|
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
|
|
|
|
|
|
WAMPIRY, DRZAZGI I NIE TYLKO – CZYLI WAKACYJNE NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ |
Zbliżają się wakacje – a ponieważ wiadomo, że nic tak nie umili wolnego czasu jak dobra książka – chciałam dziś zaproponować kilka bardzo różnych tytułów, zgodnie z zasadą: „dla każdego coś dobrego”! Przedstawię trzyczęściową powieść „Pamiętniki wampirów. Pamiętnik Stefano” – wprowadzającą (i wiele wyjaśniającą) historię cyklu książek o wampirach L.J.Smith. Chciałabym też zarekomendować powieść psychologiczną „Drzazga”, poruszającą zawiłe problemy relacji rodzinnych Ewy Nowak oraz zabawną, ale też detektywistyczną, powieść drogi trochę już zapomnianej Joanny Chmielewskiej.
Serdecznie zapraszam do skorzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej przed wakacjami! W plecaku zawsze warto mieć coś do poczytania…
L.J. Smith „Pamiętniki Wampirów. Pamiętnik Stefano” – trzy części: tom 1: „Początek”, tom 2: „Żądza krwi” i tom 3: „Pragnienie”.
Zanim ktoś sięgnie po sfilmowane już i bardzo popularne „Pamiętniki Wampirów” powinien dowiedzieć się, jak to wszystko się zaczęło. „Pamiętnik Stefano” (trzyczęściowa powieść) przenosi nas o sto lat wcześniej i odkrywa początek historii miłosnego trójkąta dwóch wampirów – dwóch nienawidzących się braci i pięknej dziewczyny, której obaj pragną. Akcja rozpoczyna się w 1864 roku, kiedy do rodzinnego domu dwóch braci: Stefano i Damona Salvatore docierają echa wojny secesyjnej. W Mystic Falls pojawia się też olśniewająca i tajemnicza Katherine a bracia, dotąd nierozłączni, stają się rywalami w wyścigu o jej względy. Wzajemna wrogość na zawsze popsuje ich przyjacielskie stosunki. Bracia odkryją też, że jeden pocałunek uwodzicielskiej kobiety może na zawsze odmienić życie…
To powieść, która szybko wciąga czytelnika, z mnóstwem barwnych postaci ukazanych na tle wojny secesyjnej. Dla miłośników „wampirzych” sag – to lektura obowiązkowa!
Ewa Nowak „Drzazga”
Myliłby się ten, kto uznałby „Drzazgi” Ewy Nowak za powieść błahą, prezentującą wyłącznie „lekki” obraz współczesnych nastolatków. Poruszany tu problem faworyzowania dzieci w rodzinie jest raczej rzadko przedstawiany w polskiej literaturze i tym bardziej ciekawy.
Każdy, kto przeczyta książkę, na pewno opowie się po którejś ze stron: za siostrą kochaną przez matkę, mającą w niej przyjaciółkę, na pozór szczęśliwą czy po stronie tej niekochanej, „ostrej”, która w domu nie znajduje ani uwagi i miłości matki, ani przyjaźni i zrozumienia ze strony siostry, ani spokoju.
Rywalizacja, wręcz wzajemna nienawiść sióstr, prowokują czytelnika do zadania sobie kilku ważnych pytań. Czy zawsze motywy usprawiedliwiają działania? Czy można kochać dzieci jednakowo mocno?
Powieść jest tym bardziej ciekawa, że główną bohaterką nie jest odtrącona, niekochana siostra, ale właśnie ta dobra, dzięki czemu poznajemy historię rodziny z innej, niż moglibyśmy się spodziewać, perspektywy. Ewa Nowak pokazuje, z jakimi problemami zmaga się dziewczyna, jak trudno jej walczyć z codzienną przemocą psychiczną. To właśnie Marta – ta „lepsza”, kochana córka musi podjąć decyzję, czy odważy się zburzyć porządek panujący w jej rodzinie i czy stać ją na zapłacenie ceny, jaką może być nawet utrata bezwarunkowej miłości matki.
Ewa Nowak nie skupia się wyłącznie na problemach głównej bohaterki. Poznajemy inne historie, np. chłopca uciekającego się do zawiłych manipulacji wobec matki i tu również możemy zapytać – czy cel zawsze uświęca środki? Pojawia się też wątek przemocy szkolnej i problemów, z którymi muszą się zmierzyć młodzi ludzie w zderzeniu z zasadami ustanowionymi przez dorosłych.
Książka na pewno jest warta polecenia, choć nie brak jej wad, np. w sposobie opisywania życia codziennego młodych ludzi czy języka jakim posługują się na co dzień. Ciekawi mnie, czy Wy też po szkole chodzicie na herbatkę, a w „mowie potocznej” rzucacie cytatami i posługujecie się słowami tak długimi, że aż język się plącze??? Warto przeczytać i przekonać się – jak się ma w tej powieści poruszony i niewątpliwie prawdziwy, ważny problem relacji rodzinnych do obrazu nastolatków i współczesnej szkoły. Może ktoś z Was zechce podzielić się swoimi przemyśleniami na temat książki i napisze o niej choćby kilka słów? Zapraszam!
„Boczne drogi” Joanna Chmielewska
Książka – nie zawaham się stwierdzić – jak każda powieść autorki, świetnie nadaje się do poprawiania nastroju, bezstresowego wypoczynku czy po prostu po to, by przy lekturze pośmiać się do woli. To prawdziwa powieść drogi. Rodzinę sławnej pisarki powieści kryminalnych odwiedza Teresa, krewna z Kanady, mająca życzenie zwiedzić w Polsce miejsca, od morza po góry, których jeszcze nie widziała. Od początku wyprawy prześladują ich przedziwne wypadki, zaskakujące sploty zdarzeń i zabawne perypetie. Jednak coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, zwieńczone zaginięciem w Górach Stołowych samej Teresy, nieuchronnie prowadzą bohaterów do rozpoczęcia prywatnego śledztwa… Polecam – „Boczne drogi” to prawdziwie wakacyjna książka!
Wasza biblioteka życzy dobrej pogody – gdziekolwiek będziecie odpoczywać, wielu wrażeń i niezapomnianych wspomnień! Wracajcie z nową energią we wrześniu. Niech moc i dobre książki będą z Wami!
Zapraszam również do samodzielnego wyszukiwania potrzebnych książek – bezpośrednio w bibliotece oraz na stronie z katalogami zbiorów. Katalog zbiorów naszej biblioteki znajduje się na stronie:www.zabkowicesl-lo.sowa.pl (lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły:www.lozabkowice.pl ).Po otwarciu strony katalogu możesz wybrać autora, tytuł lub hasło przedmiotowe i wpisać to, czego szukasz. System przeszuka katalogi zbiorów naszej biblioteki i wygeneruje listę literatury na dany temat lub według autorów / tytułów.
Zapraszam do Waszej biblioteki – czeka na Was kącik „Przeczytaj mnie…” i cały księgozbiór.
Agnieszka Felka |
| |
|
|
|
|