23 listopada 2019 r. znów spotkałyśmy się na Wydziale Chemii
Uniwersytetu Wrocławskiego. Tym razem uczniowie z klasy II a o profilu biologiczno - chemicznym brali udział w wykładzie na temat „Teoretycznego modelowania molekularnego, czyli nowego narzędzia chemii" prowadzonym przez prof. dr. hab. Zdzisława Latajke.
Wykład uświadomił nam, jak wielkie znaczenie ma technologia w chemii, a w szczególności symulacja komputerowa. Obliczenia, które są wykonywane za pomocą komputera mają większy wpływ na rozwój chemii niż tradycyjne eksperymenty. Oczywiście nie możemy zapominać, że chemia obliczeniowa nie zastępuje w 100% badań eksperymentalnych wykonanych przez ludzi.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zacznijmy od tego iż, rozróżniamy trzy typy chemii:
-chemię teoretyczną, która polega na rozwijaniu modeli matematycznych do opisu układów chemicznych,
-chemię obliczeniową, która używa komputerów do znalezienia numerycznych rozwiązań dla modeli matematycznych,
-chemię kwantową, która stosuje elementy mechaniki kwantowej do opisu układów chemicznych.
Ciekawym faktem jest także powstanie chemii kwantowej, którą zapoczątkowały badania E.U. Condona, W. Heitlera i F. Londona w 1927 r. Dotyczyły one wyjaśnienia istnienia wiązania chemicznego w cząsteczce wodoru H2. Jako oddzielna dyscyplina nauki, chemia kwantowa, wyodrębniła się po II wojnie światowej. Jej rozwój jest ściśle związany z rozwojem nowoczesnej techniki obliczeniowej. Stosowanie komputerów umożliwia dokładne wykonywanie bardzo skomplikowanych obliczeń w odniesieniu do coraz bardziej złożonych układów i jest ograniczone jedynie szybkością komputerów i wielkością ich pamięci. W Polsce badania naukowe w zakresie chemii kwantowej prowadzi się głównie w Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Jednym z twórców chemii kwantowej w Polsce jest Włodzimierz Kołos.
W 1967 utworzono Międzynarodową Akademię Nauk Kwantowo-Molekularnych z siedzibą w Mentonie we Francji. Akademia organizuje co 3 lata Międzynarodowe Kongresy Chemii Kwantowej oraz przyznaje co roku medal za osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie (Kołos 1967, B. Jeziorski 1987). Prace z zakresu chemii kwantowej są publikowane w „International Journal of Quantum Chemistry” wyd. w Nowym Jorku, „Theoretica Chimica Acta” wyd. w Berlinie oraz „Molecular Physics” ukazującym się w Londynie.
Wykład zawierał mnóstwo ciekawostek. Dla nas – chemików była to możliwość poznania studenckiego świata, ale i też okazja do poznania wielu nowych i interesujących rzeczy. Wykłady prowadzone były w bardzo miłej atmosferze. Profesorowie próbują w jak najlepszy sposób przekazać nam wiedzę, abyśmy wyszli z zajęć, jak to na ucznia przystało, z głową pełną nowych wiadomości!
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wykład w ramach zajęć Wszechnicy Chemicznej, na który i was serdecznie zapraszamy!!!
Tekst i foto:
Paula Bernaczek, Julia Cheda, Klaudia Gancarz, Wiktoria Polasińska, kl. II a
|