W piÄ…tek, 3 marca br. w sali kinowej ZÄ…bkowickiego OÅ›rodka Kultury odbyÅ‚ siÄ™ finaÅ‚ licealnego konkursu historycznego „To jest mój kraj”. Jest to nowa propozycja, majÄ…ca na celu nie tylko uÅ›wiadomienie sobie, ile wiemy o przeszÅ‚oÅ›ci swojego kraju, ale przede wszystkim, co z tÄ… wiedzÄ… możemy zrobić dla jego przyszÅ‚oÅ›ci. Stwierdzenie Cycerona „Historia magistra vitae est” /„Historia jest nauczycielkÄ… życia”/ to nie tylko slogan, ale wskazanie na cykliczność wielu zjawisk. UmiejÄ™tne wyciÄ…ganie z nich wniosków ustrzegÅ‚oby nas przed ich niepożądanymi konsekwencjami, pozwoliÅ‚oby po prostu na lepsze życie.
Konkurs skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch etapów. Pierwszy dotyczyÅ‚ elementarnych wiadomoÅ›ci z zakresu historii Polski lat 966-1795 i byÅ‚ przeprowadzony w formie ogólnoszkolnego testu. Natomiast drugi – finaÅ‚owy, zorganizowany w rocznicÄ™ koronacji WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y na króla Polski, patrona naszego Liceum i „ducha” caÅ‚ego przedsiÄ™wziÄ™cia, miaÅ‚ charakter multimedialnego widowiska historycznego, pokazujÄ…cego zÅ‚ożoność historii Polski. To w oparciu o przedstawiane na ekranie wydarzenia finaliÅ›ci: Zuzanna BurzyÅ„ska, Karol Bodanko, RafaÅ‚ SokoÅ‚owski, MikoÅ‚aj Zapotoczny i Dawid DomagaÅ‚a odpowiadali na laptopach na zadane pytania. Po udzieleniu zakodowanych odpowiedzi jury dokonywaÅ‚o ich oceny i na ekranie wyÅ›wietliÅ‚a siÄ™ zarówno punktacja, jak i kolejność zdobytych miejsc. Konkurs wygraÅ‚ Dawid DomagaÅ‚a, II miejsce zajÄ…Å‚ MikoÅ‚aj Zapotoczny, a III ex aequo – RafaÅ‚ SokoÅ‚owski i Karol Bodanko. Taka realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚a możliwa dziÄ™ki znakomitym umiejÄ™tnoÅ›ciom MikoÅ‚aja Gutsche, ucznia klasy matematyczno-informatycznej. Historyczne widowisko multimedialne rozpoczynaÅ‚o siÄ™ i koÅ„czyÅ‚o symbolicznÄ… animacjÄ… pokazujÄ…cÄ… miecze wbijajÄ…ce siÄ™ w tarczÄ™, wykonanÄ… przez MichaÅ‚a JawiÅ„skiego, absolwenta naszego Liceum. WejÅ›cie orszaku królewskiego na scenÄ™ nastÄ…piÅ‚o w asyÅ›cie rycerzy z ChorÄ…gwii KsiÄ™stwa ZiÄ™bickiego (bardzo dziÄ™kujemy Panu Krzysztofowi Napierajowi i Jego Kolegom).Rycerze trwali na „straży” do momentu koronacji WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y. MogliÅ›my zobaczyć i przeżyć najważniejsze wydarzenia historyczne od poczÄ…tków paÅ„stwa polskiego do jego rozbiorów. Inscenizacjom towarzyszyÅ‚y kompozycje Zbigniewa Preisnera oraz znakomite ilustracje Å›redniowiecznego Krakowa i rekonstrukcje Wawelu sprzed tysiÄ…ca lat. Ciekawa interpretacja XIV pieÅ›ni Jana Kochanowskiego przez Jakuba Semczuka, przepiÄ™kne wykonanie utworu Agnieszki Osieckiej „Orszaki, dworaki” przez WeronikÄ™ Krzysztofczyk oraz znakomicie zataÅ„czone przez WeronikÄ™ Orzech i Przemka Galika walc i tango argentyÅ„skie to niewÄ…tpliwie ogromne atuty widowiska zakoÅ„czonego fragmentem utworu z 60-lecia Liceum „DokÄ…d idziesz, czÅ‚owieku?”.
ChciaÅ‚abym bardzo podziÄ™kować dyrektorowi ZOKu – Panu Zbigniewowi £upakowi oraz Jego Pracownikom, bez których realizacja tego przedsiÄ™wziÄ™cia byÅ‚aby niemożliwa.
Tekst: Elżbieta Wolińska
Foto: Dominika Troicka, kl. IIIb
|