,,Cóż to czytasz, moÅ›ci książę?” Szekspir współczesny – to tytuÅ‚ drugiego wykÅ‚adu w ramach Wszechnicy Teatralnej, na który pojechali w poniedziaÅ‚ek 19 marca 2012 r. uczniowie klas Ie, Ia, Id, IId, IIe, IIIf, IIId i IIIe naszego Liceum wraz z paniami: JolantÄ… DepczyÅ„skÄ…, MagdalenÄ… Kotowicz i UrszulÄ… ZacharÄ….
WykÅ‚ad obejmujÄ…cy kilka zagadnieÅ„ poprowadziÅ‚ kierownik literacki Teatru Polskiego Piotr Rudzki. Motywem przewodnim byÅ‚o stwierdzenie, że Szekspir, piszÄ…c swoje dzieÅ‚a, pozostawiaÅ‚ je otwartymi, dziÄ™ki czemu „dialogujÄ…” ze współczesnoÅ›ciÄ….
WykÅ‚adowca, posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ sÅ‚ynnym dzieÅ‚em, jakim jest ,,Hamlet”, przedstawiÅ‚ cechy , które odróżniajÄ… Szekspira od innych dramatopisarzy. W jego utworach nie wystÄ™puje zasada trzech jednoÅ›ci (czasu, miejsca oraz akcji) , za to współistniejÄ… dwa obiegi kultury (elitarny oraz plebejski ). Szekspira interesuje „theatrum mentis”, czyli wewnÄ™trzny Å›wiat bohaterów. TworzÄ…c dzieÅ‚a, korzystaÅ‚ z gotowych tekstów innych autorów, zapożyczaÅ‚ z kronik, czerpaÅ‚ z osobistych doÅ›wiadczeÅ„ i nigdy nie zapomniaÅ‚, skÄ…d pochodzi.
WykÅ‚ad urozmaicano fragmentami współczesnych inscenizacji i interpretacji dramatów Szekspira, m.in. w reżyserii Jana Klaty czy Moniki PÄ™cikiewicz. WyÅ›wietlono również teledyski zespołów: „The Smith” oraz „Shakespeare’s Sister”(„Stay"). ZobaczyliÅ›my w tej części wykÅ‚adu, jak zmieniÅ‚o siÄ™ podejÅ›cie do dzieÅ‚ angielskiego pisarza (w oÅ›wieceniu uznano go za twórcÄ™ gorszej kategorii, dziÅ› odczytuje siÄ™ go np. przez pryzmat feminizmu).
Część prezentacji zostaÅ‚a poÅ›wiÄ™cona biografii Williama Szekspira. DziÄ™ki wykÅ‚adowi dowiedzieliÅ›my siÄ™ wiele o jego życiu, rodzinie, trudnoÅ›ciach, jakie pokonaÅ‚, by speÅ‚nić marzenia, o zamiÅ‚owaniu do teatru, a także o sytuacji ekonomicznej i obyczajowoÅ›ci epoki, w której żyÅ‚. Nie bez znaczenia byÅ‚y również informacje o ewolucji sceny teatralnej i o roli „kieÅ‚bi”(czyli widzów z plebsu), od których zależaÅ‚o „być albo nie być” przedstawienia. UsÅ‚yszeliÅ›my też o przyczynach wystÄ™powania okrucieÅ„stwa w dramatach Szekspira.
To tylko część wiedzy, o którą wzbogaciliśmy się dzięki wykładowi. Z niecierpliwością czekamy na następny!
Po wykÅ‚adzie nasi koledzy z klas maturalnych – Ewelina Korniów i Sylwester Pióro – zostali uhonorowani przez paniÄ… NinÄ™ Karniej i pana Piotra Rudzkiego za najlepsze zdjÄ™cia i felieton z poprzedniego wykÅ‚adu o „Dziadach”. Otrzymali nagrody książkowe oraz zaproszenia na spektakl teatralny, a ich prace zostaÅ‚y opublikowane w czasopiÅ›mie „1212 Generacja Tpl” – miesiÄ™czniku mÅ‚odych miÅ‚oÅ›ników Teatru Polskiego we WrocÅ‚awiu.
tekst: Małgorzata Chorążyczewska, Ie
foto: Joanna Adamiak, Id