Spektakl „Moskwa – Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa o tym samym tytule, uczniowie naszego Liceum mogli obejrzeć w ZOK-u 1 lutego.
Głównym bohaterem powstaÅ‚ej w 1969 r. opowieÅ›ci jest Wieniczka – inteligent i alkoholik, który przebywa pociÄ…giem drogÄ™ z Moskwy do Pietuszek, gdzie zostawiÅ‚ ukochanÄ… i dziecko. Na poczÄ…tku monodramu dowiadujemy siÄ™, że bohater przed tygodniem zostaÅ‚ zwolniony z pracy za opublikowanie indywidualnych harmonogramów przedstawiajÄ…cych ilość spożywanego alkoholu przez poszczególnych pracowników przed i w godzinach pracy. Wienia, bÄ™dÄ…c pod nieustannym wpÅ‚ywem upojenia alkoholowego, opowiada swojÄ… historiÄ™. W pociÄ…gu spotyka też różne postacie, które ostatecznie okazujÄ… siÄ™ tylko wytworem jego wyobraźni. Rzecz dzieje siÄ™ w ZwiÄ…zku Sowieckim, paÅ„stwie komunistycznym, gdzie obywatelom ograniczono wolnoÅ›ci obywatelskie. Symbolem zniewolenia jest Moskwa, a szczególnie Kreml. TytuÅ‚owe Pietuszki opisywane sÄ… jako miejsce utopijne, bohater widzi w nim to, czego brak w jego życiu: wolność, miÅ‚ość i inne wartoÅ›ci duchowe. Fakt, że Wienia nigdy nie osiÄ…gnÄ…Å‚ celu swojej podróży, pokazuje tylko, że od zÅ‚a nie ma ucieczki. Poemat koÅ„czy siÄ™ tragicznie.
Przedstawienie, mimo że do najłatwiejszych nie należało, bardzo spodobało się widzom. Ogromne wrażenie robiła sugestywna gra aktorska i minimalizm sceniczny. Aktor w ciemnej scenerii występował na scenie sam, z niewielką liczbą rekwizytów. Po spektaklu odbyło się spotkanie aktora z widzami.
tekst: Jessica Krysiak, kl. Ib
foto: Oliwia Szumna, kl. IIId
Wybrane fragmenty wypowiedzi publiczności:
„Spektakl wyróżniaÅ‚ siÄ™ od tych, które miaÅ‚am przyjemność obejrzeć, tym, że byÅ‚ autentyczny, rzeczywisty i po prostu życiowy.” (Karolina)
„Bohaterem może być każdy czÅ‚owiek, który zagubiÅ‚ siÄ™ w życiu, droga do Pietuszek może symbolizować los czÅ‚owieka dążącego do szczęścia.” (MikoÅ‚aj)
„Aktor doskonale odgrywa role m. in. Sfinksa, konduktora, „serca” i „rozumu”. Bardzo emocjonalnie do tego podchodzi” (Patrycja)
„Sztuka ukazuje poszukiwanie przez czÅ‚owieka wolnoÅ›ci, której bardzo pragnie i potrzebuje, zwÅ‚aszcza w czasie zniewolenia.” (Dorota)
„Przedstawienie opowiada o niesprawiedliwoÅ›ci, o kruchoÅ›ci życia oraz walce czÅ‚owieka z samym sobÄ….” (Natalia)
„Odzwierciedleniem ludzkiego losu jest literka „w”, alfabet staje siÄ™ metaforÄ… życia.” (Anita)
„Spektakl odzwierciedla los czÅ‚owieka szukajÄ…cego wolnoÅ›ci, którÄ… posiada jedynie z pozoru.” (Szymon)
„Bohater opowiada o swoim życiu jak o podróży peÅ‚nej historii.” (Agnieszka)
„Jacek Zawadzki Å›wietnie odegraÅ‚ rolÄ™ osoby skazanej na nieszczÄ™sny los. Zauważalna w jego grze byÅ‚a pasja. UjawniaÅ‚a siÄ™ poprzez Å›wietnÄ… dykcjÄ™ i tonacjÄ™ gÅ‚osu oraz jÄ™zyk ciaÅ‚a. Aktor byÅ‚ bardzo ekspresywny.” (Katarzyna) |