Wyobraźmy sobie następującą sytuację: zamaskowany, uzbrojony człowiek wchodzi do szkoły, od początku pokazuje, że jest gotów zabijać, bo strzela do pierwszej zauważonej osoby. Ktoś zachował trochę zimnej krwi i dzwonkiem szkolnym ogłasza alarm.
Część uczniów w klasach lekceważy ostrzeżenie – zamiast zamknąć drzwi i zabarykadować je, zastanawia siÄ™, jak rozwiÄ…zać kolejne zadania. Tymczasem intruz chodzi po szkole i sprawdza każde drzwi. Nagle klamka ulega pod naciskiem wywoÅ‚anym rÄ™kÄ… terrorysty. PadajÄ… strzaÅ‚y. Zamachowiec strzela do wszystkich i nie przestaje, dopóki nie sÅ‚yszy krzyczÄ…cych policjantów. Wychodzi z klasy, rzuca broÅ„ i oddaje siÄ™ w rÄ™ce sÅ‚użb specjalnych. Trwa akcja ratunkowa…
Czy to nie wydaje się realne współcześnie? Czy dzisiaj uczniowie są bezpieczni w szkole? By pouczyć, jak się zachować w tak ekstremalnych sytuacjach, w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich 23 maja 2017 roku odbyło się spotkanie z policją. Opisane we wstępie zdarzenie zostało przedstawione w filmie sfinansowanym przez Komendę Policji oraz Miasto Stołeczne Warszawę. Inscenizacja pokazała, jak się zachować w trakcie ataku, ale również czego nie robić.
Prowadząca szkolenie pani podkomisarz Joanna Golec zaczęła od wytłumaczenia, czym jest terroryzm. Powiedziała, że jest to różnie motywowane (np. religijnie, politycznie) planowane działanie grupy lub jednostki mające na celu naruszenie pokoju lub przejęcie władzy. Takim gestem może być nie tylko atak, ale sama groźba, bo terrorystom chodzi o wzniecenie chaosu i uzyskanie jak największego rozgłosu.
Każdy licealista otrzymaÅ‚ ulotki, na których znajdowaÅ‚ siÄ™ komiks. Treść broszury pouczaÅ‚a, jak zachować siÄ™ w przypadku ataku. Po pierwsze, nie wolno stawiać oporu. Jeżeli niebezpieczny czÅ‚owiek mówi „idź!”, trzeba iść, a jeżeli „stój!”, to wówczas należy siÄ™ zatrzymać. Udawanie bohatera nic nam nie da, a możemy tylko rozzÅ‚oÅ›cić napastników. Po drugie, nie wolno dotykać niczego pozostawionego przez atakujÄ…cych, bo może być to niebezpieczny Å‚adunek. Wtedy należy zadzwonić po specjalistów. W wypadku wybuchu zasady mówiÄ…: „uciekaj!”, a w trakcie strzelaniny: „chowaj siÄ™!” Nie wolno też wyrzucać urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. Najlepszym rozwiÄ…zaniem jest wyciszenie ich i ukrycie telefonu.
Szkolenie oceniam bardzo pozytywnie. Uważam, że poÅ›wiÄ™cenie jednej lekcji na uÅ›wiadomienie nam, jak należy zachować siÄ™ podczas ataku, w przyszÅ‚oÅ›ci być może uratuje czyjeÅ› życie. KtoÅ› mógÅ‚by powiedzieć, że takie wydarzenia majÄ… miejsce daleko od nas, ale proszÄ™ siÄ™ zastanowić, gdzie sÄ… Londyn i Paryż? Pani Elżbieta WoliÅ„ska ma zwyczaj mawiać: „To, co dziaÅ‚o siÄ™ na Zachodzie Europy, zawsze kiedyÅ› bÄ™dzie dziać siÄ™ u nas”. Paryż i Londyn sÄ… bliżej, niż myÅ›limy, wiÄ™c dobrze, że szkoÅ‚a dba o to, aby jej uczniowie byli gotowi na każdÄ… ewentualność.
tekst: Mikołaj Zapotoczny, kl. Ia
foto: Agata Kijak, kl. Ic