Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 25 2024 10:51:33 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Drogi Polaków do niepodległości. Lekcja historii

11 listopada 1918 roku jest jedną z ważniejszych dat w historii naszego kraju. Właśnie tego dnia nastąpiło oficjalne zakończenie I wojny światowej i Polska ponownie znalazła się na mapach Europy jako suwerenne państwo. Każda rocznica tego wydarzenia niesie ze sobą mnóstwo radości, ale także zmusza do zadumy, pewnych rozważań czy zadawania pytań.

Powiatową akademię z okazji tegorocznej, 98. już rocznicy odzyskania przez Polskę wolności miała zaszczyt zaprezentować klasa II B oraz Anita Zapała i Marcin Piojda z III B, Sara Szymańska i Wiktoria Jaworska z III A, Roksana Rzucidło z III C, Weronika Krzysztofczyk z II D, Agnieszka Seweryn z II A. Gościnnie w tańcu towarzyskim, partnerując Wiktorii Jaworskiej, wystąpił Maciej Jagoda, uczeń ZSZ w Ząbkowicach Śląskich. Nad całością czuwała pani Marzanna Tusznio. 10 listopada 2016 r. o godzinie dwunastej zaproszeni goście, nauczyciele i wszyscy uczniowie zajęli miejsca w auli szkolnej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i krótkim przywitaniu przez pana Tomasza Błauciaka, dyrektora LO klasa społeczno-prawna przejęła inicjatywę.

Przedstawienie nosiÅ‚o tytuÅ‚ „Drogi Polaków do niepodlegÅ‚oÅ›ci. Lekcja historii”. Nie byÅ‚ to typowo patriotyczny, sztywny apel. Uczniowie nawet nie ubrali siÄ™ na galowo. WÅ›ród biaÅ‚o-czerwonej scenografii siedzieli pogrążeni w codziennych czynnoÅ›ciach, zupeÅ‚nie oderwani od tego, co dziaÅ‚o siÄ™ na sali, tuż obok nich. Grali w karty, gry planszowe, sprzÄ…tali, czytali książki, malowali. Rozpoczęło siÄ™ od słów reżysera Andrzeja Wajdy, który w jednym z wywiadów powiedziaÅ‚, iż „spoÅ‚eczeÅ„stwo bez pamiÄ™ci jest tylko zbiegowiskiem”, a my Polacy musimy zastanowić siÄ™, kim tak naprawdÄ™ jesteÅ›my. Klasa II B chciaÅ‚a ukazać, że pamiÄ™tamy. PamiÄ™tamy nie tylko o tych najważniejszych datach, najlepszych dowódcach czy najwiÄ™kszych bitwach. Historia to przede wszystkim spoÅ‚eczeÅ„stwo, które jÄ… tworzy. Wszystkie wielkie i ważne wydarzenia w historii zapoczÄ…tkowane sÄ… – z pozoru niemajÄ…cymi znaczenia – momentami. Przytoczono fakty z życia różnych, zwykÅ‚ych ludzi, na przykÅ‚ad silnej kobiety-patriotki, która zarzÄ…dzaÅ‚a gospodarstwem po Å›mierci męża w powstaniu styczniowym, czy wyroki sÄ…du dla mÅ‚odych mężczyzn. Przedstawiono tragiczny obraz zsyÅ‚ek na Sybir, a także odÅ›piewano pieśń z obozu. Zaprezentowane zostaÅ‚y wydarzenia dotyczÄ…ce zmian w polskiej gospodarce i kulturze, takie jak ustanowienie banku, postawienie latarni gazowych w Warszawie, otwarcie różnego rodzaju fabryk czy utworzenie Uniwersytetu Warszawskiego. Te wszystkie dziaÅ‚ania miaÅ‚y bezpoÅ›redni wpÅ‚yw na proces odzyskiwania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™.

Pomimo skierowania znacznej uwagi na życie zwykÅ‚ych obywateli podczas zaborów, nie można byÅ‚o pominąć tak ważnych osób, jak Napoleon Bonaparte czy Józef PiÅ‚sudski. Wszelkie uchwaÅ‚y, manifesty, odzewy i konstytucje także znalazÅ‚y siÄ™ w programie. Pod koniec caÅ‚e przedstawienie przybraÅ‚o bardzo emocjonalny charakter . Uczniowie odwoÅ‚ali siÄ™ do słów poety Adama Mickiewicza, które brzmiaÅ‚y: „O wojnÄ™ powszechnÄ… za wolność ludu – prosimy CiÄ™, Panie”. PrzerażajÄ…cy dźwiÄ™k nalotów, piÄ™kne wiersze oraz „Marsz Legionów” dopeÅ‚niÅ‚y moment zadumy nad piekÅ‚em wojny. Na zakoÅ„czenie odczytano telegram MarszaÅ‚ka PiÅ‚sudskiego, skierowany do wszystkich narodów Å›wiata z informacjÄ… o istnieniu suwerennego paÅ„stwa polskiego. Przez wszystkich aktorów zostaÅ‚ odczytany fragment Konstytucji, a nastÄ™pnie gÅ‚oÅ›no i donioÅ›le odÅ›piewany hymn bez akompaniamentu. PrzyjÄ™te owacjami na stojÄ…co przedstawienie zakoÅ„czyÅ‚a litania Jana Kaczmarka „Ile jeszcze…”.

tekst: Nikola Wytwer, 2b
foto: Filip Zielonka, 1b, UM ZÄ…bkowice ÅšlÄ…skie

 
Copyright © 2015
5857959 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: