Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 27 2024 11:51:57 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Biolodzy z IIa na Festiwalu Nauki


Nerka z odzysku, czyli natura w serwisie


21 wrzeÅ›nia uczniowie klasy IIa mieli okazjÄ™ uczestniczyć w zajÄ™ciach zorganizowanych przez AkademiÄ™ MedycznÄ… we WrocÅ‚awiu. Dr O. Mazanowska i dr S. Zmonarski przekonali nas, jak ważnÄ… funkcjÄ™ peÅ‚ni ta część ukÅ‚adu wydalniczego w ludzkim organizmie, a najskuteczniejszÄ… metodÄ… "naprawienia" jest przeszczep. Przedstawiono także wszystkie zwiÄ…zane z nim procedury. ZaskoczyÅ‚a nas liczba specjalistów, którÄ… musi odwiedzić pacjent (wÅ›ród nich m.in. okulista, laryngolog, stomatolog), aby ujrzeć "Å›wiateÅ‚ko w tunelu". A to jeszcze nie koniec. Chory zostaje zakwalifikowany na listÄ™ biorców, gdzie oczekuje na najwiÄ™kszy prezent od losu. O przydzieleniu narzÄ…du decyduje program komputerowy. Po takim wstÄ™pie pokazano, jak wyglÄ…da transplantacja. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć nagranÄ… operacjÄ™. Po projekcji licealiÅ›ci odbyli krótkÄ… konwersacjÄ™ z pacjentem po transplantacji, który opowiedziaÅ‚ o swoim życiu z trzema nerkami. Można byÅ‚o także zobaczyć pacjentów poddawanych dializie. Zarówno wykÅ‚ad, jak i film byÅ‚y bardzo interesujÄ…ce, głównie ze wzglÄ™du na biologiczne zainteresowania klasy. Czas spÄ™dzony w Centrum klinicznym uÅ›wiadomiÅ‚, jak istotne jest „życie po życiu”.

ZÅ‚apali bakcyla


Klasa IIa z wychowawcą panią Anetą Szczakowską wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych odbywających się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Warsztaty były dobrą okazją do powtórzenia wiadomości o bakteriach i możliwościach ich rozróżniania dzięki metodzie Grama. Na lekcji biologii poznaliśmy, na czym ona polega, a teraz naszą wiedzę mogliśmy wykorzystać w praktyce. Po krótkim wstępie przeszliśmy do oznaczania budowy mikrobów, wykorzystując w tym celu m.in. fiolet krystaliczny i fuksynę. Dzięki skupieniu i jasnym instrukcjom udało nam się poprawnie oznaczyć bakterie. Dumni ze swojego osiągnięcia oglądaliśmy powstałe desenie. Substancje i sprzęty laboratoryjne, do których nie mieliśmy wcześniej dostępu, odkryły przed nami nowe możliwości. Mamy nadzieję, że informacje zdobyte w ten sposób zaprocentują dobrymi wynikami maturalnymi.

Paulina Gierus, IIa

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Copyright © 2015
5865789 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: