Uczniowie klas 3b, 3d i 1c pojechali 24 września 2014 r. na Politechnikę Wrocławską w ramach XVII Festiwalu Nauki. Na Wydziale Mechanicznym czekał na nas niezwykle interesujący wykład. Każdy zapewne słyszał o drukarce 3D, ale my mieliśmy szansę zobaczyć, w jaki sposób ona działa.
Trzech studentów postarało się nas tym zainteresować. Jeden z nich zaprojektował na komputerze brakujący klocek z układanki, aby następnie ciekawe urządzenie, jakim jest drukarka 3D, po prostu je wydrukowało. Byliśmy zdumieni, gdy po 20 minutach zobaczyliśmy klocek, którego nam brakowało. To niesamowite, że powstał z materiału przypominającego cienką żyłkę. Panowie pokazali nam również wydrukowaną figurkę kobiety, którą wcześniej sami zaprojektowali, spinacz do bielizny, a nawet gwizdek. Dowiedzieliśmy się, że takie drukarki potrafią budować domy! Jest to dużo tańsze rozwiązanie niż tradycyjne. Czy drukarki 3D mogą zastąpić ludzi? Tego nie wiemy, ale wiele na to wskazuje.
Po tym pokazie udaliÅ›my siÄ™ do innego budynku, gdzie bardzo miÅ‚e panie zaproponowaÅ‚y, abyÅ›my zbadali, jakie obciążenie znoszÄ… nasze nogi. MusieliÅ›my zdjąć buty i stanąć na niepozornie wyglÄ…dajÄ…cej czarnej macie podÅ‚Ä…czonej do komputera. WystarczyÅ‚o stanąć prosto i przez 20 sekund starać siÄ™ nie ruszać, a to „mÄ…dre” urzÄ…dzenie w procentach przedstawiÅ‚o nam, na którÄ… nogÄ™ i jakÄ… jej część stawiamy najwiÄ™kszy nacisk. OczywiÅ›cie, nie da siÄ™ ukryć żadnej kontuzji, nawet z przeszÅ‚oÅ›ci, ponieważ mata wykryje, że wiÄ™kszy nacisk kÅ‚adziemy na tÄ™ zdrowÄ… nogÄ™. Po badaniach pani wydrukowaÅ‚a nam nasze raporty, dziÄ™ki czemu mogliÅ›my siÄ™ dowiedzieć, czy z naszymi koÅ„czynami jest wszystko w porzÄ…dku.
Moim zdaniem zajęcia na Politechnice były naprawdę ciekawe, ponieważ nie na co dzień mamy do czynienia z takimi urządzeniami, jak na przykład drukarki 3D, a warto wiedzieć o nich co nieco, skoro zyskują coraz większą popularność.
tekst: Patrycja Åšwierad, 3d
23 września 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły wyruszyła na wycieczkę, aby wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach na Politechnice Wrocławskiej. Opiekunami wyjazdu były panie Ewa ¯uk i Dorota Wołyniec oraz pan Bogusław Wołyniec.
Na początku podzieliliśmy się na trzy grupy, które udały się na wykłady o robotach przemysłowych bądź drukarkach 3D. Podczas zajęć mieliśmy okazję sterować i programować roboty oraz poznać cały proces powstawania przedmiotów dzięki drukarkom trójwymiarowym. Mogliśmy nawet wziąć częściowy udział w tej pracy. Po zakończeniu zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę wykonaną właśnie tą techniką.
Wszystkim uczniom bardzo podobały się warsztaty i już nie możemy doczekać się kolejnych
tekst: Ola Kijak, 1c
foto: Julia Olbrecht, 1c
|