Wielu z nas dzieÅ„ 3 maja uznaje za jeden z dni wolnych, które tworzÄ… tak zwanÄ… ,,majówkÄ™”. Ale tak naprawdÄ™ nie chodzi tylko o ,,kocing na trawingu” i „narodowe grillowanie”.
W 1791 r. król StanisÅ‚aw August Poniatowski zaprzysiÄ…gÅ‚ konstytucjÄ™ uchwalonÄ… przez Sejm Czteroletni wÅ‚aÅ›nie 3 maja. ZakÅ‚adaÅ‚a ona trójpodziaÅ‚ wÅ‚adzy tak, jak w Wielkiej Brytanii i obalenie „liberum veto”, które pozwalaÅ‚o przez dziesiÄ™ciolecia na zrywanie sejmów i blokowanie uchwaÅ‚. Konstytucja miaÅ‚a być ratunkiem dla tonÄ…cego paÅ„stwa. ByÅ‚a pierwszÄ… w Europie i drugÄ… po Stanach Zjednoczonych. WyrażaÅ‚a reformatorskie dążenia obywateli patriotycznie wychowanych w epoce polskiego oÅ›wiecenia.
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone było w Polsce już w czasach Sejmu Czteroletniego i wyrażało zawsze patriotyzm Polaków oraz dążenia niepodległościowe. To dlatego w czasach komunistycznych zostało zakazane i oficjalnie przyćmione Świętem Pracy. Do kalendarza państwowych uroczystości powróciło w III RP, a od roku 2007 również obchodzi je Litwa, ponieważ w czasie uchwalenia konstytucji Rzeczpospolita była państwem Obojga Narodów.
W ZÄ…bkowicach tegoroczne obchody trzeciomajowego Å›wiÄ™ta byÅ‚y tradycyjnie bardzo uroczyste i Å‚Ä…czyÅ‚y wÄ…tki paÅ„stwowe z religijnymi. Deszczowa aura wymusiÅ‚a na wÅ‚odarzach miasta przeniesienie zaplanowanej uroczystoÅ›ci do koÅ›cioÅ‚a pod wezwaniem Å›w. Anny. MszÄ™ dziÄ™kczynnÄ… za kanonizacjÄ™ Jana PawÅ‚a II koncelebrowali księża proboszczowie z naszej gminy, a głównym celebransem byÅ‚ gospodarz koÅ›cioÅ‚a farnego w mieÅ›cie – ksiÄ…dz praÅ‚at Marian MÄ…dry. Godna i podniosÅ‚a oprawa podkreÅ›laÅ‚a rangÄ™ ÅšwiÄ™ta. ByÅ‚y wiÄ™c poczty sztandarowe (ze sztandarem naszego Liceum w poczcie szli: chorąży Bartek Smarżyk oraz Iza Majerczyk i Paula Szumska jako asysta), Å›piewaÅ‚ Chór ,,Gloria” i graÅ‚a Miejska Orkiestra DÄ™ta. KsiÄ…dz w kazaniu nakreÅ›liÅ‚ kilka faktów zwiÄ…zanych z maryjnoÅ›ciÄ… w historii Polski, np. obrona CzÄ™stochowy czy Å›luby Jana Kazimierza we Lwowie. Po Mszy przemówiÅ‚ Burmistrz ZÄ…bkowic ÅšlÄ…skich – pan Marcin Orzeszek, który rozpoczÄ…Å‚ od wydarzeÅ„ historycznych, przeszedÅ‚ do współczesnoÅ›ci, zwracajÄ…c uwagÄ™, jak wiele w ostatnim czasie udaÅ‚o siÄ™ zrealizować w naszym mieÅ›cie. DodaÅ‚, że pomimo tych sukcesów nadal jest wiele do zrobienia. Ostatnim akcentem uroczystoÅ›ci w koÅ›ciele byÅ‚ koncert papieski „Ewangelia ¯ycia Jana PawÅ‚a II”. Poetyckie teksty i pieÅ›ni oratoryjne mistrzowsko wykonali zaproszeni artyÅ›ci: Agata Klimczak, Roman KoÅ‚akowski i Marcin RogoziÅ„ski. Ich wystÄ™p przypomniaÅ‚ wszystkim podniosÅ‚y nastrój wydarzeÅ„, zwiÄ…zanych z niedawnÄ… kanonizacjÄ… Jana PawÅ‚a II. Po gromkich brawach ksiÄ…dz proboszcz żartobliwie zakoÅ„czyÅ‚ koncert, ogÅ‚aszajÄ…c jak w filmie „the end”. NastÄ™pnie już bez pocztów sztandarowych spod koÅ›cioÅ‚a uczestnicy uroczystoÅ›ci przemaszerowali na czele z orkiestrÄ… pod pomnik na placu Jana PawÅ‚a II, gdzie nastÄ…piÅ‚o odegranie hymnu paÅ„stwowego oraz symboliczne skÅ‚adanie wieÅ„ców. W imieniu naszego Liceum wiÄ…zankÄ™ kwiatów zÅ‚ożyÅ‚a pani dyrektor Mariola Hajduk z delegacjÄ… rodziców, nauczycieli i uczniów.
Dzień kanonizacji Jana Pawła II został w LO w Ząbkowicach Śląskich upamiętniony także okolicznościową tablicą, wyeksponowaną w głównym korytarzu szkoły, co można zobaczyć na zdjęciach.
tekst: Piotr Piwkowski, kl. 2e
foto: Klaudia Ferensztajn, kl. 2d, Aneta Klinke-Osadnik |