Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatLipiec 16 2018 12:13:12 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Danych Osobowych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Sport w szkole

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2018

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
„Moją pasją było malarstwo” – wspomnienie o śp. Pani Profesor Janinie Mulak

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Janiny Mulak. 30 września br. odeszła kolejna osoba, która w wyjątkowy sposób zapisała się na kartach historii naszej Szkoły.

W latach 1974-1982, a następnie do 1991 w niepełnym wymiarze Pani Profesor uczyła plastyki, pełniła funkcję wychowawczyni oraz zajmowała się przygotowaniem scenografii i dekoracji na uroczystości.

Pani Janina Mulak urodziła się w Samborze pod Lwowem, tam też ukończyła szkołę podstawową. Po wojnie najpierw kształciła się w Sanoku, a następnie we Wrocławiu, gdzie w 1954 roku ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Jak można przeczytać w dokumentach zachowanych w archiwum, Pani Profesor otrzymała tytuł zawodowy artysta plastyk. W rubryce „zawód wyuczony” wpisano: artysta malarz o specjalności malarstwo monumentalne.

W 1955 wraz z mężem przyjechała do Ząbkowic Śląskich. Pani Profesor jako nauczycielka plastyki podjęła pracę najpierw w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym. Pełniła także funkcję społecznego opiekuna zabytków.

W wywiadzie udzielonym Pani Elżbiecie Brylińskiej w 1995 roku (50 lat Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ząbkowicach Śląskich. Szkice do monografii 1945-1995, s.64-67.) Pani Profesor powiedziała: „ Oczywiście moją pasją było malarstwo. […] Nawet urządziłam wystawę swoich obrazów. Traktowałam swoje malarstwo jak zabawę. Dużo czasu poświęcałam dzieciom i swojemu domowi.” W tym samym wywiadzie czytamy o zaangażowaniu Pani Profesor w prace dekoratorskie i inne wymagające talentu i zmysłu plastycznego: „Z okazji 50-lecia LO projektowałam emblematy i inne znaczki, chociaż od paru lat jestem na emeryturze.”

Z wypowiedzi Pani Profesor wynika, że największą satysfakcję i niezapomniane przeżycia czerpała z pracy z młodzieżą. Wiele miejsca poświęcała bowiem przygotowaniom do cyklicznej imprezy organizowanej przez ZOK, zwanej „Popołudniami z młodością”. Była to rywalizacja Liceum z Technikum Mechanicznym, obejmująca różne konkurencje. Ciepło, z jakim Pani Profesor mówi o swoich uczniach, świadczy o Jej życzliwości i o tym, że wykonywany zawód był też wielką pasją. W archiwalnych dokumentach odnotowano, że nauczycielką była wymagającą i cieszącą się autorytetem wśród młodzieży.

Nie sposób pominąć sukcesów: dwaj uczniowie Pani Profesor zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej, inni byli doceniani na szczeblu wojewódzkim.

Wraz z odejściem Pani Profesor Janiny Mulak tracimy osobę, która wnosiła w środowisko naszej Szkoły szczególny akcent, jakim było zamiłowanie do artystycznego piękna wyrażanego malarstwem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie i Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie i Absolwenci
Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich

Copyright © 2015
1568211 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: