Można dostać się na studia jeszcze przed maturą? Brzmi niemożliwie? A jednak! Taką opcję zagwarantował nam udział w I edycji Konkursu Wiedzy o Mediach i uzyskanie tytułu laureata.
Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu pracy dotyczącej współczesnych mediów, dzięki czemu czworo uczniów z klasy IIIe: Ewa Maculewicz, Jakub Kawecki, Kamil Rogólski i autorka artykułu zakwalifikowało się do II etapu we Wrocławiu. Tam rozwiązywaliśmy test i wszyscy przeszliśmy do finału (trzeba podkreślić, że pierwsze i drugie miejsce należało do nas, a na 10 osób z całego Dolnego Śląska, czworo było z naszej szkoły!). Etap centralny odbył się w Warszawie 20 i 21 marca br. w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Grupą z Dolnego Śląska opiekowała się pani dr Patrycja Rozbicka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W konkursie brały udział 144 osoby z całej Polski (czyli spora konkurencja), a indeksów na dziennikarstwo było tylko 48. Po teście okazało się, że dwa należą do nas: Jakub Kawecki zdobył 30. miejsce, a Joanna Depczyńska 36. Niestety, nie udało się zdobyć nagród rzeczowych, ale wstęp na dowolną uczelnię w kraju jest całkowicie satysfakcjonujący.
Organizator, czyli Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego zapewnił nam wiele atrakcji. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z dziennikarzem radia RMF FM Konradem Piaseckim, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej karierze i zawodzie. Zwiedzaliśmy również Centrum Nauki Kopernik. Godzina w tym miejscu to naprawdę niewiele, ale zabawa połączona z nauką, gdy wszystkiego można dotknąć, zobaczyć, jak działa i wypróbować swojej siły i umysłu, to świetny sposób na spędzenie czasu. Wzięliśmy także udział w wykładzie prof. Wiesława Władyki, który poruszył problemy współczesnego dziennikarstwa.
Szczególne podziÄ™kowania należą siÄ™ naszej nauczycielce – pani Urszuli Zacharze, dziÄ™ki której mogliÅ›my wziąć udziaÅ‚ w konkursie. Jak widać, szkoÅ‚a na prowincji wcale nie oznacza utkwienia w „zaÅ›cianku”, wrÄ™cz przeciwnie – mamy takie same szanse na sukces jak uczniowie renomowanych szkół, a czasem może nawet i wiÄ™ksze.
Tekst: Joanna Depczyńska, kl.IIIe
Foto: dr Patrycja Rozbicka, Uniwersytet Wrocławski,
Joanna Depczyńska, kl.IIIe |