ™ wolna. PojawiÅ‚a siÄ™ grupa artystów chcÄ…cych odczarować spoÅ‚eczne postrzeganie kobiet. WyróżniajÄ…cÄ… siÄ™ postaciÄ… tamtego okresu jest Katarzyna Kozyra. Autorka „Olimpii” w swej twórczoÅ›ci dotyka tematu tabu – seksualnoÅ›ci osób niepeÅ‚nosprawnych, porusza wÄ…tek degradacji ciaÅ‚a i nieodwracalnego wyniszczenia organizmu.
WykÅ‚adowczyni wspomniaÅ‚a też, że kobiety w Biblii byÅ‚y traktowane instrumentalnie i nie liczono siÄ™ z ich zdaniem i emocjami. Widać to choćby w KsiÄ™dze Hioba czy we fragmencie dotyczÄ…cym ofiarowania Izaaka, gdzie nie ma nawet wzmianki o uczuciach niewiast, przeżywajÄ…cych wraz ze swymi rodzinami trudne sytuacje egzystencjalne. Inaczej zaprezentowaÅ‚ obraz kobiety Sofokles w „Antygonie”. TytuÅ‚owa bohaterka ma prawo gÅ‚osu, jest osobÄ… aktywnÄ…, odważnÄ…, bezkompromisowÄ… i zbuntowanÄ….
ZajmujÄ…cym fragmentem zajęć byÅ‚o odczytanie wiersza WisÅ‚awy Szymborskiej „Jestem za blisko, żeby mu siÄ™ Å›nić”. Podmiot liryczny to kobieta niestereotypowa, wolna, intelektualna. WedÅ‚ug A. Wolny-HamkaÅ‚o nasza noblistka nie daÅ‚a siÄ™ wtÅ‚oczyć w feminizm, a obraz kobiety w jej poezji jest nietypowy.
ProwadzÄ…ca przedstawiÅ‚a również promowane modele kobiecoÅ›ci, jakie utrwaliÅ‚y siÄ™ w przestrzeni reklamowej w Polsce. Szczególnie popularny jest wizerunek pani domu: mÅ‚odszej (która promuje dany produkt poprzez swojÄ… seksualność) bÄ…dź starszej (zapewniajÄ…cej, że używa jakiegoÅ› towaru od lat). Powszechnie znane staÅ‚o siÄ™ wyobrażenie ulegÅ‚ej, grzecznej dziewczynki, podobnej do maÅ‚ego anioÅ‚ka. Kontrastuje z nim wzorzec grzeszny, w którym kobieta – sprawczyni grzechu – jest wyzwolona i niepokorna. Lansuje siÄ™ także obraz matki-Polki, czyli kobiety ulegÅ‚ej, bogobojnej, milczÄ…cej, poÅ›wiÄ™cajÄ…cej siÄ™ i cierpiÄ…cej.
Ciekawe wnioski nasunęły się, gdy poetka mówiła o socjalizacji (procesie rozwoju społecznego jednostki, kształtowania osobowości, wzorów zachowań), prowadzonej od przedszkola. Od najmłodszych lat narzucane są nam role dziewczynek i chłopców. Jest to dla wielu osób krzywdzące, gdyż gender (z ang. zespół zachowań, norm, wartości przypisanych przez kulturę do każdej z płci) nie musi być zgodny z charakterem, uczuciowością danej osoby.
Spora część audytorium była urzeczona erudycją i talentem oratorskim autorki wykładu. Pojawiła się także grupa osób, której nie przypadło do gustu pobieżne przytoczenie przykładów z literatury.
Przed rozpoczÄ™ciem spotkania pani Nina Karniej rozdaÅ‚a nagrody za prace konkursowe z kwietniowego wykÅ‚adu: Weronice Chopcian z 1e za grafikÄ™, a Weronice Chudzikiewicz z 2d i Wiktorowi Chalcarzowi z 2e za felietony „Co siÄ™ komu Å›ni?” Wszystkie prace zostanÄ… zamieszczone w majowym numerze „Naszej Jagiellonki”. W numerze czerwcowym bÄ™dzie można zapoznać siÄ™ z wywiadem, jaki Gosia Lis po wykÅ‚adzie przeprowadziÅ‚a z AgnieszkÄ… Wolny-HamkaÅ‚o.

tekst: Wiktor Chalcarz, 2e
foto: Katarzyna Sałata, 2d, Olga Słonina, 2e

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Copyright © 2015
5322420 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: