Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecieñ 28 2024 09:26:50 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Awantura o szkoły ponadgimnazjalne w powiecie ząbkowickim
Awantura o szkoły ponadgimnazjalne w powiecie ząbkowickim

Wywiad ze Starostą Powiatu w Ząbkowicach śl., panem Ryszardem Nowakiem.
Już w październiku, tuż po ukształtowaniu się władz powiatu, starosta ząbkowicki Ryszard Nowak rozpoczął działania mające na celu restrukturyzację ponadgimnazjalnego szkolnictwa. Projekty dotyczące tej sprawy zostały wypracowane przez Rady Powiatu minionych kadencji. Obecne władze zostały zobligowane do rozwiązania problemów bulwersujących opinię publiczną. Chodzi bowiem o połączenie szkół bądź przeniesienie ich do innych budynków. Dotyczy ta kwestia bezpośrednio III LO w Ząbkowicach śl, ZSP nr 1 w Ząbkowicach śl oraz LO w Ziębicach.
Zarząd Powiatu w Ząbkowicach śl. reprezentowany przez Starostę Ryszarda Nowaka, Wicestarostę, Tadeusza Cymbałę oraz Kierownika Wydziału Oświaty, Ewę Kierepkę-Czeleń odbył szereg spotkań, którym towarzyszyła nadzwyczaj gorąca atmosfera. Kalendarz tych spotkań był szczególnie napięty. O doświadczenia związane z tymi działaniami zapytałam Starostę, Ryszarda Nowaka.

EB – Jakimi działaniami zainicjował Pan i Zarząd Powiatu rozwiązywanie problemów restrukturyzacji szkół ponadgimnazjalnych?
RN – Konieczność zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym została dostrzeżona już w pierwszej kadencji Rady Powiatu. W II kadencji wypracowano koncepcję tych zmian. W obecnej kadencji nastał czas na wdrażanie ich w życie.
EB – Jaki cel przyświecał Panu, zapraszając Panią Kurator do naszych szkół?
RN – W tworzeniu nowego obrazu szkolnictwa powiatowego nie może zabraknąć uczestników procesu, którzy mają podejmować zasadnicze decyzje. Kurator Oświaty jest bardzo ważnym partnerem w kreowaniu tej sfery edukacyjnej. Dlatego też uważałem, że przed wydaniem opinii przez Kuratora w tej sprawie dobrym pomysłem będzie dokonanie wspólnego przeglądu wszystkich placówek oświatowych powiatu.
EB - Jakie są efekty tej wizyty?
RN – Pani Kurator zapoznała się z warunkami, jakie oferują poszczególne placówki młodzieży, ich walorami oraz problemami.
EB – Kolejnym krokiem w tej mierze były spotkania z Radami Pedagogicznymi zainteresowanych szkół. Jaki przebiegały te spotkania? Jakie są ich efekty?
RN - Każda zmiana to kolejne nowe wyzwanie, dlatego też należało na spotkaniach wyjaśnić cel podejmowanych działań. Prezentowaliśmy stanowisko Zarządu Powiatu wraz z szerokim uzasadnieniem. Problem ten jest bardzo trudny i rozumiemy, że nie zawsze jest on zgodny z oczekiwaniami społecznymi. Nie możemy jednak pewnych oczywistych zagrożeń lekceważyć i chować głowy w piasek, oddalając sprawę na kolejne lata.
EB – O ile mi wiadomo, rozmowy nie przyniosły rezultatów w LO w Ziębicach. Na czym polega trudność tych negocjacji?
RN – Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Ziebicach zaproponowaliśmy włączenie go do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z możliwością pozostawienia nazwy patrona szkoły. Faktem jest, że na terenie Ziębic docelowo ma szansę na funkcjonowanie tylko jedna szkoła ponadgimnazjalna z ilością maksymalnie 500 uczniów. To uzasadnia przeznaczenie jednego budynku dla szkół ponadgimnazjalnych w Ziębicach, w związku z tym istnieje konieczność ich połączenia. Budzi to sprzeciw społeczności, szczególnie związanej z LO, i jest to może oczywiste z uwagi na tradycje szkoły i duży prestiż w środowisku. Trzeba jednak uwzględniać racje ekonomiczne. Mamy nadzieję, że emocje z czasem ustąpią miejsca zdrowemu rozsądkowi. Na razie mamy do czynienia z poważnymi oporami w akceptacji złożonej propozycji.
EB – Proszę podać najistotniejsze punkty Projektu uchwały Rady Powiatu z dn. 26 lutego 2007 r w sprawie restrukturyzacji szkolnictwa w powiecie ząbkowickim.
RN – Rada Powiatu zdjęła z porządku obrad uchwałę, która dotyczyła obszaru edukacyjnego Ziębic. Ta kwestia na tym posiedzeniu nie została rozpatrzona. Natomiast w odniesieniu do Ząbkowic śl. zaakceptowano przeniesienie LO z ul. Boh. Getta na ul. Powstańców Warszawy, uwzględniając postulaty Rad Pedagogicznych, a mieszczący się tam Zespół Szkól Ponadgminazjalnych nr 1 postanowiono przenieść na ul. Wrocławską do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
EB – Jakie piętrzą się trudności związane z realizacją restrukturyzacji?
RN - Należy przewidywać, że malejące kwoty subwencji oświatowej ograniczą możliwości rozwoju bazy edukacyjnej naszych szkół a tym samym zostanie ograniczona atrakcyjność oferty kształceniowej, dlatego też musimy podejmować dzisiaj działania, które pozwolą na likwidację zbędnych kosztów. Rada Powiatu musi w związku z tym podejmować racjonalne decyzje mimo ich niepopularności oraz związanych z nimi niezadowoleniem czy lękami o przyszłość.
EB – Dziękuję za przedstawione informacje.
Ze Starostą Powiatu w Ząbkowicach śl. panem Ryszardem Nowakiem rozmawiała Elżbieta Brylińska
 
Copyright © 2015
5320817 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: