KROK 1. Pij dużo napojów, najlepiej wody! Dorosły człowiek powinien codziennie wypić przynajmniej 1,5 litra płynów!
KROK 2. Zachowaj niepotrzebne Ci zakrętki.
KROK 3. PrzynieÅ› je do pani Anety Szaczkowskiej do gabinetu nr 37.
Nagroda gwarantowana: wysoka satysfakcja z pomagania, bo przecież TY ratujesz czyjeś życie lub zdrowie!
Na pomysł zbierania i sprzedawania plastikowych zakrętek jako pierwsi wpadli wolontariusze fundacji wspierających osoby niepełnosprawne. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczają na zakup wózków inwalidzkich, łóżek rehabilitacyjnych i opłatę turnusów zdrowotnych.
Kilogram plastikowych nakrętek przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Koszt wózka to 4-6 tys. zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Nie oszukujmy się, kto trzymałby 6 ton zakrętek w domu? Zbieranie takiej ilości zajęłoby chyba całe życie! Bez sensu, skoro każdy z nas przynajmniej raz dziennie wyrzuca 1 zakrętkę. Dlatego im więcej osób je przyniesie, tym większy sukces! Nie dość, że pomagasz konkretnej osobie, to również uczestniczysz w bardzo pożytecznym przedsięwzięciu ekologicznym!
W dalszym ciągu pomagamy jedenastoletniemu Wiktorowi, mieszkającemu w Ziębicach. Dzięki akcji prowadzonej w naszym Liceum chłopiec może uczestniczyć w zajęciach logopedycznych. Pierwsza tura zakrętek, którą przekazaliśmy jeszcze we wrześniu, to 25 kg. A w lutym Wiktor otrzymał od nas 60 kg. £ącznie to aż 85kg!
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę, a szczególnie Paulinie ¯yłowicz z klasy IIIb.
Widać, że można liczyć na naszą Szkołę, dlatego: nie bójmy się pomagać!
tekst i foto: Natalia Kowalska, kl. IIa |