Jeszcze kilka lat temu MichaÅ‚ Baranek przychodziÅ‚ do Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich jako uczeÅ„ klasy matematyczno-informatycznej. Jednak 20 lutego 2015 roku wróciÅ‚ w mury naszej szkoÅ‚y w roli autora książki, która zwyciężyÅ‚a w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Literacki Debiut Roku”, rywalizujÄ…c z okoÅ‚o 300 innymi.
Powieść „Strefa PawÅ‚owa” przeczytaÅ‚o kilkunastu uczniów z klas I-III. WÅ‚aÅ›nie oni mieli okazjÄ™ uczestnictwa w spotkaniu autorskim w szkolnej bibliotece, gdzie MichaÅ‚ (nieukrywajÄ…cy siÄ™ już pod pseudonimem) odpowiadaÅ‚ na ich różnorodne pytania i rozwiewaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci odnoÅ›nie treÅ›ci książki. Na poczÄ…tku goÅ›cia przywitaÅ‚ pan Tomasz BÅ‚auciak – dyrektor LO. Pani Magdalena Kotowicz zwróciÅ‚a uwagÄ™ na niewÄ…tpliwe korzyÅ›ci wynikajÄ…ce z bezpoÅ›redniej rozmowy w takim gronie: dla uczniów to okazja sformuÅ‚owania pytaÅ„, jakich na co dzieÅ„ nie majÄ… okazji zadać pisarzom, których książki czytajÄ…, a dla autora – możliwość poznania recepcji swego dzieÅ‚a przez mÅ‚odych czytelników, chÄ™tnie siÄ™gajÄ…cych po literaturÄ™ współczesnÄ….
CaÅ‚e spotkanie poprowadziÅ‚y Sylwia Chochorowska i Iza Czepieruk z klasy 3c, które – trzeba podkreÅ›lić – profesjonalnie przygotowaÅ‚y siÄ™ do tego zadania, prezentujÄ…c sylwetkÄ™ autora i formuÅ‚ujÄ…c pytania o gatunek literacki i pierwszoosobowÄ… narracjÄ™ „Strefy PawÅ‚owa”, wpÅ‚yw kierunku studiów autora (inżynieria sanitarna na Politechnice WrocÅ‚awskiej) na fabuÅ‚Ä™, o znaczenie wybranych bohaterów czy odniesienia do literatury rosyjskiej, zwÅ‚aszcza do „Mistrza i MaÅ‚gorzaty” M. BuÅ‚hakowa. Inni aktywni w rozmowie, czyli Arek Wawrzyniak, Radek SoÅ‚tysiak, Kamil Janiec, Szymon Rembiasz i pani Magdalena Kotowicz zadawali najróżnorodniejsze pytania, np. o proces wydawniczy książki, czerpanie z innych tekstów literackich i filmów, utożsamianie siÄ™ pisarza z bohaterem, dostrzeżone przez samego autora niedociÄ…gniÄ™cia w tekÅ›cie, możliwoÅ›ci sfilmowania jego książki, dalsze plany literackie, rady dla osób piszÄ…cych. ByÅ‚y też wspomnienia dotyczÄ…ce czasów licealnych MichaÅ‚a oraz aktualne informacje o jego podróżach zagranicznych, zwÅ‚aszcza na Krym i do MoÅ‚dawii.
PoczÄ…tkowo poważna atmosfera szybko zmieniÅ‚a siÄ™ w bardzo miÅ‚o spÄ™dzony czas przy kawie, herbacie i ciastkach. MichaÅ‚ (bo tak prosiÅ‚ zwracać siÄ™ do siebie autor) zdradziÅ‚ swój przepis na napisanie książki, wyjaÅ›niaÅ‚, skÄ…d braÅ‚ inspiracjÄ™ i jak przebiegaÅ‚a jego droga od tworzenia „do szuflady” do wziÄ™cia udziaÅ‚u i zdobycia I miejsca w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Wydawnictwo Novae Res. Na zadawane pytania odpowiadaÅ‚ precyzyjnie i szczerze, starajÄ…c siÄ™ przybliżyć nam swÄ… pisarskÄ… drogÄ™. To przede wszystkim pasja i determinacja staÅ‚y siÄ™ wyznacznikami osiÄ…gniÄ™tego sukcesu. WedÅ‚ug MichaÅ‚a w realizacji pasji literackich najważniejsze jest, by w miarÄ™ możliwoÅ›ci starać siÄ™ nie ulegać komercji, nie godzić siÄ™ na wydawnicze chwyty marketingowe, które mogÄ… znieksztaÅ‚cić zamierzonÄ… wersjÄ™ autorskÄ… utworu. „Strefa PawÅ‚owa” to powieść o tematyce apokaliptycznej. Autor wyznaÅ‚, iż jego zamiarem byÅ‚o ukazanie dylematów moralnych czÅ‚owieka, ukrytych w fabule.
Swobodna i niepozbawiona elementów humoru pogawÄ™dka zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ wspólnym zdjÄ™ciem, podpisywaniem książek oraz wrÄ™czeniem symbolicznego prezentu: filiżanki i kawy, których leitmotiv odkryÅ‚y w powieÅ›ci uważne czytelniczki – Sylwia i Iza. OkazaÅ‚o siÄ™, iż nasze szkolne spotkanie byÅ‚o debiutem, jeÅ›li chodzi o rozmowy autora „Strefy PawÅ‚owa” z czytelnikami.
Po bliższym poznaniu Michała Baranka zachęcamy nie tylko do przeczytania książki (dostępnej w naszej szkolnej bibliotece), ale także do spełniania marzeń i próbowania swoich sił w pisaniu, do czego przekonująco namawiał nasz gość.
tekst: Honorata Jednak, 1d i Simona Burtka, 1b
foto: Aleksandra Sopuch, 2e