Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 17 2024 08:15:00 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Czy bogactwa surowcowe mogą stać się przekleństwem, czym zajmuje się socjolog, jak działa UE, jakie są związki między polityką a disco-polo?

Na te i inne pytania mogliśmy znaleźć odpowiedź w czasie zajęć zorganizowanych przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego 8 kwietnia 2016 r.
Pierwszy wykÅ‚ad w Instytucie Studiów MiÄ™dzynarodowych –,,KlÄ…twa surowcowa w Afryce Subsaharyjskiej’’ wygÅ‚osiÅ‚ dr hab. Andrzej Polus, afrykanista i wielokrotny uczestnik badaÅ„ naukowych na tym kontynencie. Pan profesor przybliżyÅ‚ nam bardzo dokÅ‚adnie pojÄ™cie klÄ…twy surowcowej, wyjaÅ›niÅ‚ jej przyczyny oraz procesy i zjawiska, które powoduje. WykÅ‚ad ubarwiaÅ‚y liczne fascynujÄ…ce anegdoty dotyczÄ…ce Afryki. Przy okazji zostaÅ‚y rozwiane różne mity i stereotypy dotyczÄ…ce Czarnego LÄ…du. ProwadzÄ…cemu udaÅ‚o siÄ™ zainteresować nawet osoby poczÄ…tkowo zupeÅ‚nie obojÄ™tne wobec tej tematyki.
Drugi z wykładów dotyczył roli nauk społecznych wobec współczesnych przemian cywilizacyjnych. Dr Piotr Pieńkowski z Instytutu Socjologii przedstawił mnóstwo informacji, nie zawsze dla uczestników zrozumiałych, ale zajęcia zakończył warsztatami pomagającymi w określeniu własnych socjologicznych umiejętności. Przewidywanie ludzkich zachowań i sposobu myślenia całych społeczności wcale nie było takie proste, ale urozmaiciło spotkanie.
Katedra Studiów Europejskich zaprosiÅ‚a nas na zajÄ™cia interaktywne dotyczÄ…ce historii i zasad dziaÅ‚ania Unii Europejskiej. Studentki ostatniego roku tego kierunku i przyszÅ‚e doktorantki, Paula WiÅ›niewska i Olga Petko, staraÅ‚y siÄ™ przy pomocy sÅ‚odkoÅ›ci (nagrody) nauczyć nas jak najwiÄ™cej o wspólnej Europie. ByÅ‚o przejrzyÅ›cie i zrozumiale. Bardzo nam siÄ™ podobaÅ‚o! Czwarty z wykÅ‚adów poprzedziÅ‚ pokaz filmowy „ Spoty w kampaniach wyborczych do polskiego parlamentu” przygotowany przez paniÄ… mgr PatrycjÄ™ Åšciebior- JoÅ„skÄ…. Najstarsze spoty pochodziÅ‚y z lat 90. MieliÅ›my wiÄ™c szansÄ™ zobaczyć, jak zmieniaÅ‚y siÄ™ na przestrzeni lat i przede wszystkim, czy poszczególne partie skutecznie przekonywaÅ‚y do siebie wyborców. DowiedzieliÅ›my siÄ™, jak ważna jest siÅ‚a słów i sposób, w jaki wystÄ™pujÄ…cy siÄ™ wypowiadajÄ…. Reklamy partii politycznych opowiadajÄ… pewnÄ… historiÄ™ i przekonujÄ… obywateli do oddania gÅ‚osu na „tÄ™ wÅ‚aÅ›ciwÄ…''. Sami przekonaliÅ›my siÄ™, że nie jest to takie proste. Pod koniec wykÅ‚adów zostaliÅ›my bowiem podzieleni na grupy i każda z nich miaÅ‚a stworzyć szkic spotu politycznego. Jedna z grup byÅ‚a partiÄ… spoÅ‚ecznÄ…, druga konserwatywnÄ…, trzecia liberalnÄ…, a czwarta miaÅ‚a na celu zachÄ™cić obywateli do uczestnictwa w wyborach. WyszÅ‚o nam nieźle, a przy okazji pracujÄ…c w grupach, lepiej mogliÅ›my siÄ™ poznać.
Wyjazd zorganizowany zostaÅ‚ w ramach współpracy WydziaÅ‚u Nauk SpoÅ‚ecznych Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego i naszego Liceum. UczestniczyÅ‚y w nim klasy humanistyczne: Ib i IId pod opiekÄ… paÅ„ Jolanty DepczyÅ„skiej i Marzanny Tusznio. OczywiÅ›cie nie wszystkim i nie wszystko siÄ™ podobaÅ‚o, ale wiÄ™cej „za” niż „przeciw” wskazuje, że nawet tak nieodlegÅ‚e podróże ksztaÅ‚cÄ…!
Przemyślenia, spostrzeżenia i uwagi Pauliny Prostko, Amelii Działak (IId) i innych uczestników wyprawy zebrała pani Marzanna Tusznio.

Foto: Oliwia Szumna, kl. IId

 
Copyright © 2015
5373020 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: