W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 25 września br. uczniowie naszego Liceum (IIb i IIIb pod opieką pań: Marioli Hajduk, Magdaleny Kotowicz i Jolanty Depczyńskiej) pojechali do wrocławskiej PWST na zajęcia z emisji głosu, pokaz taneczny oraz spektakl w wykonaniu studentów tejże uczelni.
Wyzwalamy gÅ‚os – trudy pracy aktora
Pierwsze z zaplanowanych przedsiÄ™wzięć rozpoczęło siÄ™ o godzinie 10:00 od…zdjÄ™cia przez nas butów! WymagaÅ‚o tego miejsce, w którym pani profesor Izabela Jeżowska prezentowaÅ‚a swojÄ… autorskÄ… metodÄ™ wyzwalania gÅ‚osu, opracowywanÄ… wspólnie z fizjoterapeutÄ… z AWF we WrocÅ‚awiu. WiÄ™kszość ćwiczeÅ„ byÅ‚a wykonywana z użyciem specjalistycznych chust zawieszonych u sufitu, zwykle wykorzystywanych w aerojodze. ZajÄ™cia pokazaÅ‚y nam trud pracy, jakÄ… wykonuje aktor. Oprócz posiadania talentu kandydaci do tej profesji muszÄ… być bardzo wysportowani. To dowodzi, że niestety nie każdy do owego zawodu siÄ™ nadaje. PodziwialiÅ›my prowadzÄ…cÄ… oraz studentów, którzy sprawnie wykonywali akrobacje na chustach, jednoczeÅ›nie recytujÄ…c wierszyk. Być może z uwagi na stopieÅ„ trudnoÅ›ci ćwiczeÅ„ tylko Marysia Ossowska z IIIB skorzystaÅ‚a z okazji, aby wypróbować choć w minimalnym stopniu owÄ… metodÄ™. ZajÄ™cia przykuÅ‚y naszÄ… uwagÄ™, ukazaÅ‚y bowiem inne, nieznane oblicze studiów i zawodu aktora.
Tekst: Maja Białas, kl. IIb
Taniec – ciężka praca fizyczna
Drugim spektaklem tego dnia byÅ‚ pokaz taneczny przygotowany przez studentów II roku WydziaÅ‚u Aktorskiego pod kierunkiem magistra Piotra Ozge, tancerza solistÄ™ Opery WrocÅ‚awskiej i pedagoga PWST. WystÄ™p rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ o 11:00. Jego inspiracjÄ… byÅ‚a stworzona przez Ludvica Bourc’ego muzyka do niemego filmu „Artysta”. Przedstawienie ukazaÅ‚o spotkanie dwóch grup spoÅ‚ecznych – arystokracji i sÅ‚użby. ZauważyliÅ›my, że taniec zatarÅ‚ granicÄ™ miÄ™dzy tymi dwoma Å›wiatami. Studenci musieli wykazać siÄ™ kondycjÄ…, inteligencjÄ… i dobrÄ… organizacjÄ…, gdyż taÅ„czyli niemal bez przerwy przez okoÅ‚o 45 minut. WystÄ™p zawieraÅ‚ wiele skomplikowanych figur, wymagajÄ…cych np. podnoszenia, dlatego ważne byÅ‚o zaufanie i elastyczność. Moim zdaniem, wÅ‚aÅ›nie ten pokaz byÅ‚ najbardziej widowiskowym i dopracowanym elementem naszej wycieczki. OglÄ…dajÄ…c tancerzy, uÅ›wiadomiÅ‚am sobie, jak ciężko muszÄ… pracować, by uzyskać zaliczenie.
O życiu codziennym w innym stylu...
Po pokazie taÅ„ca przyszedÅ‚ czas na spektakl przygotowany przez paniÄ… prof. dr hab. ElżbietÄ™ CzapliÅ„skÄ… – Mrozek oraz jej podopiecznych z WydziaÅ‚u Aktorskiego. Zaprezentowano nam komediÄ™ Woody’ego Allena pt. „Central Park West”. Dość trudna tematyka relacji miÄ™dzyludzkich: zdrad, lojalnoÅ›ci i wiernoÅ›ci małżeÅ„skiej zostaÅ‚a przez studentów III roku zaprezentowana w dość lekkiej, żeby nie powiedzieć — humorystycznej formie. Aktorzy, znakomicie wczuwajÄ…c siÄ™ w swoje role, oddali komizm przeplatajÄ…cy siÄ™ z tragizmem, co jest typowe w dzieÅ‚ach mistrza gatunku. Od poczÄ…tku przedstawienia nie wszystko byÅ‚o takie, jak siÄ™ wydawaÅ‚o: oto bowiem w Å›wiecie pozornie uporzÄ…dkowanym żony zdradzaÅ‚y mężów, mężowie żony, przyjaciele przyjaciół…
Zwróciliśmy uwagę na zmiany występujących: niektóre z ról grane były podwójnie. Studenci w ten sposób pokazali swoje możliwości, a i problemy poruszane w spektaklu mogą przecież dotyczyć wszystkich.
Większość z licealistów uznała ten właśnie punkt naszego pobytu w PWST za najciekawszy. Jedno jest pewne: dzień spędzony w murach tej uczelni był rewelacyjny!
Tekst: Katarzyna Klisiewicz, kl. IIb
Foto: Filip Zielonka, kl. IIb |