W dniach 25-28 maja br. klasa I a i I d pojechaÅ‚y na wycieczkÄ™ krajoznawczÄ… „Kulturowe Bieszczady”, zorganizowanÄ… przez paniÄ… BarbarÄ™ MianowskÄ… – wychowawczyniÄ™ klasy I a. Opiekunkami byÅ‚ panie: Regina BigoÅ› i Grażyna Jaworska. Pierwszego dnia zwiedzaliÅ›my Centrum Dziedzictwa SzkÅ‚a w KroÅ›nie, gdzie niektórzy z nas mogli osobiÅ›cie spróbować swoich siÅ‚ w obróbce szkÅ‚a. Drugi dzieÅ„ zaczÄ™liÅ›my od pobytu w Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, w niezwykÅ‚ym ogrodzie biblijnym, potem w gospodarstwie agroturystycznym „Czar PRL-u”, prowadzonym przez prawdziwego Greka osiadÅ‚ego w Bieszczadach, odkrywaliÅ›my tajniki produkcji różnego typu serów. W Muzeum £emkowskim w Myczkowie poznawaliÅ›my trudnÄ… historiÄ™ różnych grup etnicznych zamieszkujÄ…cych te tereny. Ze wzglÄ™du na pogodÄ™ (laÅ‚o!) nie mogliÅ›my w peÅ‚ni skorzystać z uroków uzdrowiska PolaÅ„czyk leżącego nad piÄ™knym Jeziorem SoliÅ„skim, jedynie niektórzy zjedli coÅ› regionalnego w kultowej Oberży „Zakapior”.
Wieczorem w Centrum Przyrodniczo-Ekologicznym w Myczkowcach (w koÅ„cu biol.-chem.!) oglÄ…daliÅ›my niezwykÅ‚y film przyrodniczy „Dzikie Bieszczady”, nakrÄ™cony przez kilkuosobowÄ… miÄ™dzynarodowÄ… grupÄ™ filmowców, którzy ponad rok spÄ™dzili w Bieszczadzkim Parku Narodowym, rejestrujÄ…c życie wilków, niedźwiedzi i bobrów. Dodatkowo pani Grażyna Jaworska, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów, poprowadziÅ‚a warsztaty z ekologii czÅ‚owieka, pokazujÄ…c, jak trudno o równowagÄ™ w życiu codziennym i jak możemy radzić sobie z negatywnymi emocjami.
Trzeci dzieÅ„ to prawdziwy hardkor! Mimo naszych niewyraźnych min, spowodowanych mżawkÄ…, ruszyliÅ›my z przewodnikiem bieszczadzkim na PoÅ‚oninÄ™ WetliÅ„skÄ… do schroniska „Chatka Puchatka”. WiÄ™kszość z nas musiaÅ‚a w szybkim tempie uzupeÅ‚niać ekwipunek, kupujÄ…c na parkingu pelerynÄ™ przeciwdeszczowÄ…. Po tej wyprawie wszyscy już wiedzÄ…, jak może padać w Bieszczadach i jak wspaniale zjeżdża siÄ™ w strumieniach wody po szlaku. No i …jak znaleźć wspaniaÅ‚e widoki z Wetliny w Internecie! WracajÄ…c, odwiedziliÅ›my PracowniÄ™ Ikon Jadwigi Denysiuk, gdzie poznawaliÅ›my różne sposoby „pisania” ikon.
Ostatni dzień to spacer po olbrzymiej zaporze Solina i zwiedzanie Skansenu Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Oglądaliśmy dawne i współczesne sposoby wydobywania tych bogactw naturalnych. Bardzo atrakcyjne były hologramy pokazujące prace Ignacego £ukaszewicza. Dowiedzieliśmy się, że ten polski farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści płynące z produktów destylacji ropy naftowej.
Czas spÄ™dziliÅ›my na miÅ‚ej zabawie, poznajÄ…c siÄ™ i integrujÄ…c. Ważnym aspektem czyniÄ…cym tÄ™ wycieczkÄ™ udanÄ… byÅ‚o dobre zorganizowanie i plan, wedÅ‚ug którego zwiedzaliÅ›my kolejne obiekty kulturalno-turystyczne. Zakwaterowanie w cichym miejscu, z dala od miasta i samochodów spowodowaÅ‚o, że mogliÅ›my wypocząć, zarazem podziwiajÄ…c to jakże malownicze miejsce o bogatym krajobrazie, a także celebrujÄ…c każdÄ… chwilÄ™ spÄ™dzonÄ… razem. NauczyliÅ›my siÄ™, że nie liczy siÄ™ miejsce, ale ludzie, którzy nas otaczajÄ…, bo to dziÄ™ki nim potrafimy odnaleźć siebie…
Tekst: Monika Chomiak, kl. Ia
Foto: pani Barbara Mianowska |