Co to jest palimpsest, jakie afery i kiedy wykryły media, kto z dziennikarzy w 1999 roku został nagrodzony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski — między innymi z takimi zagadnieniami zmagali się uczestnicy eliminacji okręgowych V Olimpiady Wiedzy o Mediach. Z naszej Szkoły uczestniczyło w nich siedmioro uczniów: Patrycja Barylska i Karolina Konopska (obie z Id) oraz Maja Białas, Kasia Klisiewicz, Agata Trasper, Michał Pater, Filip Zielonka z klasy IIIb.
Wszyscy pomyślnie przeszli etap szkolny, który wymagał napisania eseju na jeden z tematów:
1. Autotematyzm mediów – odmiany i przyczyny
2. Dziennikarz – zawód czy powołanie?
3. Różne oblicza medialnej rozrywki
4. Media i ich użytkownicy za dwadzieścia lat
5. Problemy kobiet w różnych krajach świata, widziane oczami polskich reporterek i reporterów (na wybranych przykładach)
Przy pisaniu na temat drugi skorzystaliśmy z pomocy absolwentów naszego Liceum, obecnie dziennikarzy: pani Barbary Sobskiej, pana Krzysztofa Kotowicza, pana Roberta Herdego oraz Joanny Depczyńskiej, która ukończyła studia dziennikarskie I stopnia. Wszystkim wymienionym bardzo dziękujemy za cenne uwagi i życzliwość.
Etap okręgowy odbył się 14 grudnia 2018 w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Spośród pięćdziesięciu uczestników wyłoniono tylko dziesięciu, którzy w marcu powalczą o indeksy w Warszawie. Naszą Szkołę reprezentować będzie Maja Białas, która osiągnęła wymagany pułap punktów. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w centralnych eliminacjach! Mai, a także pozostałej szóstce należą się słowa uznania za ogromną wiedzę z różnych dziedzin (OWoM ma charakter interdyscyplinarny) oraz za podjęcie zadania, które wykracza poza szkolną rutynę.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Jessica Krysiak została laureatką Olimpiady, zatem mamy nadzieję na powtórzenie sukcesu!
Tekst: pani Jolanta Depczyńska
Foto: Dagmara Czyż i Filip Zielonka |