|
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
|
|
|
|
|
|
KOLEJNE NOWOÅšCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ |
Letnia laba zbliża siÄ™ w zawrotnym tempie i chyba każdy już to odczuwa. Nic też tak nie ubarwi wolnych chwil, jak dobra książka. Dlatego chciaÅ‚abym dziÅ› zarekomendować kilka tytułów: globtroterskÄ… powieść sÅ‚awnego podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, przeÅ›miesznÄ… powieść drogi trochÄ™ już zapomnianej Joanny Chmielewskiej oraz coÅ› z dreszczykiem – czyli kryminalnÄ… ukÅ‚adankÄ™ Aleksandry Marininy. Serdecznie zapraszam do skorzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej przed wakacjami! W plecaku zawsze warto mieć coÅ› do poczytania…
„Podróżnik WC” Wojciech Cejrowski
Niektórzy uważajÄ… „Podróżnika WC” za książkÄ™ dużo sÅ‚abszÄ… od znanej „Gringo wÅ›ród dzikich plemion” /polecaÅ‚am jÄ… w poprzednim „odcinku” naszych „NowoÅ›ci w bibliotece szkolnej”/, jednak trzeba pamiÄ™tać, że jest to debiut literacki – kilkakrotnie przerabiany i poprawiany przez autora. Sam Cejrowski tak pisze o jej najwiÄ™kszej wartoÅ›ci: „/…/ dziÅ› już wiÄ™kszoÅ›ci tamtych historii w ogóle bym nie opowiedziaÅ‚! SÄ… krÄ™pujÄ…ce. I może to jest prawdziwa wartość tej książki – opowieÅ›ci, których już nikomu nie opowiadam.”
Na pewno, czytajÄ…c książkÄ™, nie można oprzeć siÄ™ uczuciu zdziwienia – oto zwykÅ‚y czÅ‚owiek decyduje siÄ™ jechać do Meksyku bez pieniÄ™dzy, nie znajÄ…c nikogo. Nie każdy mógÅ‚by siÄ™ zdobyć na taki wyczyn. Ale poznawanie nowych ludzi, miejsc, kultury wymaga odwagi i szczypty szaleÅ„stwa… Opowiadane przez Wojciecha Cejrowskiego przygody sÄ… i zabawne, i pobudzajÄ…ce wyobraźniÄ™ (czemu sprzyjajÄ… też liczne fotografie), a na pewno pokazujÄ… miejsca, których nie znamy, z subiektywnego punktu widzenia autora, dziÄ™ki czemu jest to relacja tak prawdziwa i ciekawa.
Warto przeczytać!
„Boczne drogi” Joanna Chmielewska
Książka – nie zawaham siÄ™ stwierdzić – jak każda powieść autorki, Å›wietnie nadaje siÄ™ do poprawiania nastroju, bezstresowego wypoczynku, czy po prostu po to, by przy lekturze poÅ›miać siÄ™ do woli. To prawdziwa powieść drogi. RodzinÄ™ sÅ‚awnej pisarki powieÅ›ci kryminalnych odwiedza Teresa, krewna z Kanady, majÄ…ca życzenie zwiedzić w Polsce miejsca, od morza po góry, których jeszcze nie widziaÅ‚a. Od poczÄ…tku wyprawy przeÅ›ladujÄ… ich przedziwne wypadki, zaskakujÄ…ce sploty zdarzeÅ„ i zabawne perypetie. Jednak coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, zwieÅ„czone zaginiÄ™ciem w Górach StoÅ‚owych samej Teresy, nieuchronnie prowadzÄ… bohaterów do rozpoczÄ™cia prywatnego Å›ledztwa… Polecam – „Boczne drogi” to prawdziwie wakacyjna książka!
„Cudza maska” Aleksandra Marinina
O Aleksandrze Marininie mówi siÄ™, że jest królowÄ… rosyjskiego kryminaÅ‚u. Po mistrzowsku wykreowaÅ‚a postać major Anastazji KamiÅ„skiej, borykajÄ…cej siÄ™ z kolejnymi zagadkami kryminalnymi na tle Å›wietnie przedstawionego życia spoÅ‚eczno- obyczajowego Moskwy lat dziewięćdziesiÄ…tych. „Cudza maska” to kolejna część z cyklu powieÅ›ci o Anastazji KamiÅ„skiej, jednak każda przedstawia odrÄ™bne Å›ledztwo i można je czytać bez ryzyka pogubienia siÄ™ w wÄ…tkach z wczeÅ›niejszych tomów.
Kto zakÅ‚ada cudze maski w książce Marininy? FabuÅ‚a powieÅ›ci skÅ‚ada siÄ™ z trzech wÄ…tków, które tylko z pozoru nie sÄ… ze sobÄ… powiÄ…zane: zastrzelony zostaje popularny pisarz, żona pewnego biznesmena prosi Stasowa, emerytowanego milicjanta i dobrego znajomego KamiÅ„skiej, o pomoc w znalezieniu dowodów niewinnoÅ›ci jej męża, skazanego za zabójstwo, zaÅ› pewien bankier, majÄ…cy aspiracje polityczne, żyje w dziwnym ukÅ‚adzie z żonÄ… IrinÄ……
Ciekawa konstrukcja powieÅ›ci, zaskakujÄ…ce zwroty akcji, nietypowe zbiegi okolicznoÅ›ci – każdy amator kryminałów znajdzie tu wszystko, co najlepsze w tym gatunku!
ZachÄ™cam do odwiedzania biblioteki szkolnej i samodzielnego poszukiwania książek! Czeka na Was kÄ…cik „Przeczytaj mnie” i caÅ‚y ksiÄ™gozbiór!
Polecam korzystanie z katalogu zbiorów naszej biblioteki znajdującego się na stronie: www.zabkowicesl-lo.sowwwa.pl (lub dostęp: KATALOGI ZBIORÓW w zakładce BIBLIOTEKA na stronie szkoły)
Zapraszam także do udziaÅ‚u w warsztatach filozoficznych, recytatorskich, czytelniczych: „Mapy myÅ›li – czyli sposób nielinearnego notowania i uczenia siÄ™”, „Kurs szybkiego czytania” czy warsztaty „Jak siÄ™ uczyć – metody skutecznego uczenia siÄ™ i zapamiÄ™tywania”– organizowanych w bibliotece!
Wasza biblioteka
|
| |
|
|
|
|