Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 24 2024 19:57:32 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
„Jak to siÄ™ dzieje, że robot robi to, co chcemy …”

W dniach 24. i 29. listopada oraz 1. grudnia 2017 r. uczniowie klas pierwszych i drugich Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich mieli przyjemność uczestniczyć w zajÄ™ciach na Politechnice WrocÅ‚awskiej zorganizowanych w ramach DolnoÅ›lÄ…skich MaÅ‚ych Grantów. Nie doszÅ‚oby to do skutku , gdyby nie podjÄ™cie próby napisania projektu pt. „Jak to siÄ™ dzieje, że robot robi to, co chcemy – wprowadzenie do sterowania mechanizmem robota” przez wyjÄ…tkowe matematyczki z naszej szkoÅ‚y: paniÄ… wicedyrektor MariolÄ™ Hajduk, paniÄ… JolantÄ™ Maziarz i paniÄ… EwÄ™ ¯uk. To dziÄ™ki ich wytrwaÅ‚oÅ›ci i zaangażowaniu jako nieliczna spoÅ›ród wielu organizacji na Dolnym ÅšlÄ…sku otrzymaliÅ›my kwotÄ™ 5000 zÅ‚ na realizacjÄ™ pilotażowego programu DolnoÅ›lÄ…skie MaÅ‚e Granty. Uczestnictwo w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu umożliwiÅ‚o trzykrotny, bezpÅ‚atny wyjazd na PolitechnikÄ™ WrocÅ‚awskÄ… i piÄ™ciogodzinne warsztaty w murach uczelni. Dr inż. Krzysztof Chrapek, pracownik naukowo – dydaktyczny Politechniki WrocÅ‚awskiej towarzyszyÅ‚ naszym uczniom we wszystkich spotkaniach prowadzÄ…c wykÅ‚ady i zajÄ™cia praktyczne. Wszyscy z zainteresowaniem sÅ‚uchali wykÅ‚adu na temat podstawowej budowy robota, jego funkcji czy doboru napÄ™dów w zależnoÅ›ci od geometrii i rodzaju robota. MÅ‚odzież miaÅ‚a okazjÄ™ zaprojektować wÅ‚asnÄ… maszynÄ™. Tematyka projektów byÅ‚a różnorodna – poczÄ…wszy od robota pielÄ™gnujÄ…cego paznokcie, myjÄ…cego okna, malujÄ…cego trampki, a skoÅ„czywszy na robocie zbierajÄ…cym na tacÄ™. Bujna wyobraźnia naszych uczniów Å›wiadczy o ich kreatywnoÅ›ci i chÄ™ci rozwoju, a także o dążeniu do tego, by życie byÅ‚o Å‚atwiejsze.
Każdą wizytę umilała współpraca z prawdziwymi robotami przemysłowymi. Należało ustalić program w taki sposób, aby robot wykonał polecone zadanie. Dzięki wcześniej zdobytym informacjom na temat programowania praca przebiegała bez komplikacji, a jej efekty wskazywały na umiejętność zastosowania w praktyce teoretycznych wiadomości.
To byÅ‚ pierwszy raz, kiedy „Å›cisÅ‚e umysÅ‚y” z naszego LO miaÅ‚y okazjÄ™ skonfrontować siÄ™ od podstaw z mechanizmem robota przemysÅ‚owego. Spotkanie przerosÅ‚o oczekiwania wiÄ™kszoÅ›ci uczniów, a to tylko dziÄ™ki charyzmatycznemu i pozytywnie nastawionemu wykÅ‚adowcy – dr. inż. Krzysztofowi Chrapkowi, który sprawiÅ‚, że robotyka staÅ‚a siÄ™ punktem zainteresowania mÅ‚odzieży. ProwadzÄ…cy zachÄ™ciÅ‚ też naszych uczniów do kontynuowania edukacji na Politechnice WrocÅ‚awskiej, podaÅ‚ informacje o uczelni, jej wydziaÅ‚ach i budynkach, liczbie pracowników oraz studentów, a także daÅ‚ nam cenne rady, czym siÄ™ kierować w wyborze studiów. Po trzech wyjazdach na WydziaÅ‚ Mechaniczny Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji na Politechnice WrocÅ‚awskiej odbyÅ‚ siÄ™ 8 grudnia br. w naszej szkole apel. Zorganizowali go uczniowie, którzy poza tym, że uczestniczyli w wykÅ‚adach, sÄ… również czÅ‚onkami szkolnego koÅ‚a robotów „Sinus”. Przedstawili wszystkie możliwoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„, z którymi współpracujÄ…, a przy okazji rozwijajÄ… swoje umiejÄ™tnoÅ›ci w dziedzinie programowania i algorytmiki.

Udział w projekcie Dolnośląskich Małych Grantów był bardzo interesujący. Warto podejmować odważne kroki i brać udział w programie, którego operatorem jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dzięki wyjazdom na uczelnię nauka stała się o wiele ciekawsza.

tekst: Aleksandra Bielas, kl. II c
foto: Natalia Skorecka, kl. I a

 
Copyright © 2015
5855118 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: