W dniach 24. i 29. listopada oraz 1. grudnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich mieli przyjemność uczestniczyć w zajÄ™ciach na Politechnice WrocÅ‚awskiej zorganizowanych w ramach DolnoÅ›lÄ…skich MaÅ‚ych Grantów. Nie doszÅ‚oby to do skutku , gdyby nie podjÄ™cie próby napisania projektu pt. „Jak to siÄ™ dzieje, że robot robi to, co chcemy – wprowadzenie do sterowania mechanizmem robota” przez wyjÄ…tkowe matematyczki z naszej szkoÅ‚y: paniÄ… wicedyrektor MariolÄ™ Hajduk, paniÄ… JolantÄ™ Maziarz i paniÄ… EwÄ™ ¯uk. To dziÄ™ki ich wytrwaÅ‚oÅ›ci i zaangażowaniu jako nieliczna spoÅ›ród wielu organizacji na Dolnym ÅšlÄ…sku otrzymaliÅ›my kwotÄ™ 5000 zÅ‚ na realizacjÄ™ pilotażowego programu DolnoÅ›lÄ…skie MaÅ‚e Granty. Uczestnictwo w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu umożliwiÅ‚o trzykrotny, bezpÅ‚atny wyjazd na PolitechnikÄ™ WrocÅ‚awskÄ… i piÄ™ciogodzinne warsztaty w murach uczelni. Dr inż. Krzysztof Chrapek, pracownik naukowo – dydaktyczny Politechniki WrocÅ‚awskiej towarzyszyÅ‚ naszym uczniom we wszystkich spotkaniach prowadzÄ…c wykÅ‚ady i zajÄ™cia praktyczne. Wszyscy z zainteresowaniem sÅ‚uchali wykÅ‚adu na temat podstawowej budowy robota, jego funkcji czy doboru napÄ™dów w zależnoÅ›ci od geometrii i rodzaju robota. MÅ‚odzież miaÅ‚a okazjÄ™ zaprojektować wÅ‚asnÄ… maszynÄ™. Tematyka projektów byÅ‚a różnorodna – poczÄ…wszy od robota pielÄ™gnujÄ…cego paznokcie, myjÄ…cego okna, malujÄ…cego trampki, a skoÅ„czywszy na robocie zbierajÄ…cym na tacÄ™. Bujna wyobraźnia naszych uczniów Å›wiadczy o ich kreatywnoÅ›ci i chÄ™ci rozwoju, a także o dążeniu do tego, by życie byÅ‚o Å‚atwiejsze.
Każdą wizytę umilała współpraca z prawdziwymi robotami przemysłowymi. Należało ustalić program w taki sposób, aby robot wykonał polecone zadanie. Dzięki wcześniej zdobytym informacjom na temat programowania praca przebiegała bez komplikacji, a jej efekty wskazywały na umiejętność zastosowania w praktyce teoretycznych wiadomości.
To byÅ‚ pierwszy raz, kiedy „Å›cisÅ‚e umysÅ‚y” z naszego LO miaÅ‚y okazjÄ™ skonfrontować siÄ™ od podstaw z mechanizmem robota przemysÅ‚owego. Spotkanie przerosÅ‚o oczekiwania wiÄ™kszoÅ›ci uczniów, a to tylko dziÄ™ki charyzmatycznemu i pozytywnie nastawionemu wykÅ‚adowcy – dr. inż. Krzysztofowi Chrapkowi, który sprawiÅ‚, że robotyka staÅ‚a siÄ™ punktem zainteresowania mÅ‚odzieży. ProwadzÄ…cy zachÄ™ciÅ‚ też naszych uczniów do kontynuowania edukacji na Politechnice WrocÅ‚awskiej, podaÅ‚ informacje o uczelni, jej wydziaÅ‚ach i budynkach, liczbie pracowników oraz studentów, a także daÅ‚ nam cenne rady, czym siÄ™ kierować w wyborze studiów. Po trzech wyjazdach na WydziaÅ‚ Mechaniczny Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji na Politechnice WrocÅ‚awskiej odbyÅ‚ siÄ™ 8 grudnia br. w naszej szkole apel. Zorganizowali go uczniowie, którzy poza tym, że uczestniczyli w wykÅ‚adach, sÄ… również czÅ‚onkami szkolnego koÅ‚a robotów „Sinus”. Przedstawili wszystkie możliwoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„, z którymi współpracujÄ…, a przy okazji rozwijajÄ… swoje umiejÄ™tnoÅ›ci w dziedzinie programowania i algorytmiki.
Udział w projekcie Dolnośląskich Małych Grantów był bardzo interesujący. Warto podejmować odważne kroki i brać udział w programie, którego operatorem jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dzięki wyjazdom na uczelnię nauka stała się o wiele ciekawsza.
tekst: Aleksandra Bielas, kl. II c
foto: Natalia Skorecka, kl. I a
|