Kamera. Jak się przed nią zachowywać, co powiedzieć? Może lepiej jej unikać?
Odpowiedzi na te pytania mogli poznać uczniowie, którzy brali udziaÅ‚ w warsztatach telewizyjnych 8 lutego 2011 roku, zorganizowanych w III Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym przez WyższÄ… SzkoÅ‚Ä™ Kultury SpoÅ‚ecznej i Medialnej. ZajÄ™cia dla klas dziennikarskich oraz zaproszonych przez nas uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 w ZÄ…bkowicach Åšl. prowadzone byÅ‚y przez dziekana WSKSiM PawÅ‚a Pasionka, wykÅ‚adowcÄ™ – MirosÅ‚awa Politowskiego oraz studentów III roku – JuliÄ™ i Wojtka.
Na poczÄ…tku mogliÅ›my obejrzeć film o toruÅ„skiej uczelni i zapewnianych w niej możliwoÅ›ciach rozwoju. W dalszej części odgrywaliÅ›my role przed kamerÄ…, uzyskujÄ…c podpowiedzi, w jaki sposób poprawić swoje zachowanie czy uniknąć zdenerwowania przed nagraniem. DowiedzieliÅ›my siÄ™ na przykÅ‚ad, że podczas udzielania wywiadu nie należy patrzeć w „oko kamery”, lecz na osobÄ™ pytajÄ…cÄ….
Dodatkowo przeszliÅ›my krótki kurs nagrywania materiaÅ‚u telewizyjnego. Kamerzysta, aby pokazać, iż jest już gotowy do pracy, nie musi siÄ™ wypowiadać czy też machać rÄ™kÄ… przed kamerÄ… – wystarczy, że porusza niÄ… lekko w górÄ™ i w dół. Gdy już przejdzie siÄ™ do nagrywania, należy odpowiednio ustawić osobÄ™ w kadrze, aby w tle nie znajdowaÅ‚y siÄ™ zbÄ™dne przedmioty, które zniszczyÅ‚yby kompozycjÄ™.
Każdy, kto był na warsztatach telewizyjnych, wyszedł z nich ze świadomością, jak ważne jest, aby w mediach pokazywać prawdę oraz jak szybko i profesjonalnie nagrać materiał telewizyjny. Na pewno będziemy teraz inaczej patrzeć na różnego rodzaju reportaże pokazywane w telewizji. £atwiej rozpoznamy, czy jest nagrany według wymogów dziennikarskiego rzemiosła.
Ala Balicka, Id
foto: Kasia Sałata, Id |