Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatLipiec 17 2024 19:45:12 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Niezwykłe przedsięwzięcie wyjątkowych kobiet, czyli o niecodziennym słowniku i absolwentce naszego LO

Używanie końcówek żeńskich to niewątpliwie jedno z tych zjawisk, które budzą kontrowersje, mimo że mówi się o tym często i od dawna. Owszem, istnieją wyrazy określające kobietę wykonującą zawód, prezentującą poglądy czy umiejętności (np. nauczycielka, pielęgniarka, feministka, katoliczka, poliglotka), które są w użyciu od zawsze i nie prowokuje to żadnej dyskusji.

Pewne słowa (a okazuje się, że jest ich bardzo dużo) wydają się jednak brzmieć nienaturalnie, obco, a czasem nawet śmiesznie, choć mało kto wie, że istnieją od wielu lat i kiedyś nikomu nie przyszłoby do głowy, by ich nie używać. Mnóstwo takich właśnie leksemów, starszych oraz całkowicie wymarłych, ale także najnowszych, powstałych niedawno, odnaleźć można w Słowniku nazw żeńskich polszczyzny, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwszy leksykon w Polsce gromadzący tzw. FEMINATYWY. Tworzony był w pracowni naukowej wrocławskiej uczelni pod redakcją pani dr Agnieszki Małochy-Krupy, którą gościliśmy w czasie ostatniej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszym Liceum.

Książka, jak można wyczytać w przedmowie, to „przewodnik po historii kobiet”, pokazujÄ…cy rozwój nazw żeÅ„skich zawodów, funkcji czy ról spoÅ‚ecznych. Można uznać, że sÅ‚ownik ilustruje ogólnÄ… ewolucjÄ™ polszczyzny – jest tu bowiem mowa o źródÅ‚ach z wieku XIX aż do współczesnoÅ›ci. CzytajÄ…c hasÅ‚a, możemy siÄ™ zastanowić, co siÄ™ staÅ‚o z feminatywami? Otóż i na to pytanie znajdziemy tutaj odpowiedź. PomysÅ‚odawczynie zbioru form żeÅ„skich wspominajÄ… o tendencjach zachodzÄ…cych w II poÅ‚owie XX wieku, kiedy to zaczÄ™to uważać mÄ™skie koÅ„cówki za poważniejsze, bardziej prestiżowe. Wskutek zmian, jakie nastÄ…piÅ‚y po roku 1989, debata na temat używania szerszego zakresu wyrazów okreÅ›lajÄ…cych kobietÄ™ powróciÅ‚a i trwa do dziÅ›. Owe sÅ‚owa kojarzÄ… siÄ™ bowiem z feminizmem, a ten z kolei budzi kontrowersje. Warto wiÄ™c sprostować, że omawiany sÅ‚ownik nie jest żadnego rodzaju manifestem feminizmu (choć tak bywa kojarzony), a przede wszystkim pracÄ… naukowÄ…, obrazujÄ…cÄ…, jak bogate jest polskie sÅ‚ownictwo. Pokazanie różnorodnoÅ›ci polszczyzny byÅ‚o zresztÄ… głównym celem autorek.

Publikacja zawiera ponad 2000 haseÅ‚ – starszych, nowszych, potocznych (przy czym pominiÄ™to wyrazy nacechowane wulgarnie) oraz nierejestrowanych dotÄ…d przez żaden inny sÅ‚ownik. Jednak zanim do nich przejdziemy, mamy przedmowÄ™, która opisuje funkcjonowanie sÅ‚ownika, podaje przykÅ‚ady źródeÅ‚ historycznych i haseÅ‚ oraz streszcza, jak wyglÄ…daÅ‚a praca nad dzieÅ‚em czterech autorek: dr Agnieszki MaÅ‚ochy-Krupy, Katarzyny HoÅ‚ojdy, Patrycji Krysiak i Marty Åšleziak. Każdy artykuÅ‚ hasÅ‚owy zbudowany jest na podstawie okreÅ›lonego schematu. Pierwsze jest hasÅ‚o (np. fanka, czirliderka, narciarka), nastÄ™pnie przykÅ‚ady użycia tego wyrazu, dopiero na koÅ„cu znajduje siÄ™ definicja, a także synonimy – hasÅ‚a na innych stronach. Z boku zapisane sÄ… źródÅ‚a cytatów oraz komentarz. SÅ‚ownik zbudowany jest wiÄ™c przystÄ™pnie i czytelnie. Twórczynie SÅ‚ownika nazw żeÅ„skich polszczyzny opracowujÄ… jego nastÄ™pne wydanie, poszerzone o leksykÄ™ ze źródeÅ‚ siÄ™gajÄ…cych wieku XVII (być może pod uwagÄ™ zostanÄ… wziÄ™te także inne jÄ™zyki sÅ‚owiaÅ„skie). Książka koÅ„czy siÄ™ na wyrazach z roku 2014 i zdecydowanie jest lekturÄ…, po którÄ… warto siÄ™gnąć.

O zrozumiaÅ‚e sformuÅ‚owanie definicji sÅ‚ownikowych zadbaÅ‚a absolwentka naszej SzkoÅ‚y – maturzystka z roku 2006, a dziÅ› doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego – Marta Åšleziak. Jej mrówcza praca byÅ‚a widoczna już w czasach licealnych (wówczas nosiÅ‚a nazwisko WÄ…sik), kiedy to angażowaÅ‚a siÄ™ w promocjÄ™ LO i wydawanie gazetek z zÄ…bkowickich edycji DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki (w czasie studiów pracowaÅ‚a we wrocÅ‚awskim biurze DFN), pisaÅ‚a prace na konkursy literackie i dziennikarskie, nagradzane drukowaniem tekstów, dwukrotnie braÅ‚a udziaÅ‚ w olimpiadzie polonistycznej. StworzyÅ‚a także scenariusz programu artystycznego pt. „I mówiÄ…c o miÅ‚oÅ›ci...”, a na pierwszym roku studiów napisaÅ‚a scenariusz przedstawienia wystawianego w ZOK-u z okazji 25. rocznicy ogÅ‚oszenia stanu wojennego pt. „Za czym kolejka ta stoi?”. W klasie maturalnej wraz z kolegÄ… i koleżankÄ… redagowaÅ‚a w zÄ…bkowickiej gazecie „Tygodnik Regionalny” rubrykÄ™ pt. „Loża Szyderców”, której wydano aż 49 numerów! Na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim ukoÅ„czyÅ‚a dwa kierunki – dziennikarstwo i komunikacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… oraz filologiÄ™ polskÄ…. Na co dzieÅ„ prowadzi zajÄ™cia dla studentów, uczy obcokrajowców jÄ™zyka polskiego, umiejÄ™tnie przy tym godzÄ…c obowiÄ…zki zawodowe i życie rodzinne.

3 grudnia br. podczas WrocÅ‚awskich Targów Dobrych Książek podpisywaÅ‚a swojÄ… kolejnÄ… publikacjÄ™ naukowÄ… pt. Ziemie Odzyskane w drukach ulotnych z lat 1945–1948. JÄ™zyk – tematyka – formy, wydanÄ… przez OficynÄ™ WydawniczÄ… ATUT. Książka jest bogata nie tylko w tekst, ale i w ilustracje – zawiera ponad 30 skanów afiszy, ulotek i tzw. sztrajfów, które byÅ‚y wydawane na Dolnym ÅšlÄ…sku tuż po wojnie.

Fakt współtworzenia przez MartÄ™ Åšleziak SÅ‚ownika nazw żeÅ„skich polszczyzny sprawia, że jest on bliski naszej Szkole i tym bardziej zachÄ™ca, aby doÅ„ zajrzeć. Jest to idealny przykÅ‚ad, jak wytrwaÅ‚a i kreatywna praca w liceum może zaowocować w przyszÅ‚oÅ›ci. SÅ‚ownik jest dostÄ™pny w bibliotece LO, gdyż zostaÅ‚ nam podarowany przez paniÄ… dr AgnieszkÄ™ MaÅ‚ochÄ™-KrupÄ™ podczas październikowych wykÅ‚adów festiwalowych. Druga praca naukowa naszej absolwentki niedÅ‚ugo również trafi do nas – tak obiecaÅ‚a autorka. W przyszÅ‚oÅ›ci liczymy również na zajÄ™cia podczas kolejnej edycji DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki, np. kontynuacjÄ™ Konkursu wiedzy o współczesnej polszczyźnie (zob. https://www.lozabkowice.pl/news.php?readmore=941) oraz spotkanie autorskie w murach Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich.




tekst: Amelia Działak, kl. IIId
foto: Filip Zielonka, kl. Ib; autorka kolażu: Małgorzata Ewa Skibińska

 
Copyright © 2015
5503899 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: