23 marca br. w sali gimnastycznej spotkaÅ‚y siÄ™ dwie klasy: Ic i Id wraz z nauczycielami wychowania fizycznego (paniÄ… DorotÄ… WoÅ‚yniec i panem Remigiuszem Cwekiem) oraz paniÄ… pedagog, JoannÄ… Jarosz. Powodem byÅ‚y zajÄ™cia z paniÄ… MaÅ‚gorzatÄ… MaseÅ‚ko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich. Na samym poczÄ…tku prowadzÄ…ca przedstawiÅ‚a nam alkogogle, które w ostatnim czasie cieszÄ… siÄ™ dużą popularnoÅ›ciÄ… nie tylko wÅ›ród mÅ‚odzieży. PozwalajÄ… zobaczyć, jak zachowamy siÄ™ z okreÅ›lonÄ… iloÅ›ciÄ… alkoholu lub innych Å›rodków odurzajÄ…cych w organizmie. Warto pamiÄ™tać, że alkogogle majÄ… jedynie wpÅ‚yw na wzrok, wiÄ™c trzeba brać poprawkÄ™, że na przykÅ‚ad nasz ukÅ‚ad nerwowy nie jest w jakimÅ› stopniu odurzony używkami. Po prezentacji przeszliÅ›my do toru przeszkód przygotowanego przez naszego goÅ›cia. Tor nie skÅ‚adaÅ‚ ze skomplikowanych zadaÅ„, ale alkogogle na pewno utrudniÅ‚y ich wykonanie. Na samym poczÄ…tku należaÅ‚o przejść po linii, nastÄ™pnie odbyć slalom miÄ™dzy pachoÅ‚kami. Trzecim zadaniem byÅ‚o pozbieranie porozrzucanych rzeczy do kubeczka, a caÅ‚e przejÅ›cie toru koÅ„czyÅ‚a maÅ‚a piÅ‚eczka w bramce uderzona kijem do hokeja. Jednym szÅ‚o gorzej, drugim lepiej. Znalezienie w goglach maÅ‚ych, czarnych kluczy na czarnej linii graniczyÅ‚o z cudem. Każdy chÄ™tny do pokonania toru przeszkód miaÅ‚ swojego kolegÄ™ do asekuracji. Nikt przecież nie chciaÅ‚ nieprzyjemnych sytuacji z udziaÅ‚em znajomych. Po kilku osobach, które odważyÅ‚y siÄ™ przejść tor w alkogoglach, prowadzÄ…ca utrudniÅ‚a reszcie pierwszÄ… część doÅ›wiadczenia. Po linii nie wystarczyÅ‚o przejść prosto, każdy nastÄ™pny uczeÅ„ musiaÅ‚ pokonać trasÄ™ tip-topami. Jeżeli mu siÄ™ nie udaÅ‚o, ta część nie zostaÅ‚a zaliczona. Przy kolejnych uczestnikach byÅ‚o coraz wiÄ™cej Å›miechu ze strony mÅ‚odzieży jak i nauczycieli, którzy wszystko obserwowali z boku, nie odważyli siÄ™ bowiem spróbować…
Gdy skoÅ„czyli siÄ™ chÄ™tni do przejÅ›cia toru, nasz gość puÅ›ciÅ‚ w obieg alkogogle oraz narkogogle, by każdy z uczniów mógÅ‚ zobaczyć, jak jego wzrok bÄ™dzie funkcjonowaÅ‚ po zażytych używkach. Na samym koÅ„cu naszego spotkania jeden z reprezentantów naszego Liceum w koszykówkÄ™ – Karol Basiga staraÅ‚ siÄ™ trafić piÅ‚kÄ… do kosza w goglach, co za każdym razem koÅ„czyÅ‚o siÄ™ niepowodzeniem. Trzeba jednak przyznać, że jedynie milimetry dzieliÅ‚y go od zrealizowania wyznaczonego celu.
Spotkanie zakończyło się uśmiechami na twarzach uczniów, ale także przestrogą prowadzącej, by nie nadużywać alkoholu, bo nie tylko wzrok będzie nam szwankował, ale zajdą zmiany w całym naszym organizmie, czego wynikiem mogą być różne nieprzyjemności.
Tekst: Sara Kukuła, kl. Ic
Foto: Honorata Jednak, kl. IId |