26 września br. uczniowie klasy 1c pod opieką pani Jadwigi Sulimy i pani Doroty Wołyniec wybrali się na Politechnikę Wrocławską.
Pierwszy wykÅ‚ad pod tytuÅ‚em „Matematyk - humanista” prowadzony byÅ‚ przez paniÄ… KatarzynÄ™ ZajÄ…czkowskÄ… oraz pana doktora Andrzeja Giniewicza. „W powszechnym rozumieniu wielu osób - sprzeczny” - tak wielu okreÅ›liÅ‚o tytuÅ‚ naszego wykÅ‚adu. Oboje prowadzÄ…cy bardzo ciekawie omawiali kolejne tematy, które miaÅ‚y przybliżyć nas do ukochanej matematyki. Najważniejsze sÅ‚owa naszych wykÅ‚adowców, które zapadÅ‚y nam w pamiÄ™ci to:
„Matematyka (lub zawody z niÄ… zwiÄ…zane) zawsze znajdujÄ… siÄ™ w pierwszej 10. w rankingu zawodów najlepiej opÅ‚acanych”;
„Ze wszystkich przedmiotów humanistycznych, matematyka jest najbardziej humanistyczna.”;
„Zawsze najważniejsza jest komunikacja i ciekawość Å›wiata”.
Po 30-minutowej przerwie rozpoczÄ™liÅ›my kolejne zajÄ™cia. Pod okiem pana PawÅ‚a RogaliÅ„skiego omawialiÅ›my temat zwiÄ…zany z konstrukcjÄ… robotów. „Lego Mindstorms i Arduino” temat kolejnego wykÅ‚adu najbardziej zaciekawiÅ‚ chÅ‚opców, jednak dziewczyny także mogÅ‚y siÄ™ wykazać… w lataniu na miotle. Na wykÅ‚adach poznaliÅ›my parÄ™ typów robotów, które sÄ… programowane i budowane zarówno przez starszych, jak i mÅ‚odszych od nas uczniów. ProwadzÄ…cy pokazaÅ‚ nam miecz Å›wietlny, który zmieniaÅ‚ swój kolor zależnie od obrotu i kÄ…ta nachylenia; robota, który podczas natrafienia na przeszkodÄ™ lewÄ… lub prawÄ… stronÄ… odpowiednio skrÄ™ca w którÄ…Å› z nich oraz robota, którego zadaniem jest utrzymać równowagÄ™. Każdy z nas mógÅ‚ także na wÅ‚asne oczy zobaczyć tor, z którym zmagajÄ… siÄ™ roboty, biorÄ…ce udziaÅ‚ w konkursach.
Po wykÅ‚adzie z konstrukcji robotów i kolejnej krótkiej przerwie nadszedÅ‚ czas na ostatni wykÅ‚ad, który również byÅ‚ prowadzony przez paniÄ… KatarzynÄ™ ZajÄ…czkowskÄ… i pana Andrzeja Giniewicza. TytuÅ‚ wykÅ‚adu brzmiaÅ‚: „Pitagoras w kieszeni” i dotyczyÅ‚ gÅ‚ownie ciekawych aplikacji, które uÅ‚atwiÄ… nam naukÄ™ matematyki! „Droga do zbawienia – wiedza”, ale czy zawsze? Dla wielu uczniów biorÄ…cych udziaÅ‚ w wykÅ‚adzie, drogÄ… do zbawienia okazaÅ‚y siÄ™ dwa programy: „Sage Cell” oraz „CoCalc”. Jeżeli nauka matematyki niektórym wydaje siÄ™ trudna bÄ…dź wykresy sÄ… niezrozumiaÅ‚e – żaden problem, nasz wykres w uÅ‚amku sekundy może zmienić siÄ™ w… węża!
Wykłady bardzo nam się podobały i na pewno będziemy częstymi gośćmi na Politechnice Wrocławskiej.
tekst: Anita Tomczyk, kl. I c
foto: pani Jadwiga Sulima |