Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 21 2024 10:18:50 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
PIOTR KORMAN – NAJLEPSZYM DOLNOÅšL¡SKIM LICEALIST¡ 2012

Piotr Korman - jeden z uczniów klasy maturalnej w III LO. Wielki szkolny (i jak się okazuje nie tylko) geniusz. Dla wielu z nas po prostu Piotras. Ostatnio wziął udział w konkursie na najlepszego wrocławskiego licealistę, w którym zajął pierwsze miejsce i tym samym otrzymał nagrodę pięciu tysięcy złotych. Cała szkoła składa mu gratulacje, a ja mam przyjemność przeprowadzenia rozmowy o osiągnięciach i pozalekcyjnych zainteresowaniach.

Sara: Piotrek, proszę zdradź nam, jak to jest mieć największą wiedzę spośród wszystkich licealistów Dolnego Śląska. Jak się z tym czujesz?

Piotrek: CzujÄ™ siÄ™ mniej wiÄ™cej tak, jak przed konkursem. OczywiÅ›cie jestem z siebie zadowolony, ale po konkursie czeka mnie jeszcze sporo wyzwaÅ„, w tym matura. A ona wymaga bardzo dużo solidnej pracy. Z tego powodu nie zamierzam zrezygnować z codziennej nauki. W pytaniu wspomniaÅ‚aÅ› o najwiÄ™kszej wiedzy. To taka maÅ‚a nieÅ›cisÅ‚ość – na Dolnym ÅšlÄ…sku jest wielu uczniów, którzy dysponujÄ… dużo wiÄ™kszÄ… wiedzÄ… ode mnie. Mam na myÅ›li osoby, które sÄ… laureatami bÄ…dź finalistami olimpiad przedmiotowych i specjalizujÄ… siÄ™ w okreÅ›lonych dziedzinach. Konkurs na WrocÅ‚awskiego LicealistÄ™ wymagaÅ‚ natomiast maÅ‚o specjalistycznej wiedzy, ale za to ze wszystkich przedmiotów szkolnych.

S: Opowiedz nam kilka ciekawostek z przebiegu konkursowych zmagań.

P: Konkurs „WrocÅ‚awski licealista 2012” zostaÅ‚ zorganizowany przez „GazetÄ™ WyborczÄ…”. SkÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch etapów (oba odbyÅ‚y siÄ™ w budynku WydziaÅ‚u Nauk Pedagogicznych DolnoÅ›lÄ…skiej SzkoÅ‚y Wyższej). W pierwszym etapie startowaÅ‚o ok. 250 osób z caÅ‚ego Dolnego ÅšlÄ…ska. W ciÄ…gu 60 minut uczestnicy musieli rozwiÄ…zać 100 zadaÅ„ testowych (typu A, B lub C) z 10 przedmiotów: jÄ™zyka polskiego, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz z 3 jÄ™zyków obcych – angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Przed pierwszym etapem najbardziej obawiaÅ‚em, że przekroczÄ™ limit czasu – na szczęście udaÅ‚o mi siÄ™ rozwiÄ…zać caÅ‚y test i posprawdzać odpowiedzi do części pytaÅ„. NajwiÄ™cej czasu poÅ›wiÄ™ciÅ‚em na rozwiÄ…zanie zadaÅ„ z matematyki, które zajęły mi ponad 25 minut. Mimo że to pytania zamkniÄ™te, konieczne byÅ‚o rozwiÄ…zanie ich na kartce brudnopisu. Drugi etap – finaÅ‚owy – polegaÅ‚ na rozmowie lub rozwiÄ…zaniu zadaÅ„ przed 9 komisjami przedmiotowymi oraz przed komisjÄ… autoprezentacji. W odróżnieniu od etapu 1. uczestnicy wybierali 2 jÄ™zyki obce, które bÄ™dÄ… zdawać. Ja wybraÅ‚em angielski i niemiecki. Na zaprezentowanie swojej wiedzy przed każdÄ… komisjÄ… mieliÅ›my po 10 minut. Każdemu z 10 finalistów przydzielono kolejność zdawania. Dlatego uczestnicy „wÄ™drowali” miÄ™dzy komisjami. Zapewne ciekawi CiÄ™ to, na jakie pytania musiaÅ‚em odpowiedzieć. Na przykÅ‚ad z fizyki otrzymaÅ‚em zadanie, w którym należaÅ‚o wyznaczyć wzór na wysokość, na jakÄ… wzniesie siÄ™ wahadÅ‚o balistyczne po uderzeniu pocisku. Z matematyki otrzymaÅ‚em kilka zadaÅ„, m. in. musiaÅ‚em wyznaczyć dÅ‚ugoÅ›ci boków trójkÄ…ta, których suma wynosiÅ‚a 15 i które tworzyÅ‚y ciÄ…g arytmetyczny o wyrazach caÅ‚kowitych. Komisja jÄ™zyka polskiego postawiÅ‚a mi zadanie przedyskutowania form autobiograficznych i reporterskich w literaturze. Pytania z chemii dotyczyÅ‚y np. budowy estrów i tÅ‚uszczów oraz budowy i dziaÅ‚ania baterii. Co do jÄ™zyków obcych, to przed komisjami można byÅ‚o poczuć klimat ustnej matury – z jÄ™zyka angielskiego odpowiadaliÅ›my na kilka pytaÅ„, co przypominaÅ‚o rozmowÄ™ wstÄ™pnÄ…, natomiast komisja jÄ™zyka niemieckiego zapytaÅ‚a mnie o to, co zrobiÅ‚bym, gdybym byÅ‚ prezydentem. Gdy zasiadaÅ‚em przed komisjÄ… autoprezentacji, byÅ‚em pewien, że najpierw powiem kilka zdaÅ„ o sobie. Tymczasem z marszu postawiono mi pytania dotyczÄ…ce np. religii i etyki w szkole oraz tego, o czym rozmawiajÄ… wrocÅ‚awianie. Jedno z pytaÅ„ dotyczyÅ‚o tego, jakie sÄ… wedÅ‚ug mnie najbardziej charakterystyczne zabytki ziemi zÄ…bkowickiej, które można by promować.

S: Rodzice pewnie są z Ciebie dumni. Jak reagowali? Byli cały czas z Tobą?

P: Rodzice są dumni z mojego osiągnięcia. Z zadowoleniem odbierają w pracy gratulacje od znajomych. Przed pierwszym etapem ani ja, ani oni nie spodziewaliśmy się, że przejdę do finału. Kiedy przeczytałem im wyniki pierwszego etapu, mama i tato bardzo się ucieszyli i pogratulowali mi. Rodzice wspierali mnie psychicznie przed drugim etapem. Szczególnie mój tato, który zawiózł mnie na drugi etap konkursu. Mama została w domu, ale z niecierpliwością też oczekiwała na wiadomość, jak mi pójdzie. Skończywszy finałowe zawody, powiedziałem tacie, że przed komisją języka niemieckiego poszło mi nie najlepiej. Widziałem, że ta informacja go trochę zmartwiła. Dlatego w momencie, gdy po ogłoszeniu wyników wyszedłem z sali, w której odbywał się finał i pokazałem mu czek, nie mógł uwierzyć, że naprawdę wygrałem. Chwilę potem tato poinformował mamę o zwycięstwie. Mama również była bardzo zaskoczona, ale i szczęśliwa z mojego sukcesu.

S: A jak spędzasz czas wolny?

P: MówiÄ…c o czasie wolnym, muszÄ™ przyznać, że mam go obecnie bardzo maÅ‚o – jak każdy maturzysta. JeÅ›li znajdujÄ™ chwilkÄ™ dla siebie, to lubiÄ™ pojeździć na rowerze górskim lub pograć w siatkówkÄ™. Natomiast, gdy pada deszcz lub kiedy jest mroźno, czytam literaturÄ™ sensacyjnÄ…. Moim ulubionym autorem jest Robert Ludlum. ChciaÅ‚bym zaznaczyć, że po odrobieniu zadaÅ„ i przygotowaniu siÄ™ do lekcji uwielbiam czytać książki akademickie, np. z chemii. FrajdÄ™ sprawia mi też rozwiÄ…zywanie dodatkowych zadaÅ„ z matematyki i wykonywanie ćwiczeÅ„ gramatycznych z jÄ™zyków obcych. Czasami znajdujÄ™ też trochÄ™ czasu na gazety motoryzacyjne. KiedyÅ› dość mocno interesowaÅ‚em siÄ™ wÅ‚aÅ›nie samochodami. Do dzisiaj z tej pasji coÅ› jeszcze zostaÅ‚o, ale czasu na wszystko już nie ma.

S: Zastanawiałeś się, na co przeznaczysz wygraną?

P: Jeszcze nie otrzymałem tej nagrody, ale uważam, że jakąś jej część na pewno przeznaczę na zakup literatury akademickiej i na kupno laptopa na studia.

S: Dziękuję za rozmowę. £ączę się z innymi gratulującymi Tobie: jesteśmy pełni szacunku wobec Twojej skromności, a podziwiając wiedzę, życzymy dalszych sukcesów

Rozmowę z Piotrem Kormanem przeprowadziła Sara Sarkowicz, 3b
Zdjęcia: pani Ewa Pazdioara i Katarzyna Sałata, 3d

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
 
Copyright © 2015
5846385 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: