Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 25 2024 13:39:26 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Bogatsi o nowe doznania i wciąż głodni wrażeń, czyli o dniu wśród przyszłych aktorów

LicealiÅ›ci na hasÅ‚o: „Jedziemy do PWST!” reagujÄ… entuzjastycznie. Tym razem do klas IIIb oraz IIId doÅ‚Ä…czyli uczniowie z klas drugich i pierwszych. 19 wrzeÅ›nia br. w ramach DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki uczelnia przedstawiÅ‚a niezwykle urozmaicony program. ObejrzeliÅ›my spektakl, braliÅ›my udziaÅ‚ w warsztatach, podziwialiÅ›my roztaÅ„czonych studentów i wysÅ‚uchaliÅ›my interpretacji powieÅ›ci. Można wiÄ™c powiedzieć, że wyjazd byÅ‚ udany i nastÄ™pnym razem nie zabraknie chÄ™tnych, tym bardziej że czujemy siÄ™ w PWST jak u siebie, za co bardzo dziÄ™kujemy!

Historia wyÅ›piewana – „Godzina WroÅ„ca”

Spektakl, efekt pracy KoÅ‚a Naukowego dziaÅ‚ajÄ…cego we wrocÅ‚awskiej filii PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Teatralnej im L. Solskiego, powstaÅ‚ w oparciu o fragmenty powieÅ›ci Jacka Dukaja pt. „Wroniec”. MieliÅ›my okazjÄ™ poznać autora scenariusza i reżysera zarazem – pana Jerzego Bielunasa, który zapowiedziaÅ‚ przedstawienie.
Spektakl opowiada o stanie wojennym w Polsce. Åšwiat widziany oczyma maÅ‚ego chÅ‚opca Adasia jest tylko i wyÅ‚Ä…cznie szary, zresztÄ… sÅ‚owo „szarość” odmienione zostaÅ‚o we wszystkich przypadkach i wypowiedziane (lub wyÅ›piewane) co najmniej kilkanaÅ›cie razy.
Kilometrowe kolejki do sklepów, puste półki, milicjanci z paÅ‚ami, kontrole dokumentów, godzina milicyjna, szarzy przechodnie bez uÅ›miechu na twarzach, czoÅ‚gi na ulicach – tak przedstawiona zostaÅ‚a ówczesna rzeczywistość. Teksty Jacka Dukaja w poÅ‚Ä…czeniu z muzykÄ… Mateusza Pospieszalskiego, z dobrÄ… grÄ… aktorskÄ… studentów PWST oraz Å›wietnie dobranÄ… scenografiÄ… pozwoliÅ‚y nam lepiej zrozumieć tamten okres, w pewnym stopniu poczuć tamtÄ… atmosferÄ™ oraz docenić czas, w którym żyjemy obecnie. Taki, w którym nie musimy chować siÄ™ w domu o 22…

Tekst: Oliwia Poświat, kl. IIId


Uwolnić gÅ‚os – warsztaty z emisji gÅ‚osu

Niewiele osób w naszej grupie potrafi Å›piewać (czy wydobyć z siebie jakikolwiek "Å‚adny" dźwiÄ™k), wiÄ™c myÅ›limy: „ProszÄ™, nie każcie nam tego robić”. Nie kazali. Do sali weszÅ‚y trzy osoby – pedagog Marzenna Wojak i dwie studentki. Po wstÄ™pie pani profesor zaczęła wydawać dziewczynom polecenia, które zaczęły siÄ™ od zwykÅ‚ego biegania w kółko, a koÅ„czyÅ‚y siÄ™ na dość zabawnym machaniu gÅ‚owÄ…, dotykaniu brody jÄ™zykiem, parskaniu itp. DowiedzieliÅ›my siÄ™, jak wpÅ‚ywa wysiÅ‚ek fizyczny na emisjÄ™ gÅ‚osu – jak spiÄ™te potrafiÄ… być mięśnie i jak nas wtedy blokujÄ…. Poruszona byÅ‚a też kwestia oddechu, użycia przepony i ustawienia szyi, gÅ‚owy i barków podczas wydawania dźwiÄ™ku.
NadszedÅ‚ wreszcie ten upragniony moment, kiedy studentki mogÅ‚y zacząć mówić cokolwiek. Cokolwiek, bo byÅ‚ to wierszyk „SiaÅ‚a baba mak”, który potem „siedziaÅ‚” nam w gÅ‚owie kilka godzin. OkazaÅ‚o siÄ™, że tekst o sianiu maku jest idealny do recytacji, kiedy koleżanka wisi mówiÄ…cej na plecach i kiedy biega siÄ™ w kółko po maÅ‚ej sali. Pokazano nam również siÅ‚Ä™ Å›wiadomoÅ›ci – jak bardzo wpÅ‚ywa na gÅ‚os, jak dziÄ™ki niej można manipulować wysokimi i niskimi dźwiÄ™kami. ByÅ‚o to chyba najwiÄ™kszym zaskoczeniem dla nas, a pewnie wiÄ™kszoÅ›ci przydaÅ‚o siÄ™ później w wypowiadaniu siÄ™ – po wykÅ‚adzie daÅ‚o siÄ™ zauważyć różnicÄ™.
Lekcja, mimo że krótka, zaprezentowaÅ‚a w piguÅ‚ce podstawy manipulacji gÅ‚osem. WchodzÄ…c, bardzo nie chcieliÅ›my żadnych ćwiczeÅ„, a po wyjÅ›ciu robiliÅ›my je samodzielnie – chyba wÅ‚aÅ›nie to cechuje dobre, ciekawe i profesjonalne zajÄ™cia.

Tekst: Martyna Milczarek, IIa


„Wesele baÅ‚kaÅ„skie” – taniec charakterystyczny


W pokazie przygotowanym pod kierunkiem dr Bożeny Klimczak studenci zaimponowali nam umiejętnościami tanecznymi oraz godną podziwu kondycją fizyczną. Jedenastoosobowa grupa wystąpiła w dynamicznych układach, inscenizując elementy zabawy weselnej z jej żywiołowością, radością i szczęściem.
Osobne popisy chłopców i dziewcząt akcentowały odmienność tańca mężczyzn i kobiet. Wyjątkowe wrażenie zrobił nastrojowy występ trójki tancerzy, odgrywających emocje osób rywalizujących o uczucie i dramatyzm wyboru w miłości. Maturzystom finałowa scena tańca w zamkniętym kręgu zapewne przywodziła na myśl symboliczną scenę z dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Energetyczne baÅ‚kaÅ„skie rytmy muzyczne oraz oszczÄ™dnie wykorzystane rekwizyty idealnie dopeÅ‚niÅ‚y efekt – dane nam byÅ‚o przeżycie niesamowitego doÅ›wiadczenia ze sztukÄ….

Tekst: Agnieszka Seweryn, IIa


Egzamin z Bułhakowa


Ostatnim punktem naszego pobytu w PWST byÅ‚a interpretacja fragmentu powieÅ›ci MichaiÅ‚a BuÅ‚hakowa „Mistrz i MaÅ‚gorzata” w wykonaniu studentów II roku WydziaÅ‚u Aktorskiego.
Tak wyglÄ…daÅ‚ egzamin z przedmiotu Proza, opiekÄ™ pedagogicznÄ… sprawowaÅ‚a nad wystÄ™pujÄ…cymi mgr Katarzyna StrÄ…czek. Studenci odgrywali jednoczeÅ›nie role narratora i bohaterów powieÅ›ci, przedstawiajÄ…c rozdziaÅ‚ 24. „Wydobycie Mistrza" z II części dzieÅ‚a rosyjskiego pisarza. W sali panowaÅ‚o caÅ‚kowite skupienie, aktorzy wedÅ‚ug uczniów naszego Liceum zdali egzamin pozytywnie, oddali akcjÄ™ bardzo interesujÄ…co i emocjonalnie. Nawet ci spoÅ›ród nas, którzy powieÅ›ci jeszcze nie poznali, wsÅ‚uchiwali siÄ™ w sÅ‚owa z zapartym tchem. Dużym plusem byÅ‚o to, że obszerne partie powieÅ›ci mówiono, nie czytano. AtmosferÄ™ budowaÅ‚a także adekwatna do opowieÅ›ci scenografia.
Był to nasz kolejny wyjazd do PWST (nie ostatni!!!) i, jak za każdym razem, bardzo wartościowy.

Tekst i foto: Oliwia Szumna, kl. IIId

 
Copyright © 2015
5859790 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: