Leku na coraz krótsze i dżdżyste dni oraz jesiennÄ… chandrÄ™ licealiÅ›ci szukajÄ… w kontaktach z kulturÄ…. Klasy Ie, IIb, IIId i IIIb wraz z paniami MariolÄ… Hajduk, DorotÄ… WoÅ‚yniec, AnnÄ… GrzeÅ›ków, JolantÄ… DepczyÅ„skÄ… i panem BogusÅ‚awem WoÅ‚yÅ„cem 3 listopada, a klasy Ia i Ib z paniami MagdalenÄ… Kotowicz i AgnieszkÄ… Pochwatko 14 listopada pojechaÅ‚y do WrocÅ‚awia, do Pasażu Grunwaldzkiego na film duetu Dorota Kobiela i Hugh Welchman pt. ,,Twój Vincent”.
Brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską, nakręcony w 2017r. budzi powszechne zainteresowanie. Oto na ekranie ożywają obrazy van Gogha, postacie z jego płócien poruszają się, mówią, dyskutują z sobą. Reżyserzy badają przede wszystkim tajemnicze okoliczności śmierci głównego bohatera, przy okazji przekonują, że niewiele pewnego jesteśmy w stanie powiedzieć o całym jego życiu. Każda z osób, które zetknęły się z tym genialnym malarzem, ma swoje o nim zdanie. Nie ma więc jednej prawdy o van Goghu, zresztą jak i o każdym człowieku. Zdanie córki lekarza, skierowane do syna listonosza jest bardzo wymowne. Kobieta pyta, czemu interesuje się tak śmiercią malarza, nie wiedząc nic o jego życiu. Twórcy zastosowali ciekawy pomysł, który pozwolił na poznanie niektórych epizodów z biografii artysty. Poszukiwanie adresata listu van Gogha umożliwia kontakt z różnymi osobami, z których każda dorzuca cząstkę swej prawdy o malarzu.
Z czego znamy van Gogha? OczywiÅ›cie ze „SÅ‚oneczników” i… obciÄ™tego ucha. Film poszerza tÄ™ naszÄ… wiedzÄ™ o obraz czÅ‚owieka idÄ…cego wÅ‚asnÄ… drogÄ…, nie tylko artystycznÄ…, samotnego, niedocenianego za życia. Widzimy syna, który nie speÅ‚niÅ‚ oczekiwaÅ„ rodziców, kogoÅ›, kto nieporadny w Å›wiecie rzeczywistym, potrafiÅ‚ tworzyć dzieÅ‚a, które przerosÅ‚y epokÄ™. To film o relacjach miÄ™dzy braćmi, o poÅ›wiÄ™ceniu, o indywidualizmie i cenie, jakÄ… siÄ™ za to pÅ‚aci.
Jednak nie tylko to świadczy o wielkości filmu. Zobaczyliśmy coś nowego, innego pod względem technicznym, mówi się, że sposób wykonania dzieła wpłynie na rozwój kinematografii.
„ChciaÅ‚bym mojÄ… pracÄ… pokazać, co ten nikt nosi w swoim sercu” – to jeden z cytatów, które zapamiÄ™tuje siÄ™ po projekcji, a piÄ™knej piosenki Lianne La Havas – „Starry Starry Night” można sÅ‚uchać bez koÅ„ca…
Oto opinie samych licealistów: „Twój Vincent" ukazuje historiÄ™ Å›mierci wybitnego ponadczasowego malarza, prekursora sztuki współczesnej – Vincenta van Gogha. Stworzono go za pomocÄ… nowej techniki filmowania wielu tysiÄ™cy obrazów olejnych, umożliwiajÄ…cej widzowi wiÄ™cej przeżyć podczas seansu. FabuÅ‚a skupiaÅ‚a siÄ™ głównie na dociekaniu przyczyn Å›mierci artysty oraz kwestii, dlaczego postanowiÅ‚ zostawić bliskich i przyjaciół. Główny bohater, który miaÅ‚ dostarczyć list bratu Vincenta, doznaÅ‚ przemiany z zupeÅ‚nej obojÄ™tnoÅ›ci, a nawet wrogoÅ›ci do współczucia i niemalże przyjaźni wobec artysty. Przez caÅ‚y film oglÄ…dajÄ…cy z każdÄ… mijajÄ…cÄ… minutÄ… coraz bardziej wczuwa siÄ™ w historiÄ™ tragicznego samobójstwa oraz doskonale oddane emocje tytuÅ‚owego bohatera i Armanda. Doszukiwanie siÄ™ prawdy o Å›mierci Vincenta jeszcze bardziej potÄ™gowaÅ‚o uczucie tajemnicy i grozy maÅ‚ego francuskiego miasteczka, dotkniÄ™tego tragediÄ… Å›mierci artysty. Dawid Starżyk, kl. Ib
NiewÄ…tpliwie ten film to dzieÅ‚o na skalÄ™ Å›wiatowÄ… – zastosowano bardzo ciekawÄ… technikÄ™ przedstawienia obrazu. Podczas caÅ‚ego seansu nie opuszczaÅ‚y mnie podziw i zaskoczenie. FabuÅ‚a byÅ‚a poprowadzona bardzo liniowo, ale to nie przeszkadzaÅ‚o w odbiorze. Postać Vincenta przedstawiono w interesujÄ…cy sposób, można byÅ‚o niejako czuć to, co on. Jestem peÅ‚en zachwytu nad pracÄ… twórców filmu i polecam go każdemu. Uważam, że wielu ludzi pozna albo przypomni sobie ciekawy życiorys jednego z najważniejszych malarzy wszech czasów, a warto to zrobić. £ukasz Jednak, kl. Ib
Tekst: Karolina Fałowska, kl. IIb
Foto: Agnieszka Brzostek i Klaudia Stosor z kl. Ib, Honorata Jednak, Filip Zielonka, kl. IIb