Uzyskanie tytułu laureata Olimpiady Historycznej gwarantuje stuprocentowy wynik z egzaminu maturalnego oraz pewność studiowania wymarzonego kierunku na prestiżowej uczelni.
Każdy uczeń zainteresowany takim wynikiem musi się zdecydować na wybór jednej epoki, w której się będzie specjalizował. Do tego okresu czyta literaturę naukową i poznaje wszelkie tajniki życia z przeszłości. Kolejnym wymogiem na pierwszym etapie olimpiady jest napisanie pracy badawczej na jeden z tematów podanych przez organizatorów. Efekty oceniają naukowcy z Wydziału Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Oceny 4,5 i 5 gwarantują udział w etapie okręgowym.
W tym roku szkolnym na napisanie pracy zdecydowaÅ‚a siÄ™ Simona Burtka z klasy II B. „Otia post negotia. Czas wolny i rozrywki starożytnych Rzymian” zagwarantowaÅ‚y uczennicy udziaÅ‚ w etapie okrÄ™gowym.
9 stycznia 2016 r. na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim kilkudziesiÄ™ciu uczniów z caÅ‚ego Dolnego ÅšlÄ…ska przystÄ…piÅ‚o do pisania kolejnej pracy. Tym razem reprezentantka naszego LO wybraÅ‚a „Oktawiana Augusta i jego drogÄ™ do wÅ‚adzy.” W tym roku nie udaÅ‚o siÄ™ Simonie zakwalifikować do etapu centralnego. Ale w przyszÅ‚ym…
tekst: pani Marzanna Tusznio, nauczycielka Simony Burtki
foto: Dominika Troicka, 2b |