„Moją pasją było malarstwo” – wspomnienie o śp. Pani Profesor Janinie Mulak
Dodane przez Administrator dnia Padziernik 04 2017 08:26:13

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Janiny Mulak. 30 września br. odeszła kolejna osoba, która w wyjątkowy sposób zapisała się na kartach historii naszej Szkoły.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor Janiny Mulak. 30 września br. odeszła kolejna osoba, która w wyjątkowy sposób zapisała się na kartach historii naszej Szkoły.

W latach 1974-1982, a następnie do 1991 w niepełnym wymiarze Pani Profesor uczyła plastyki, pełniła funkcję wychowawczyni oraz zajmowała się przygotowaniem scenografii i dekoracji na uroczystości.

Pani Janina Mulak urodziła się w Samborze pod Lwowem, tam też ukończyła szkołę podstawową. Po wojnie najpierw kształciła się w Sanoku, a następnie we Wrocławiu, gdzie w 1954 roku ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Jak można przeczytać w dokumentach zachowanych w archiwum, Pani Profesor otrzymała tytuł zawodowy artysta plastyk. W rubryce „zawód wyuczony” wpisano: artysta malarz o specjalności malarstwo monumentalne.

W 1955 wraz z mężem przyjechała do Ząbkowic Śląskich. Pani Profesor jako nauczycielka plastyki podjęła pracę najpierw w Liceum Pedagogicznym, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym. Pełniła także funkcję społecznego opiekuna zabytków.

W wywiadzie udzielonym Pani Elżbiecie Brylińskiej w 1995 roku (50 lat Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ząbkowicach Śląskich. Szkice do monografii 1945-1995, s.64-67.) Pani Profesor powiedziała: „ Oczywiście moją pasją było malarstwo. […] Nawet urządziłam wystawę swoich obrazów. Traktowałam swoje malarstwo jak zabawę. Dużo czasu poświęcałam dzieciom i swojemu domowi.” W tym samym wywiadzie czytamy o zaangażowaniu Pani Profesor w prace dekoratorskie i inne wymagające talentu i zmysłu plastycznego: „Z okazji 50-lecia LO projektowałam emblematy i inne znaczki, chociaż od paru lat jestem na emeryturze.”

Z wypowiedzi Pani Profesor wynika, że największą satysfakcję i niezapomniane przeżycia czerpała z pracy z młodzieżą. Wiele miejsca poświęcała bowiem przygotowaniom do cyklicznej imprezy organizowanej przez ZOK, zwanej „Popołudniami z młodością”. Była to rywalizacja Liceum z Technikum Mechanicznym, obejmująca różne konkurencje. Ciepło, z jakim Pani Profesor mówi o swoich uczniach, świadczy o Jej życzliwości i o tym, że wykonywany zawód był też wielką pasją. W archiwalnych dokumentach odnotowano, że nauczycielką była wymagającą i cieszącą się autorytetem wśród młodzieży.

Nie sposób pominąć sukcesów: dwaj uczniowie Pani Profesor zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej, inni byli doceniani na szczeblu wojewódzkim.

Wraz z odejściem Pani Profesor Janiny Mulak tracimy osobę, która wnosiła w środowisko naszej Szkoły szczególny akcent, jakim było zamiłowanie do artystycznego piękna wyrażanego malarstwem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie i Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Uczniowie i Absolwenci
Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich