Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatListopad 23 2024 11:41:11 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Lekcja inna niż wszystkie!

Dnia 9 września 2021r. mieliśmy zaszczyt wraz ze starszymi klasami biologiczno- chemicznymi oraz naszymi wspaniałymi wychowawczyniami, odwiedzić Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Delfin przy ulicy Rzecznej w Ząbkowicach Śląskich. Tę nietypową lekcję edukacyjną zorganizowały panie: Anna Pajdak, Aneta Szaczkowska oraz Edyta Tyrcz w ramach realizacji Programu Ekologicznego realizowanego w naszym Liceum. W Oczyszczalni Ścieków mogliśmy szczegółowo zapoznać się z procesem technologicznym oczyszczania ścieków w naszym mieście. Po zakładzie oprowadzała nas Kierownik Oczyszczalni - pani Anna Chajko, która opowiedziała nam o działaniu jednostki oraz Laborant - pan Artur Kozłowski, który przybliżył nam stronę chemiczną procesu oczyszczania ścieków.
Dowiedzieliśmy się, że do pełnego oczyszczenia ścieków potrzebne są dwa procesy: mechaniczny i biologiczny. Wszystko zaczyna się w kratowni, gdzie nieczystości przechodzą przez dwie kraty wyłapujące większe odpady. Czasami można tam znaleźć bardzo dziwne rzeczy, m.in ubrania i sprzęt elektroniczny. Takie pierwsze odpady nazywane są skratkami. Z kratowni ścieki przepływają przez piaskownik, gdzie następuje dokładna filtracja piaskiem. W komorze pomiarowej mierzy się natężenie przepływu ścieków, które następnie docierają do przepompowni, gdzie ok. 2000 m3 dziennie jest przepompowywane przed procesami biologicznymi. Następnie ścieki przepływają do osadnika wstępnego, gdzie po chwili poddawane są defosforylacji, nitryfikacji i denitryfikacji. Te trzy procesy możliwe są dzięki bakteriom, które oczyszczają kanalizację ze szkodliwych pierwiastków: azotu, węgla i fosforu. Wspomniane bakterie często bierze się od istniejących już oczyszczalni lub z czasem same się wytwarzają. Oczyszczone już ścieki trafiają do dwóch otwartych komór fermentacyjnych, a następnie do stacji odwadniania. W ten sposób powstają dwa produkty: czysta woda oraz odpad, który następnie się suszy i może być sprzedawany jako nawóz. Woda jest czysta i zostaje wypuszczona do rzeki Budzówki.
Końcowym etapem naszego intensywnego zwiedzania oczyszczalni, była wizyta w laboratorium chemicznym. Pan Artur omówił poszczególne procesy analizy ilościowej i jakościowej wody. Dowiedzieliśmy się m.in. jak bada się zawartość azotu i fosforu oraz natlenienie wody. Mieliśmy także możliwość obejrzenia pod mikroskopem jak wyglądają orzęski, do których zaliczamy m. in. pantofelka, didinium czy wirczyka.
Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik Annie Chajko oraz Panu Arturowi, którzy z pasją przedstawiali nam tajniki swojej pracy i cierpliwie odpowiadali na nasze pytania. Wszyscy zmęczeni (na wycieczce pokonaliśmy prawie10000 kroków), ale zarazem szczęśliwi i pełni nowej, cennej wiedzy wróciliśmy do szkoły.

Tekst: Katarzyna Tuła 2A
Foto: Wiktoria Sarzyńska 2A, Dominika Jurkowska 3A, Klaudia Berdychowska 3A, Marianna Zięba 3A,

 
Copyright © 2015
5850525 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: