Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 24 2024 15:36:14 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
GorÄ…cy barszczyk

Gdy ktoś wypowiada słowo BARSZCZ, od razu zapala się w mojej głowie czerwona lampka i ślinka cieknie, bo myślę o bożonarodzeniowej potrawie, której jestem wielkim fanem. Ostatnio jednak barszczu nie kojarzę tylko z polską kuchnią, ale też z polską łąką.

Dr Michał Śliwiński – botanik, zaproszony do naszego Liceum przez panią Anetę Szaczkowską – 16 marca przedstawił kwestię barszczu Sosnowskiego na terenie Polski, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powiat ząbkowicki. Ten barszcz nie ma nic wspólnego z zupą. Jest to roślina, której system obrony przed drapieżnikami sprawia, że każdy, kto jej dotknie, ulega poparzeniu niewiele różniącemu się od tego, które występuje przy kontakcie z ogniem. Dowiedziałem się, że rośnie on również blisko nas i bardzo trudno go zlikwidować z uwagi na produkcję ogromnej ilości nasion, łatwości ich rozsiewania i rozprzestrzeniania oraz dużej żywotności tej rośliny.

Ogromne poruszenie na sali spowodowały zdjęcia osób i zwierząt poparzonych w wyniku kontaktu z barszczem. Budziły przerażenie i bardzo realistycznie oddawały niebezpieczeństwo, na które jest narażony każdy z nas, gdy np. wychodzi na spacer koło rzeki.

Warto zwrócić uwagę, że pan z Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego bardzo dobrze prowadził wykład, ponieważ potrafił zaciekawić biologią matematyków, co graniczy z cudem. Wykład też spełnił swoją rolę, bo sprawił, że zapamiętałem, jak mniej więcej wygląda ta niebezpieczna roślina i wiem gdzie jej nie szukać. Taka forma przedstawienia zagrożeń jest o wiele lepsza niż reklamy w telewizji czy też w Internecie, bo tam nikt nie zwraca na nie szczególnej uwagi. Cieszę się, że w naszej Szkole wszyscy uczniowie mogą brać udział w tym przedsięwzięciu, a nie tylko klasy biologiczne – jak to zazwyczaj bywa przy projektach dotyczących środowiska – bo wiedza na niektóre tematy przydaje się każdemu.

tekst: Mikołaj Zapotoczny, kl. IIa
foto: Wiktoria Misztela, kl. IIa


 
Copyright © 2015
5854603 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: