„ByÅ‚y sobie raz „ä” i „Ä…”. SpotkaÅ‚y siÄ™, poznaÅ‚y i stwierdziÅ‚y, że majÄ… wiele wspólnego. Tak jak obu tym literom z niemieckiego i polskiego alfabetu na specjalnym znaczku pocztowym z okazji 25-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy MÅ‚odzieży (PNWM) przytrafiÅ‚o siÄ™….” (i przytrafia nadal) ponad 2,7 mln mÅ‚odzieży.
Wśród tych młodych ludzi są także uczennice i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śl. wraz ze swoimi partnerami z zaprzyjaźnionego Ottheinrichgymnasium Wiesloch w Badenii-Wirtembergii.
Nasza wymiana młodzieży jest tylko o dwa lata młodsza od PNWM, międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec, kształceniem organizatorów projektów młodzieżowych oraz wspieraniem nauki języka sąsiada.
31 maja 2016 mieliÅ›my zaszczyt uczestniczyć w przedpremierowym pokazie specjalnego znaczka, wydanego wspólnie przez PocztÄ™ PolskÄ… i PocztÄ™ NiemieckÄ…. Berlin, ulica Jägerstr. i BMFSFJ, czyli Federalne Ministerstwo ds. Seniorów, Kobiet i MÅ‚odzieży staÅ‚y siÄ™ na pół dnia arenÄ… spotkaÅ„ polityków i mÅ‚odych ludzi z ZÄ…bkowic i Wiesloch. DyskusjÄ™ poprowadziÅ‚ pan Stefan Erb, dyrektor PNWM w Poczdamie. Urocza Wiktoria Fogler z kl. IIb przedstawiÅ‚a nasze Liceum zebranym politykom i goÅ›ciom. DziÄ™ki prospektom, mapom i informatorom wydanym także w jÄ™zyku niemieckim przez UrzÄ…d Miasta w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich „wielki Å›wiat” bez trudu mógÅ‚ siÄ™ zorientować, skÄ…d pochodzimy. Nie bÄ™dzie wiÄ™c przesady w stwierdzeniu, że nawet w Berlinie wiedzÄ…, gdzie sÄ… ZÄ…bkowice ÅšlÄ…skie.
W tym roku po raz pierwszy spotkaliÅ›my siÄ™ z naszymi niemieckimi partnerami w ich stolicy, my, tzn. jedenaÅ›cie osób z klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielkami, paniami IwonÄ… ¯aglewskÄ…-Wandzel oraz AnnÄ… GrzeÅ›ków. Wreszcie mogliÅ›my dotknąć historii podzielonego miasta, dwóch systemów politycznych, zagmatwanych losów niemiecko-niemieckich. PrzejÅ›cie przez BramÄ™ BrandenburskÄ… (która staÅ‚a siÄ™ naszym punktem zbiórek w Berlinie), zwiedzanie budynku Reichstagu, gdzie mieÅ›ci siÄ™ parlament niemiecki – Bundestag oraz warsztaty dydaktyczne w Muzeum Historii Muru BerliÅ„skiego na Bernauer Straße na dÅ‚ugo pozostanÄ… nam w pamiÄ™ci. Podobnie jak wizyta w wiÄ™zieniu Å›ledczym Stasi (enerdowskie tajne sÅ‚użby) w Poczdamie, gdzie mieszkaliÅ›my w Domu Seminaryjnym HochDrei podczas prawie tygodniowej wymiany w Niemczech, w dniach 30.05-03.06.2016.
OczywiÅ›cie miÄ™dzynarodowe spotkania mÅ‚odzieży to nie tylko historia, warsztaty polityczne, to przede wszystkim wzajemne poznawanie siÄ™ , integracja – nie tylko podczas zajęć, ale i w kuchni – przy wspólnym przygotowaniu posiÅ‚ków, sprzÄ…taniu i zmywaniu. NastÄ™pne nasze spotkanie planujemy już w Polsce, latem 2017 w Mikuszewie koÅ‚o Poznania.
Wymiana młodzieży - prezentacja
Tekst: pani Iwona ¯aglewska-Wandzel
(współorganizatorka wymian szkolnych z Wieloch od roku 1993)
Foto: Marta Piwowar, kl. Ie |