Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatLipiec 16 2018 12:11:54 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Danych Osobowych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Sport w szkole

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2018

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Trudy i uroki aktorstwa

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 25 września br. uczniowie naszego Liceum (IIb i IIIb pod opieką pań: Marioli Hajduk, Magdaleny Kotowicz i Jolanty Depczyńskiej) pojechali do wrocławskiej PWST na zajęcia z emisji głosu, pokaz taneczny oraz spektakl w wykonaniu studentów tejże uczelni.

Wyzwalamy głos – trudy pracy aktora

Pierwsze z zaplanowanych przedsięwzięć rozpoczęło się o godzinie 10:00 od…zdjęcia przez nas butów! Wymagało tego miejsce, w którym pani profesor Izabela Jeżowska prezentowała swoją autorską metodę wyzwalania głosu, opracowywaną wspólnie z fizjoterapeutą z AWF we Wrocławiu. Większość ćwiczeń była wykonywana z użyciem specjalistycznych chust zawieszonych u sufitu, zwykle wykorzystywanych w aerojodze. Zajęcia pokazały nam trud pracy, jaką wykonuje aktor. Oprócz posiadania talentu kandydaci do tej profesji muszą być bardzo wysportowani. To dowodzi, że niestety nie każdy do owego zawodu się nadaje. Podziwialiśmy prowadzącą oraz studentów, którzy sprawnie wykonywali akrobacje na chustach, jednocześnie recytując wierszyk. Być może z uwagi na stopień trudności ćwiczeń tylko Marysia Ossowska z IIIB skorzystała z okazji, aby wypróbować choć w minimalnym stopniu ową metodę. Zajęcia przykuły naszą uwagę, ukazały bowiem inne, nieznane oblicze studiów i zawodu aktora.

Tekst: Maja Białas, kl. IIb
Taniec – ciężka praca fizyczna

Drugim spektaklem tego dnia był pokaz taneczny przygotowany przez studentów II roku Wydziału Aktorskiego pod kierunkiem magistra Piotra Ozge, tancerza solistę Opery Wrocławskiej i pedagoga PWST. Występ rozpoczął się o 11:00. Jego inspiracją była stworzona przez Ludvica Bourc’ego muzyka do niemego filmu „Artysta”. Przedstawienie ukazało spotkanie dwóch grup społecznych – arystokracji i służby. Zauważyliśmy, że taniec zatarł granicę między tymi dwoma światami. Studenci musieli wykazać się kondycją, inteligencją i dobrą organizacją, gdyż tańczyli niemal bez przerwy przez około 45 minut. Występ zawierał wiele skomplikowanych figur, wymagających np. podnoszenia, dlatego ważne było zaufanie i elastyczność. Moim zdaniem, właśnie ten pokaz był najbardziej widowiskowym i dopracowanym elementem naszej wycieczki. Oglądając tancerzy, uświadomiłam sobie, jak ciężko muszą pracować, by uzyskać zaliczenie.

O życiu codziennym w innym stylu...

Po pokazie tańca przyszedł czas na spektakl przygotowany przez panią prof. dr hab. Elżbietę Czaplińską – Mrozek oraz jej podopiecznych z Wydziału Aktorskiego. Zaprezentowano nam komedię Woody’ego Allena pt. „Central Park West”. Dość trudna tematyka relacji międzyludzkich: zdrad, lojalności i wierności małżeńskiej została przez studentów III roku zaprezentowana w dość lekkiej, żeby nie powiedzieć — humorystycznej formie. Aktorzy, znakomicie wczuwając się w swoje role, oddali komizm przeplatający się z tragizmem, co jest typowe w dziełach mistrza gatunku. Od początku przedstawienia nie wszystko było takie, jak się wydawało: oto bowiem w świecie pozornie uporządkowanym żony zdradzały mężów, mężowie żony, przyjaciele przyjaciół…

Zwróciliśmy uwagę na zmiany występujących: niektóre z ról grane były podwójnie. Studenci w ten sposób pokazali swoje możliwości, a i problemy poruszane w spektaklu mogą przecież dotyczyć wszystkich.

Większość z licealistów uznała ten właśnie punkt naszego pobytu w PWST za najciekawszy. Jedno jest pewne: dzień spędzony w murach tej uczelni był rewelacyjny!


Tekst: Katarzyna Klisiewicz, kl. IIb
Foto: Filip Zielonka, kl. IIb

Copyright © 2015
1568207 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: