Jak dobrze, że dzisiaj idziemy do kina– taka myÅ›l krążyÅ‚a w gÅ‚owach uczniów naszego Liceum 22 marca br., gdy wraz z wychowawcami po skróconych lekcjach szli do ZÄ…bkowickiego OÅ›rodka Kultury. Przecież trudno siÄ™ skupić na sinusach, sÅ‚owotwórstwie w jÄ™zyku angielskim albo na tym, że Tadeusz pomyliÅ‚ TelimenÄ™ z ZosiÄ…, kiedy za dwa dni rozpocznie siÄ™ wolne i bÄ™dÄ… Å›wiÄ™ta Wielkanocne.
Jednak nie udaÅ‚o im siÄ™ uniknąć jednego przedmiotu – historii, ponieważ film, który licealiÅ›ci obejrzeli, nosiÅ‚ tytuÅ‚ „Historia Roja” i opowiadaÅ‚ o jednym z ¯oÅ‚nierzy WyklÄ™tych.
MieczysÅ‚aw Dziemieszkiewicz, ps. „Rój”, żoÅ‚nierz Narodowych SiÅ‚ Zbrojnych, w 1945 roku stanÄ…Å‚ do walki o wolnÄ… ojczyznÄ™, mimo że II wojna Å›wiatowa dobiegÅ‚a koÅ„ca. Widzimy go wraz z jego kolegami, którzy dokonali podobnego wyboru i w kolejnych latach zmagać siÄ™ musieli z wrogami, zdrajcami ojczyzny.
W filmie byÅ‚o wiele scen, które przykuÅ‚y uwagÄ™, np. samobójcza Å›mierć trzech ¯oÅ‚nierzy WyklÄ™tych, którzy nie chcÄ…c wydać ważnych informacji, zastrzelili siÄ™ wzajemnie. InnÄ… znaczÄ…cÄ… sytuacjÄ… jest wypowiedź „Roja” w koÅ›ciele, kiedy ostrzega zgromadzonych tam ludzi, że nie bÄ™dzie tolerowana zdrada. InteresujÄ…co zostaÅ‚y też przedstawione majaki senne, które mÄ™czyÅ‚y Dziemieszkiewicza.
Najbardziej jednak utkwiÅ‚a w pamiÄ™ci Å›mierć tego ¯oÅ‚nierza WyklÄ™tego i przesÅ‚anie twórców filmu na koÅ„cu – że ideowość, patriotyzm oraz wierność zasadzie: „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie dadzÄ… zapomnieć kolejnym pokoleniom o bohaterze i jego dokonaniach.
Na pewno każdemu z uczniów film ten daÅ‚ wiele do myÅ›lenia – nawet jeÅ›li nie zrozumieli wszystkiego ( bo byÅ‚o bardzo dużo wÄ…tków) – o ludziach, którzy walczyli o to, żebyÅ›my mogli teraz cieszyć siÄ™ mniej ważnymi sprawami jak kino, szkoÅ‚a, Zosia, Tadeusz czy sinusy, ale przede wszystkim najwiÄ™kszÄ… wartoÅ›ciÄ…, jakÄ… jest wolność.
Tekst i foto: Honorata Jednak, kl. 2d
|