Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecie 19 2024 04:22:57 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA – podsumowanie II tury marzec – kwiecień 2021 r.


W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Podobnie jak w I semestrze, w każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Cytaty zamieszczane były również na kanale tekstowym #BIBLIOTEKA na Discordzie. Odpowiedzi (autor i tytuł książki, z której pochodzi cytat) uczestnicy wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus i Discord. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W tym miejscu ponownie bardzo dziękuję Paniom Polonistkom za Ich życzliwość i przychylne włączenie się w akcję oraz zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania czytania. Odpowiedzi Uczniowie mogli zgłaszać do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia.
Co ciekawe – każdy cytat w II turze akcji pochodził wyłącznie z książek zakupionych z dotacji, którą nasza biblioteka otrzymała w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Druga tura akcji trwała przez osiem tygodni: od 1 marca do 30 kwietnia 2021 r. a udział wzięło w niej 129 Uczniów. Łącznie tegoroczna edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (w I i II turze) trwała przez siedemnaście tygodni, a udział w niej wzięło 423 Uczniów (większość uczestników wielokrotnie typowała prawidłowe odpowiedzi).

Niżej prezentuję zwycięzców kolejnych tygodni II tury akcji:

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIESIĄTY
Kiedy uniosłam powieki, w pierwszej chwili pomyślałam, że ktoś musiał wydłubać mi wcześniej gałki oczne, wytarzać je w ostrym piasku, po czym wcisnąć z powrotem do oczodołów. Usta miałam wyschnięte i czułam w nich kwaśny posmak. Miałam wrażenie, jakby moja czaszka skurczyła się przez noc. Przez kilka sekund nie pamiętałam o sześciu wypitych kieliszkach szampana i mętnie zastanawiałam się, czy może to, czego teraz doświadczam, jest efektem działania książki. Tak jakby historia mogła fermentować w moich żyłach niczym wino i upijać.
Jeśli jakaś opowieść miałaby taką moc, byłaby to właśnie ta, którą czytałam. Niewątpliwie nieraz miałam już do czynienia z lepszymi książkami, w których było więcej przygód, pocałunków, a mniej peror. Jednak żadna z nich nie rozbudziła we mnie kruchej wiary, że być może w jakiś sposób opowiadana w niej niemożliwa historia jest prawdziwa […].

Prawidłowa odpowiedź: Alix E. Harrow „Dziesięć tysięcy drzwi”
Zwycięzcy dziesiątego tygodnia:
Magdalena Maślach z klasy IB,
Marlena Zielińska z klasy IIC,
Julia Czubaj z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ JEDENASTY
Feliks wstał równo ze świtem i poszedł biegać. Nie dotarł nawet do połowy swojej zwykłej trasy, kiedy niemal padł twarzą na drogę. Do domu musiał wrócić spacerem i nie miał nawet sił myśleć o zejściu do piwnicy, gdzie dawno temu urządził niewielką siłownię. Nowe ciało było do niczego. Chude, niewysortowane, słabe… Jak miał poradzić sobie z czymkolwiek, gdy ledwie panował nad własnymi kończynami?
Z żalem uznał, że musi minąć trochę czasu, nim wybierze się na polowanie.
Kiedy tylko odpoczął, wybrał się do księgarni. Magda nie wróciła do domu na noc i choć nie martwił się o nią zbytnio – w końcu w mieście nikt nie zrobiłby jej krzywdy – to wolał się upewnić, że nic jej nie jest. Pewnie Wciąż była na niego wściekła za to, że nie skakał z radości, gdy dowiedział się, że zamieszkała w jego domu.

Prawidłowa odpowiedź: Paulina Hendel: „Żniwiarz. Pusta noc”.
Zwycięzcy jedenastego tygodnia:
Wiktoria Wadyl z klasy IC,
Hanna Gwóźdź z klasy IIB,
Jadwiga Tomaszewska z klasy IIA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DWUNASTY
W pewnym sensie ferie okazały się katastrofą. Prawie nie wychodzili na dwór, wyjąwszy kilka spacerów (przedsięwziętych żwawym truchtem) po lodowatych przedmieściach Urbany, tak płaskich i pustych, że mieli wrażenie, iż lada chwila spadną w olbrzymie niebo. Jednak pod innymi względami było idealnie. Stali się sobie bliżsi. Pobyt w domu Alice pomógł Quentinowi zrozumieć, dlaczego jest właśnie taka. Nie pokłócili się ani razu – przerażający przykład jej rodziców sprawił, że czuli się młodzi i romantyczni. W pierwszym tygodniu ferii skończyli całą pracę dyplomową i mogli nie robić absolutnie nic. Kiedy drugi tydzień dobiegał końca, miotali się jak lwy w klatce i marzyli o powrocie do nauki.
Od lata prawie nie mieli wieści od pozostałych. W gruncie rzeczy Quentin się ich nie spodziewał. Oczywiście ciekawiło go, jak to jest w prawdziwym świecie, ale uznał, że Eliot i Josh, i Janet są zajęci wspinaniem się na jakiś niepojęty nowy szczebel luzactwa, leżący znacznie powyżej Brakebills, tak jak Brakebills leżało znacznie powyżej Brooklynu czy Chesterton, i czułby się zawiedziony, gdyby nadal mieli czas i chęć zawracać sobie głowę kontaktem z nimi.

Prawidłowa odpowiedź: Lev Grossman: „Czarodzieje”.
Zwycięzcy dwunastego tygodnia:
Natalia Sopuch z klasy IIB,
Kacper Mzyk z klasy IIIc,
Hubert Mączka z klasy IB;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY
Wreszcie podniosła się z łóżka i poszukała schronienia w jedynym miejscu, gdzie mogła znaleźć jakąś pociechę. Raz w życiu cieszyła się, że na klombach, niezależnie od pory roku, rosną chwasty. Kiedy je wyrywała, zaczynała odzyskiwać przytomność umysłu, ale tyle pytań kołatało się jej w głowie, że mało nie oszalała z frustracji. Babcia i Daisy już nie żyły, a jedyna osobą, która mogłaby jej cokolwiek wyjaśnić, był ktoś, kogo nie wolno jej było więcej zobaczyć. Jej ojciec zabił jego ojca, zrujnował mu dzieciństwo, kiedy ona swoje spędziła w błogiej nieświadomości.
Przeszedł ją dreszcz na wspomnienie tego, jak to opowiadała Freddiemu o swoim wspaniałym, kochanym tacie, szczególnie w początkach ich znajomości. Zdała sobie sprawę, że główną ofiarą był tu Freddie. Nic dziwnego, że ja rzucił, kiedy zorientował się, kim ona naprawdę jest.

Prawidłowa odpowiedź: Lucinda Riley: „Pokój Motyli”.
Zwycięzcy trzynastego tygodnia:
Marcelina Beniuk z klasy IIIb,
Klaudia Berdychowska z klasy IIA,
Sara Kościelska z klasy ID;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY
Chwilę po dziesiątej rano czarny packard wjechał na tonącą w strugach deszczu ulicę Gran Vía i zatrzymał się przed wejściem do starego hotelu Hispania. I chociaż po szybach w oknie spływały strumyczki wody, Alicja dostrzegła wysiadających z niego dwóch emisariuszy, szarych i zimnych, jak ten poranek, w płaszczach i kapeluszach. Spojrzała na zegarek. Wspaniałomyślny Leandro nie zaczekał z wysłaniem po nią swych gończych psów nawet kwadransa. Trzydzieści sekund później zadzwonił telefon, Alicja podniosła słuchawkę po pierwszym dzwonku. Wiedziała doskonale, czyj głos usłyszy po drugiej stronie.
Prawidłowa odpowiedź: Carlos Ruiz Zafón: „Labirynt duchów”.
Zwycięzcy czternastego tygodnia:
Amelia Grzesińska z klasy IIA,
Kajetan Chajko z klasy IID,
Kacper Bieńka z klasy IIIb;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY
Próby wody ciągnęły się jak długi sen. Większość obywateli skryła się w domach, gdy sztorm chłostał deszczem zachodni brzeg Seiiki, ale morscy strażnicy musieli umieć sprostać najtrudniejszym warunkom.
- Deszcz to woda i my też jesteśmy wodą! – przekrzykiwał grom morski generał, maszerując wzdłuż szeregu. Włosy lepiły mu się do czaszki, krople deszczu kapały z nosa. – Jeśli zmoże was ta mżawka, nie macie co liczyć na miejsce na smoczym grzbiecie. Dowiedziecie w ten sposób, że morska straż nie jest miejscem dla was. – I dodał głośniej: – Czy pokona was woda?
– Nie, czcigodny morski generale! – krzyknęli wszyscy.
Tané była przemoczona do suchej nitki. Tyle dobrego, że deszcz był letni, nie lodowaty.
Strzelanie z łuku i broni palnej okazało się prostsze, niż myślała. Nawet w tej ulewie nie zawiodło jej bystre oko i pewna ręka. Z łukiem najlepiej radziła sobie Dumusa – przeszłaby próbę nawet z zamkniętymi oczami – ale drugie miejsce zajęła Tané, której nikt, nawet Dumusa, nie zdołał pokonać w strzelaniu z pistoletu, choć niewiele brakowało jednemu strażnikowi z domu Zachodu.
Prawidłowa odpowiedź: Carlos Ruiz Zafón: „Zakon Drzewa Pomarańczy”, część 1.
Zwycięzcy piętnastego tygodnia:
Katarzyna Tuła z klasy IA,
Michał Balicki z klasy IIC,
Wojciech Ciapka z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY
Dla kogoś, kto spędził całe życie w Chicago i jego okolicach, nie wszystkie aspekty życia na wsi są w pełni zrozumiałe. Na przykład kłopotliwa kwestia koguta. Dla Colina pianie koguta o świcie było pomysłem czysto literackim lub filmowym. Gdy autor chciał, by bohater obudził się o świcie, wykorzystywał w tym celu symboliczny motyw piejącego kura. Colin myślał, że pisarze po prostu pewne rzeczy opisują inaczej niż w rzeczywistości. Nigdy nie przedstawiali dosłownie całej historii, tylko jej kluczowe elementy. A on uważał, że wierność prawdzie powinna liczyć się tak samo jak sens, i pewnie właśnie dlatego nie potrafił dobrze opowiadać.
Tego ranka dowiedział się, że koguty tak naprawdę nie zaczynają piać o świcie, lecz sporo przed nim – gdzieś tak koło piątej. Colin zaczął budzić się w obcym łóżku i przez kilka sekund, gdy próbował przebić wzrokiem ciemność, czuł się dobrze. A potem przypomniało mu się, że Katherine go rzuciła.
Prawidłowa odpowiedź: John Green: „19 razy Katherine”.
Zwycięzcy szesnastego tygodnia:
Katarzyna Ciapka z klasy IIA,
Aleksandra Braszka z klasy IId,
Kamil Górak z klasy IID;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIEDEMNASTY
Jedenaście minut. Tyle zajęło dotarcie z ulicy Hubala na parking pod makro. Sygnał świetlny i dźwiękowy w radiowozie z pewnością zrobił swoje, ale Agnieszka musiała przyznać przełożonemu, że potrafi pędzić na złamanie karku. Mknęli obwodnicą z prędkością stu osiemdziesięciu kilometrów na godzinę, a potem z piskiem opon zjechali na Partyzancką. Kilkaset metrów dzieliło ich od celu.
Litman zaparkował tuż przed samym wejściem do hali, po czym oboje wyskoczyli z samochodu i z wyciągniętymi dokumentami popędzili do środka.
Gdy byli mniej więcej w połowie drogi, na antenie RMF-u usłyszeli, że lot PA202 do Toronto przerwał łączność radiowa z wieżą kontroli w Warszawie. Zaraz potem maszyna zaczęła się wznosić i obecnie nikt nie wiedział, dokąd się kieruje.
Prawidłowa odpowiedź: Remigiusz Mróz: „Lot 202”.
Zwycięzcy siedemnastego tygodnia:
Katarzyna Błauciak z klasy IA,
Wiktoria Działa z klasy IC,
Wiktor Przedwojewski z klasy IId;
Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 129 Uczestnikom II tury akcji czytelniczej!

Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników II tury akcji CYTAT TYGODNIA:

Klasa IA:
Katarzyna Błauciak, Zofia Gwóźdź, Wiktoria Sarzyńska, Katarzyna Tuła, Oliwia Żytkowicz.
Klasa IB:
Emilia Kmieć, Magdalena Maślach, Hubert Mączka, Kornelia Sowa.
Klasa IC:
Wiktoria Działa, Aleksandra Stępień, Wiktoria Wadyl.
Klasa ID:
Sara Kościelska.
Klasa IE:
Marcel Bednarz, Miłosz Mik, Kinga Petko, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIA:
Klaudia Berdychowska, Katarzyna Ciapka, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Jadwiga Tomaszewska.
Klasa IIB:
Hanna Gwóźdź, Oliwia Kowalik, Natalia Nowak, Natalia Sopuch, Emilia Sowa.
Klasa IIC:
Michał Balicki, Martyna Pieńkowska, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.
Klasa IID:
Kajetan Chajko, Kamil Górak, Aurelia Łysoń, Patrycja Obrał, Weronika Stelmach.
Klasa IIa:
Paulina Soroko.
Klasa IIb:
Aleksy Klimczak, Klaudia Pakiet.
Klasa IIc:
-
Klasa IId:
Dominika Bors, Aleksandra Braszka, Julia Kudryńska, Wiktor Przedwojewski.
Klasa IIIa:
Karolina Herdy.
Klasa IIIb:
Marcelina Beniuk, Kacper Bieńka.
Klasa IIIc:
Nina Kostańska, Kacper Mzyk, Marta Zapotoczny.
Klasa IIId:
Patrycja Barylska, Wojciech Ciapka, Julia Czubaj, Aleksandra Fiedeń, Zuzanna Forczek, Anna Łata, Sandra Stawasz.

Wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA (z I i II tury akcji) jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek.
Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! Druga edycja akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA już w następnym roku szkolnym.

Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum



PS. W obu turach tegorocznej edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA udział wzięli następujący Uczniowie:
Klasa IA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Zofia Gwóźdź, Anna Hrabczak, Lilianna Słomka, Wiktoria Sarzyńska, Katarzyna Tuła, Oliwia Żytkowicz.

Klasa IB:
Gracjana Dziopa, Julia Jankoić, Emilia Kmieć, Magdalena Maślach, Hubert Mączka, Klaudia Pawliczak, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa.
Klasa IC:
Agnieszka Becela, Wiktoria Działa, Aleksandra Stępień, Zuzanna Tomanek, Wiktoria Wadyl.
Klasa ID:
Zofia Bocian, Mateusz Dębiński, Sara Kościelska, Mateusz Mądry, Martyna Piątek, Andrzej Urbański.
Klasa IE:
Marcel Bednarz, Miłosz Mik, Roland Niedźwiedź, Kinga Petko, Jakub Plata, Karol Pokrywka, Antoni Ruszkowski, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIA:
Klaudia Berdychowska, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska, Natalia Wolak.
Klasa IIB:
Magdalena Chłoń, Aleksandra Fudali, Hanna Gwóźdź, Oliwia Kowalik, Natalia Nowak, Wiktoria Palac, Julia Pater, Natalia Sopuch, Emilia Sowa.
Klasa IIC:
Michał Balicki, Ewa Cichoń, Nikola Cieplińska, Martyna Pieńkowska, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.
Klasa IID:
Katarzyna Chajko, Jakub Cywka, Kamil Górak, Barbara Gwóźdź, Aleksandra Janik, Aurelia Łysoń, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Weronika Stelmach, Martyna Trojnar, Patryk Wójtowicz.
Klasa IIa:
Aleksy Klimczak, Jakub Kusion, Paulina Soroko, Patryk Twardak.
Klasa IIb:
Jakub Dziatczyk, Aleksy Klimczak, Klaudia Pakiet, Dawid Talarek, Grzegorz Żurawek.
Klasa IIc:
Marcel Chrobak, Weronika Hajdamowicz, Nina Kostańska, Julia Tomasiak.
Klasa IId:
Dominika Bors, Aleksandra Braszka, Julia Kudryńska, Angelika Lubieniecka, Karolina Pióro, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska.
Klasa IIIa:
Karolina Herdy, Nikola Siemińska.
Klasa IIIb:
Marcelina Beniuk, Kacper Bieńka, Katarzyna Kubacka, Klaudia Malinowska, Ewelina Ryznar, Paula Wierpowska.
Klasa IIIc:
Nina Kostańska, Kacper Mzyk, Wiktor Waraczewski, Marta Zapotoczny.
Klasa IIId:
Patrycja Barylska, Wojciech Ciapka, Julia Czubaj, Aleksandra Fiałkowska, Aleksandra Fiedeń, Zuzanna Forczek, Ewelina Fryc, Martyna Hefka, Anna Łata, Sandra Stawasz.

Tekst: pani Agnieszka Felka

Copyright © 2015
5303468 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: