Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 25 2024 15:25:28 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
REFERENDUM -procedura, dzięki której można zmieniać rzeczywistość

31 maja 2016 r. uczniowie klas o profilu społeczno-prawnym: Ib i IIb odwiedzili Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia dotyczyły procedury referendum, obejmowały historię tej instytucji w Polsce, a kończyły się warsztatami z zakresu przygotowania referendum lokalnego.
Pierwszą część w formie wykładu prowadziła pani Patrycja Ściebior- Jońska i pan Kamil Glinka, doktoranci WNS. Zagadnienia teoretyczne obejmowały istotę tej demokratycznej procedury, przepisy konstytucyjne i ustawowe oraz metody zachęcania obywateli do wzięcia udziału w głosowaniu. Druga część zajęć prowadzona przez pana Wojciecha Szabaciuka (również doktoranta) obejmowała historię polskich referendów. Na wystawie zgromadzono liczne materiały źródłowe pochodzące z roku 1946 (3xTAK) oraz z kolejnych lat aż do ostatniego referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Dużo miejsca zajęły najważniejsze wydarzenia w historii powojennej Polski, takie jak referendum konstytucyjne i akcesyjne do Unii Europejskiej.
NastÄ™pnie odbyÅ‚y siÄ™ warsztaty, w czasie których licealiÅ›ci wcielili siÄ™ w rolÄ™ mieszkaÅ„ców gminy Wodnikowo. Uczniowie podzielili siÄ™ na zwolenników i przeciwników wybudowania w ich gminie fermy Futrzax (hodowla norek). Obie grupy miaÅ‚y za zadanie przygotować argumenty „za” i „przeciw” tej inwestycji. Drużyny zaprojektowaÅ‚y plakaty i opracowaÅ‚y po 3 pytania, na które chciaÅ‚yby odpowiadać w referendum dotyczÄ…cym budowy fermy. Kolejnym punktem warsztatów byÅ‚o spotkanie z burmistrzem Wodnikowa. W tÄ™ rolÄ™ wcieliÅ‚ siÄ™ jeden z doktorantów UW. MieszkaÅ„cy przybyli na spotkanie bardzo licznie. Byli nimi nie tylko uczniowie naszego LO, ale także studenci Uniwersytetu. Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji. SÅ‚ychać byÅ‚o ciÄ™te riposty i zÅ‚oÅ›liwe komentarze, do gÅ‚osu doszÅ‚y emocje. Wykonane przez każdÄ… grupÄ™ plakaty miaÅ‚y zachÄ™cić mieszkaÅ„ców do wyboru konkretnego rozwiÄ…zania. Po spotkaniu odbyÅ‚o siÄ™ referendum. Każdy z uczestników warsztatów otrzymaÅ‚ „dokument identyfikacyjny”, potwierdziÅ‚ na liÅ›cie swoim podpisem odbiór karty do gÅ‚osowania i oddaÅ‚ swój gÅ‚os.
Warsztaty pozwoliły nam przekonać się, jak wiele pracy i zdolności analitycznych potrzeba, aby przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie. Zajęcia były bardzo ciekawe i wszystkim się podobały. Nad przebiegiem wszystkich części programu na Wydziale Nauk Społecznych czuwała pani dr Małgorzata Alberska, a całością naukowej wyprawy zajęły się panie: Jolanta Depczyńska i Marzanna Tusznio.

Tekst: Klaudia Majewska kl. I B
Ania Warzecha, Kamila Los kl. II B
Foto: Dorota ÅšwiÄ…tek, kl. IIB


 
Copyright © 2015
5861295 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: