Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 26 2024 03:38:40 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Wieszcz i muzyka

W poniedziałek 15 czerwca br. licealiści z klas Ib, Ic, Id i IIe (wraz z paniami: Mariolą Hajduk, Magdaleną Kotowicz i Jolantą Depczyńską) wyjechali do Wrocławia. Program wycieczki obejmował wykład w ramach Wszechnicy Teatralnej oraz wyjście do ZOO.

„Czego sÅ‚uchaÅ‚by Mickiewicz?” – tak zatytuÅ‚owane byÅ‚y godzinne zajÄ™cia poprowadzone przez paniÄ… SabinÄ™ Macioszek – doktorantkÄ™ w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego. Głównym tematem byÅ‚o znaczenie muzyki w życiu i twórczoÅ›ci polskiego poety epoki romantycznej – Adama Mickiewicza. Otóż wieszcz traktowaÅ‚ muzykÄ™ jako Å›rodek ekspresji, ale i zÅ‚ożony system. Na pytanie, skÄ…d bierze siÄ™ muzyczność jego tekstów, odpowiadaÅ‚, że z melodyjnoÅ›ci i rytmicznoÅ›ci mowy polskiej. Szczególnie upodobaÅ‚ sobie twórczość Mozarta, to ona wÅ‚aÅ›nie miaÅ‚a wszechstronny wpÅ‚yw na poetÄ™. Opery „Wesele Figara” i „Don Giovanni” inspirowaÅ‚y Mickiewicza, bywaÅ‚o, że improwizowaÅ‚ do ich fragmentów. Córka wieszcza wspominaÅ‚a, iż ojciec, przygotowujÄ…c wykÅ‚ad dla studentów, sÅ‚uchaÅ‚ muzyki, co pomagaÅ‚o mu w koncentracji i uÅ‚ożeniu prelekcji. ProwadzÄ…ca przytaczaÅ‚a także nazwiska innych twórców cenionych przez Mickiewicza. Byli to m.in. Carl Maria Weber i Fryderyk Chopin.

SÅ‚uchaczy zainteresowaÅ‚ szczególnie ten fragment zajęć, który dotyczyÅ‚ instrumentu przywoÅ‚ywanego w „Panu Tadeuszu” i III części „Dziadów” – mianowicie harmoniki szklanej. Jej wyjÄ…tkowość wynika nie tylko z budowy, ale i z uzyskiwanych dźwiÄ™ków. Uznana zostaÅ‚a nawet za „ instrument przeklÄ™ty”, gdyż sÄ…dzono, że intensywne wibrowanie źle wpÅ‚ywa na ukÅ‚ad nerwowy czÅ‚owieka.

Jak siÄ™ przekonaliÅ›my, Mickiewicz Å›wiadomie inspirowaÅ‚ siÄ™ operÄ… i w ogóle muzykÄ…, co widać w caÅ‚ej jego twórczoÅ›ci. A czego sÅ‚uchaÅ‚by wieszcz? Okazuje siÄ™, że… nadal tego samego, gdyż nawet we współczesnych reklamach rozbrzmiewa Mozart!
To niezwykle interesujące i zarazem pożyteczne spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej nie byłoby możliwe, gdyby nie zaproszenie nas przez panią Ninę Karniej, która kolejny rok organizuje zajęcia poszerzające wiedzę gimnazjalistów i licealistów z zakresu teatru, literatury i innych dziedzin kultury.

Kolejną atrakcją wyprawy do Wrocławia było ZOO, a szczególnie nowo wybudowane Afrykarium. Niezrażeni długą kolejką, dotarliśmy do tego nowoczesnego obiektu. Największe wrażenie robił znajdujący się tam szklany tunel pod wodą, z którego można było zobaczyć przepływające blisko ludzi oraz nad ich głowami rekiny, płaszczki, żółwie i ryby. Znaleźliśmy też czas na zwiedzenie innych miejsc w ogrodzie, na sfotografowanie się i po prostu na chwilę wytchnienia przed kolejnym zwykłym dniem w szkole.


tekst: Zuzanna Piskorek, 1d
foto: Dorota ÅšwiÄ…tek, Dominika Troicka, 1b

 
Copyright © 2015
5863644 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: