Edukacja w teatrze, czyli jak się uczyć poza szkołą. W poniedziałek 20 lutego br. uczniowie III LO z klas Ie, IIIf, IId i IIIe wraz z panią Jolantą Depczyńską, Marzanną Tusznio i Magdaleną Kotowicz wyjechali do wrocławskiego
Teatru Polskiego. Scena, która wedÅ‚ug miesiÄ™cznika „Teatr” jest najlepsza w Polsce, zainicjowaÅ‚a cykl wykÅ‚adów w ramach
Wszechnicy Teatralnej. Zainteresowanie tą formą edukacji przeszło oczekiwania organizatorów, dlatego konieczne było powtórzenie wykładu. I właśnie na tę dodatkową edycję dostała się nasza szkoła.
Wykład
dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego poprzedziÅ‚ montaż filmowy, na którym przedstawiono m.in. klipy Amy Winehouse, Jimiego Hendrixa, Kurta Cobaina i zespoÅ‚u Queen, przegradzane recytacjami „Wielkiej Improwizacji” w wykonaniu Jerzego Treli i Gustawa Holoubka. Najbardziej zaskakujÄ…co brzmiaÅ‚a improwizacja pochodzÄ…ca z parafrazy dramatu A. Mickiewicza „Dziady. Ekshumacja”, wypowiadana przez Marcina Czarnika. UcztÄ… dla ucha byÅ‚ „Bema pamiÄ™ci żaÅ‚obny rapsod” w wykonaniu CzesÅ‚awa Niemena, nota bene przebój lat 70. XX wieku. Takie zderzenie różnych tekstów kultury byÅ‚o dość interesujÄ…ce i podkreÅ›laÅ‚o zmiany, jakie zaszÅ‚y w rzeczywistoÅ›ci.
Jednak głównym tematem wykÅ‚adu byÅ‚ Adam Mickiewicz. DowiedzieliÅ›my siÄ™ o swego rodzaju slamie miÄ™dzy poetÄ… a Juliuszem SÅ‚owackim, o wojażach wieszcza (choć w Warszawie nigdy nie byÅ‚...), o znajomoÅ›ci szeÅ›ciu jÄ™zyków. WykÅ‚adowca przywoÅ‚aÅ‚ również wiele innych ważnych dla kultury polskiej i europejskiej osób, zarówno z romantyzmu, jak i współczesnoÅ›ci. Od tej pory nieobce sÄ… nam nazwiska Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego (reżyserów najsÅ‚ynniejszych inscenizacji „Dziadów"), Marii Janion, Zygmunta Baumana, Moniki StrzÄ™pki i innych. ZapamiÄ™tamy też sentencjÄ™: „Taki teatr, jaka rzeczywistość”, która okaże siÄ™ na pewno przydatna podczas oglÄ…dania spektakli.
ZajÄ™cia byÅ‚y bardzo interesujÄ…ce, szczególnie podobaÅ‚a siÄ™ nam swoboda, z jakÄ… mówiÅ‚ Krzysztof Mieszkowski. PoszerzyliÅ›my naszÄ… wiedzÄ™ i powiÄ™kszyliÅ›my zasób słów – to na pewno najważniejsze, choć nie wszystkie korzyÅ›ci. Na szczęście to nie ostatni taki wykÅ‚ad, już w marcu czeka nas kolejny, tym razem o Szekspirze.
Dwie uczennice naszej szkoÅ‚y podczas wykÅ‚adu byÅ‚y fotoreporterkami. DziÄ™ki zainteresowaniu pani Niny Karniej – organizatorki zajęć w ramach Wszechnicy Teatralnej – ich zdjÄ™cia zostaÅ‚y zamieszczone na stronie Teatru Polskiego:
http://www.teatrpolski.wroc.pl/archiwum/2011-2012/wszechnica-teatralna-20-02-2012-lekcja-powtorkowa-dziady-adama-mickiewicza
tekst: Laura Badecka, Ie i pani Jolanta Depczyńska
foto: Ewelina Korniów, IIIf i Kasia Sałata, IId